Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Tatranské víly – Končistá

POVESŤ O VÍLE

Povesť o Končistej pozná vari každý. Vraví sa totiž, že obrovský balvan na jej vrchole kedysi slúžil ako nákova obrovi zlej nátury, ktorý si zmyslel porozbíjať hory, lebo ho dráždila ich veľkosť. Balvany, ktoré sa mu dostatočne nerozpadli pod údermi kyja, vykladal na kovadlinu a drvil ich na nej svojím obrovitým kladivom. Tak otupil Tupú, oklieštil Ostrvu, strpasličil Klin a ich úlomkami vystlal dno i úbočia Zlomísk. Rozumnejší súrodenci, ho však včas z Tatier vyhnali a tak spravili koniec jeho vyčíňaniu. Málokto však pozná príbeh o veselej víle, ktorá od tej doby tancuje od Sedla Ostrva až po Končistú. Len čo ráno vstala, poumývala sa v rannej rose a už aj si spievala a tancovala.

„Už ťa dlho pozorujem krásna víla.“ prihovoril sa jej jedného dňa vodník z Popradského plesa. „Vidím ťa z plesa ráno, na obed i večer a nemôžem sa vynačudovať. Stále ťa vidím tancovať.“

„A čože by nie, veď čo chvíľa príde deň, keď sa môj milý vráti. Sľúbil, že len čo si zlý obor nákovu z Končistej odnesie, bude naspäť.“

Prešiel mesiac, prešiel druhý, no milý sa za vílou stále nevracal. Každé ráno sa vodník díval z plesa a každé ráno víla radostne tancovala v očakávaní, že sa jej milý vráti. Už tomu budú stovky rokov. Víla sa zjavuje na Končistej len občas, skontrolovať, či tam nákova stále stojí. Vraví sa, že keď nedávno udrel do nákovy blesk, a polovica skaly spadla dole, to si len milý zavolal sluhu božieho na pomoc. Kde tu sa víla ukáže i v Sedle Ostrva, potešiť aspoň oči priateľa vodníka.

TIP NA TÚRU

Za touto vílou sa môžete vydať na jednu z náročnejších vysokohorských zimných túr, ktorú môžete absolvovať po magistrále z Popradského plesa cez Ostrvu na Sliezsky dom. Nezabudnite si overiť aktuálne podmienky a vezmite si so sebou aj mačky, cepín i lavínovú výbavu.