Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Zimná turistika vo Vysokých Tatrách

Kam za zimnou turistikou vo Vysokých Tatrách? Nechajte sa pozvať tatranskými vílami!

Na mnohých miestach v Tatrách žili víly. A veru, našli sa medzi nimi všelijaké. Dobré i zlé, lakomé i nešťastné, sklamané i milujúce…Boli také, aké bývali, kým sa nepremenili na víly. Preto dobre urobil každý, kto nepodľahol ich spevu, kráse a slovám, ale riadil sa svojim srdcom a rozumom. Za jasných dní, keď sa slnečné lúče odrážajú v tisíckach snehových krištáľoch, je i dnes možné víly spatriť. Túlajú sa po chodníčkoch, volajú svojho milého, tancujú na plesách a občas zablúdia až pod vrcholy tých najvyšších štítov. 

Lenka Vacvalová v spolupráci s Tatranskými informačnými kanceláriami, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky Vám ukáže, kam za tatranskými vílami na krásnu zimnú túru. Počas zimy budú mať výstupy tatranskými chodníkmi úplne iné čaro, možno ešte viac mystické. S tatranskými vílami sa tieto miesta však stanú priam rozprávkové, pretkané povesťami a úžasnými príbehmi. 

Tipy na túry od tatranských víl prehľadne na mape
ZIMNÁ TURISTIKA

Sezónna uzávera

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách trvá od 1.novembra do 31.mája. Od 15. decembra do 30. apríla nasledujúceho kalendárneho roka platí uzávera na turistickom chodníku vedúcom na Symbolický cintorín pod Ostrvou. V tomto čase si príroda a zvieratá užívajú zimný odpočinok. Uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty. Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám sú však otvorené celoročne s výnimkou Chaty pod Rysmi.3131

Na čo nezabudnite:

  • Overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba)
  • Pribaliť si zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie a vedieť ju používať – palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj
  • Uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr do Vašom ubytovacom zariadení, informovať svojich blízkych.

Otvorený chodník neznamená, že je upravený a bezpečný. Vždy zvážte aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a buďte pripravený sa kedykoľvek vrátiť.