Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Tatranské víly – Veľká Studená dolina

POVESŤ O VÍLE

Kedysi dávno, na jednom salaši pod Tatrami žil mladý valach. Bol zväčša sám. A keď mu bolo smutno, vybral fujaru a hral na nej také nôty, aké v týchto končinách nebolo počuť. Jedného večera, mesiac bol práve v splne, videl na začiatku Veľkej Studenej doliny tancovať víly. Valach si spomenul na svoj pustý život a prázdny salaš, nemeškal, skočil a chytil najkrajšiu vílu za ruku a už ju nepustil.

„Staň sa mojou ženou!“ prihovoril sa jej milo. Víla sa zahľadela do jeho modrých očí a ihneď podľahla.

„Páčiš sa mi čoraz väčšmi, už by som bez teba nevedel žiť.“

„Stanem sa teda tvojou ženou, avšak mi nikdy nesmieš pripomenúť, že som bola víla.“

A premenila sa na ženu z mäsa kostí. Uplynul rok. Žili spolu na salaši, dokiaľ valach nepotreboval pomôcť vytlačiť voz z priekopy.

„Ja ti pomôžem.“ povedala žena a posunula voz bez toho aby sa zadýchala.

„Ty moja dobrá víla, čo by som si bez teba počal.“

„Ach…“ povzdychla si mladá žena a začala sa pomaly rozplývať. Valach ju nestačil ani chytiť za ruku a rozplynula sa celkom. Volal, prosil, všetko márne. Blúdil po Veľkej Studenej doline, no nenašiel ju. Onedlho zmizol i on. Vraví sa, že vo Veľkej Studenej doline je vílu občas vidieť tancovať za zvuku fujary. Kto sa ju vydá hľadať, môže si užiť krásnu, no náročnú zimnú túru zo Starého Smokovca na Zbojnícku chatu.

TIP NA TÚRU

Vydajte sa po stopách víly Veľkej Studenej doliny na náročnú zimnú túru zo Starého Smokovca na Zbojnícku chatu. Treba však vyraziť plný síl a s kompletnou zimnou výbavou.