Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

S uzáverou turistických chodníkov začína zimná turistika

teryho chata zima
  • 29.10.2021

Už v pondelok, 1.novembra 2021, začína vo Vysokých Tatrách platiť zimná uzávera turistických chodníkov. To však neznamená, že sa na prekrásne zasnežené scenérie budeme pozerať len z údolia. Znamená to, že niekoľko turistických chodníkov na štíty, do sediel či na Chatu pod Rysmi je uzatvorených, ale zvyšné trasy sú stále dostupné.

Aj počas zimnej uzávery sa teda môžeme tešiť napríklad na Sedlo pod Ostrvou, Vodopád Skok, Jamské pleso, Batizovské pleso, Slavkovskú vyhliadku, Hrebienok, Biele pleso a samozrejme na dvanásť celoročne otvorených chát – Chata pod Soliskom, Majláthova chata, Horský hotel Popradské pleso, Horský hotel Sliezsky dom, Rainerova chata, Bilíkova chata, Zbojnícka chata, Zamkovského chata, Téryho chata, Skalnatá chata, Chata Plesnivec alebo Chata pri Zelenom plese nazývaná aj Brnčalka.

„Sezónna uzávera turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto čase si príroda a zvieratá užívajú zimný odpočinok, ktorý potrebujú.“ Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Zimná turistika však nie je len o nádherných výhľadoch a krásnych mrazivých scenériách, ale aj o opatrnosti, výstrahách a plánovaní. Netreba zabudnúť na bezpečnú obuv, mačky, teplé oblečenie, teplý nápoj, poistenie na hory, informácie o počasí a z obávaného výšľapu sa stane nezabudnuteľný a dobre zvládnutý zážitok.

  • Každý, kto sa ubytuje na území Mesta Vysoké Tatry a zaplatí miestnu daň, je automaticky poistený na zásah Horskej záchrannej služby. V prípade záujmu je možné i rýchle vybavenie poistenie v oboch Tatranských informačných kanceláriách.

Zima sa vo Vysokých Tatrách dá užiť rôznymi spôsobmi. Môžete sa tu lyžovať, sánkovať, bežkovať, guľovať i objavovať čaro stále viac populárneho skialpinizmu. Ten spája vysokohorskú turistiku s lyžovaním a vo Vysokých Tatrách je možné ho praktizovať na viacerých úrovniach:

Skifitness: určené pre všetkých, ktorí sa chcú zoznámiť so šliapaním do kopca na lyžiach. Na výstup využite upravené zjazdovky v Tatranskej Lomnici či na Štrbskom Plese, nezabudnite dodržiavať Biely kódex.

Skitouring: Pre pokročilejších odporúčame využiť prístupové cesty na Hrebienok, Sliezsky dom či Chatu pri Zelenom plese.

Skialpinizmus: pre skúsených Tatry ponúkajú vyhradené trasy vo vysokohorskom teréne ako prechod cez Baranie sedlo, Priečne sedlo a zjazd cez Soliskové sedlo. Odporúčame sprievod horského vodcu či sprievodcu.

  • Skialpinizmus je možný od 15.decembra do 15.apríla v prípade dobrých snehových podmienok.

POZOR! Od 1.11.2021 je okres Poprad spoločne s Vysokými Tatrami v čiernej farbe čo napríklad znamená, že ubytovanie bude možné len v rámci práce alebo karanténne, reštaurácie budú otvorené cez okienko a wellnessy nebudú dostupné vôbec. Obmedzenia sa na pobyt v prírode však nevzťahujú. Všetky ďalšie detailné, vždy aktuálne, informácie nájdete na www.tatry.sk/covid.


Text: ZCR VT

Foto: Martin Maličký