Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Strom roka 2021 si vychutnal svoju odmenu – odborné ošetrenie

buk smokovec tatry strom roka
  • 26.11.2021

Buk lesný – previsnutý stojaci už viac ako 70 rokov v Starom Smokovci pred budovou Horskej záchrannej služby bol dňa 11.11.2021 vyhlásený za víťaza Ankety Strom roka 2021 s počtom hlasov 4833. S titulom strom vyhral i odborný posudok a profesionálne ošetrenie od arboristu, ktoré sa uskutočnilo v piatok – 26.11.2021.

Mohutný, približne 13 metrov vysoký tatranský strom – Fagus silvatica – pendula je označovaný za ,,tatranský dáždnik“ a nedávno sa stal i stromom zaľúbencov – Keď sa pod týmto stromom pobozkáte, Vaša láska bude pevná ako tá tatranská žula.

Horskí záchranári sa o strom i zastrihávanie starajú každoročne na jar. Ak by sa koruna nad chodníkom do budovy Horskej záchrannej službyTatranskej informačnej kancelárie nestrihala, konáre by siahali až na zem. Počas zahmleného dňa, v piatok – 26.11.2021, sa však stromu doprialo i odbornejšie ošetrenie, ktoré si vysúťažil v Ankete strom roka 2021 – Nadácia Ekopolis. Pán Martin Magyar zo stromservis.sk nám popri svojej práci i čo to porozprával, odprezentoval stav stromu a poradil pri ďalšom ošetrovaní.

,,Zdravotný stav stromu je veľmi dobrý. Koruna je bez vážnych defektov s minimálnym množstvom suchých konárov len malých priemerov. Bezpečnosť predmetného stromu sa stanovisku nie je nijako znížená. Kmeň stromu je bez vážnych devastačných rán z minulosti, bez iných mechanických poškodení a výskytu drevokazných húb,“ znel odborný posudok arboristu – Martina Magyara, ktorý je i členom ISA Slovensko.

Počas niekoľkých hodín boli na buku odstránené suché konáre, vykonaná redukcia dvoch kostrových konárov od budov max 1-1,5 metra aj vzhľadom na možnosť poškodenia pri napadnutí väčšieho množstva ťažkého snehu v zimnom období.

Odborného ošetrenia sa okrem Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré strom nominovalo do ankety zúčastnili i zástupcovia z VPS Vysoke Tatry, Horskej záchrannej služby a Tatranského dvojtýždenníka.

Veríme, že sa stromu bude naďalej výborne vo Vysokých Tatrách dariť a že i rokmi ho budú ľudia hrdo nazývať i symbolom Tatier. Najbližšie ho môžeme podporiť už i v ďalšej ankete – Európsky strom roka, ktorá začne začiatkom roka 2022.

Viac o strome TU!

Viac o vyhlásení Ankety strom roka 2021 TU!


Zdroj: ZCR VT