Top udalosti

ŠTRBSKÉ BEŽKY

Plesová veselica tatranských osád

TATRANSKÝ ĽADOVÝ DÓM

Kaviareň a čajovňa u Vlka január

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

Buk lesný – previsnutý v Starom Smokovci je Stromom roka 2021!

strom roka 2021 stary smokovec buk
  • 12.11.2021

Nádherný, vyše 70 ročný, buk stojaci v centre Starého Smokovca vyhral v Ankete strom roka 2021 prvé miesto. Právom dostal až 4833 hlasov a na jar bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.

Vo štvrtok – 11.11.2021 sa v Kopčanoch na Záhorí v krásnych priestoroch cisárskeho a kráľovského žrebčína z čias Márie Terézie konalo slávnostné vyhlásenie Ankety Strom roka 2021, ktorú každý rok usporadúva Nadácia Ekopolis. I napriek nepriaznivej pandemickej situácií sa tu presne o 10:00 stretlo niekoľko zástupcov rôznych organizácií na čele s Petrom Lipom, ktorý je aj vďaka svojmu priezvisku dlhoročným patronátom tejto ankety.

,,V tohtoročnej ankete Nadácie Ekopolis rozhodlo až 22 613 hlasujúcich o finálnom rebríčku víťazov. Korunou a titulom Strom roka 2021 sa pýši Buk lesný – previsnutý zo Starého Smokovca, ktorý vo verejnom hlasovaní získal 4833 hlasov,“ uviedla v tlačovej správe zástupkyňa projektu Martina R. Hromadová.

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety za tatranský dáždnik pricestovali zástupkyne zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré strom nominovali a Ján Kušnirák z Horskej záchrannej služby, ktorý sa o strom stará už niekoľko rokov.

,,Sme veľmi radi, že sa nám podarilo strom nominovať a aktívne zapojiť do celého hlasovania rôzne inštitúcie, obyvateľov i turistov. Aj keď patrí medzi tie mladšie je úžasné, že dokázal vydržať aj v takejto urbanizovanej časti mesta. Obrovské ďakujem preto patrí i Horskej záchrannej službe, ktorá sídli hneď v budove za bukom a ktorej členovia sa o strom dlhoročne starajú. Tešíme sa, že aj na základe tejto výhry sa buku poskytne profesionálna starostlivosť, ktorú si zaslúži,“ skonštatovala výkonná riaditeľka ZCR VT Ing. Lenka Rusnáková.

Na druhom mieste sa s počtom hlasov 3806 umiestnil 300 ročný Dub letný z Giraltoviec. Tretie miesto si s počtom 3600 hlasov vyslúžila exotická, 170 rokov stará Katalpa bignóniovitá z Hnúšte. Na víťazov aj tento rok čaká finančná výhra v hodnote 300 eur, ktorá bude použitá na odborné dendrologické ošetrenie a posudok od odborníka z ISA Slovensko.

Najstarší, buk zo Starého Smokovca sa teda v priebehu novembra dočká odborného ošetrenia spoločne s výkladom pre verejnosť o čom budú informovať Tatranské informačné kancelárie i samotné Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry v najbližších dňoch.

Po vyhlásení ankety v Kopčanoch podujatie pokračovalo symbolickou výsadbou stromov v novovzniknutom ovocnom sade, kde si zástupcovia Vysokých Tatier za pomoci odborníkov spoločne vysadili jabloň.

Aj v aktuálnom ročníku sa do hlasovania zapájali školy v samotnej sprievodnej súťaži. Tie svojimi hlasmi mohli nie len že výrazne ovplyvniť výsledky, ale mohli si vysúťažiť aj výsadbový materiál v hodnote až 650 eur od partnera ankety – Záhradníctva ABIES.

Za buk lesný, ktorý sa v tomto roku stal i Stromom zaľúbencov vďaka Otovi Rozložníkovi, hlasovalo tiež niekoľko škôl z regiónu. I na základe ich lístkov sa strom v Starom Smokovci ocitol na prvom mieste. Veľké poďakovanie teda patrí ZŠ a MŠ Dostojevského, Gymnázium Kukučínová, ZŠ Tatranská Lomnica, Obchodná akadémia Poprad, SOŠ Hotelová Horný Smokovec, ZŠ a MŠ Dolný Smokovec, ZŠ Vyšné HágyZŠ a MŠ Ždiar. Rovnako veľké poďakovanie patrí však všetkým, ktorí za strom hlasovali cez sociálne siete, mail či hlasovacie lístky.


BUK LESNÝ – PREVISNUÝ (Fagus Sylvatica Pendula)

Vek: 70 rokov, obvod kmeňa: 250 cm, výška stromu: 13 m, lokalita: Starý Smokovec, okres Poprad, Prešovský kraj.

Doposiaľ sa nikomu nepodarilo presne zistiť, kto a prečo tento strom zasadil. Pravdepodobne sa tak stalo v 50.rokoch vďaka študentom na čele s Bohdanom Wagnerom zo Záhradníckej školy v Ledniciach na Morave v rámci projektu ,,Veľké upratovanie“. A odkedy v centre Starého Smokovca vyrástla nevšedne šikmá budova Horskej záchrannej služby, ocitol sa strom pod ochrannými krídlami všetkých jej členov. I keď ide o najbežnejší strom Európy, vo Vysokých Tatrách z neho nájdeme veľmi málo kusov. Takýto krásne previsnutý je však len jeden a preto ho právom Tatranci označujú za dominantu či symbol Starého Smokovca.

Pozn.: Osadenie tabuľky Strom roka 2021 sa uskutočnilo dňa 12.11.2021 za prítomnosti Ota Rozložníka a ZCR VT.


Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorej sa anketa konala už po devätnásty krát. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum, záhradníctvo ABIES a Terrabike. Patrónom ankety je už desiaty rok spevák Peter Lipa. Fotografie stromov do ankety pripravuje Martin Babarík. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako tak vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.


Text: Nadácia Ekopolis, ZCR VT

Foto: ZCR VT, Nadácia Ekopolis