Zimná turistika vo Vysokých Tatrách

Kam za zimnou turistikou vo Vysokých Tatrách? Nechajte sa pozvať tatranskými vílami!

Na mnohých miestach v Tatrách žili víly. A veru, našli sa medzi nimi všelijaké. Dobré i zlé, lakomé i nešťastné, sklamané i milujúce…Boli také, aké bývali, kým sa nepremenili na víly. Preto dobre urobil každý, kto nepodľahol ich spevu, kráse a slovám, ale riadil sa svojim srdcom a rozumom. Za jasných dní, keď sa slnečné lúče odrážajú v tisíckach snehových krištáľoch, je i dnes možné víly spatriť. Túlajú sa po chodníčkoch, volajú svojho milého, tancujú na plesách a občas zablúdia až pod vrcholy tých najvyšších štítov. 

Lenka Vacvalová v spolupráci s Tatranskými informačnými kanceláriami, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky Vám ukáže, kam za tatranskými vílami na krásnu zimnú túru. Počas zimy budú mať výstupy tatranskými chodníkmi úplne iné čaro, možno ešte viac mystické. S tatranskými vílami sa tieto miesta však stanú priam rozprávkové, pretkané povesťami a úžasnými príbehmi. 

Tipy na túry od tatranských víl prehľadne na mape
ZIMNÁ TURISTIKA

Sezónna uzávera

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách trvá od 1.novembra do 15.júna. V tomto čase si príroda a zvieratá užívajú zimný odpočinok. Uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty. Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám sú však otvorené celoročne s výnimkou Chaty pod Rysmi.

Na čo nezabudnite:

  • Overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba)
  • Pribaliť si zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie a vedieť ju používať – palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj
  • Uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr do Vašom ubytovacom zariadení, informovať svojich blízkych.

Otvorený chodník neznamená, že je upravený a bezpečný. Vždy zvážte aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a buďte pripravený sa kedykoľvek vrátiť.