Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Stretnutie pred zimnou sezónou ZCR VT – všetky informácie pre návštevníkov i podnikateľov

  • 09.12.2022

Tradičné Stretnutie pred zimnou sezónou organizované Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry sa po dvoch rokoch opäť uskutočnilo v stredu – 7.12.2022 v kinosále Kúpeľov Nový Smokovec. V poobedňajších hodinách ubytovateľom predstavilo novinky a aktivity na zimnú sezónu 2022/2023 až 13 subjektov.

Prejdite si všetky dôležité a zaujímavé informácie od lanoviek, lyžovačky, skibusov, zimnej turistiky, kultúrnych podujatí až po technickú údržbu, rekonštrukciu Cesty slobody či osvetlenie spolu s nami a vyskladajte si dokonalú tatranskú dovolenku.


ZDRUŽENIE CESTOVNÉHO RUCHU VYSOKÉ TATRY A TATRANSKÉ INFORMAČNÉ KANCELÁRIE

Už začiatok stretnutia začal svižne. ZCR VT predstavilo svoje aktivity za rok 2022 i návštevnosť Tatranských informačných kancelárií v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici počas mesiacov júl-august, ktorá po náročných rokoch opäť začína stúpať. Rovnako sa pripomenulo poistenie z miestnej dane, ktoré platí od roku 2020. Každý návštevník ubytovaný na území mesta Vysoké Tatry a zapísaný v evidencii ubytovaných osôb je hromadne poistený na zásah HZS – www.tatry.sk/poistenie. ZCR VT v spolupráci s OOCR RVT si koncom roka pripravilo aj nové propagačné materiály. Medzi novinku sa zaradil leták – Keď príroda volá, ktorý stručne informuje o správaní sa v horách počas potreby ísť na toaletu. Celkovou aktualizáciou i prerobením vizuálu prešla i brožúra – Zimná turistika, v ktorej každý nájde mapu otvorených trás aj počas zimy a všetky potrebné informácie v dvoch jazykoch. Tieto, i všetky ostatné materiály na zimu (skialpinizmus, sprievodca, mapa) si môžu prísť návštevníci vyzdvihnúť do informačných kancelárií. V spolupráci s OOCR RVT sa podarilo spustiť aj nové GIF-y na Instagrame, z ktorých pri zadaní ,,vysoketatry“ vyskočí kamzík, svišť, električka, Chata pri Zelenom plese, nosič, lyžiar, bežkár, lanovka na Lomnický štít, Gerlachovský štít a logo OOCR RVT. Netreba zabúdať ani na najväčšiu databázu kultúrnych podujatí v regióne a okolí na www.tatry.sk/podujatia.

ZCR VT v závere predstavilo svoje priority na rok 2023 a informovalo o výberovom konaní na pozíciu výkonného riaditeľa ZCR VT s nástupom od 1.1.2023.


OBLASTNÁ ORGANIZÁCIA CESTOVNÉHO RUCHU VYSOKÉ TATRY

Riaditeľka OOCR VT začala prezentáciu jednou z najočakávanejších správ. AQUA & SKI BUS začína svoju premávku na Štrbskom Plese spoločne s lyžovačkou už od 10.12.2022 a posunutý bol aj skorší štart od 8:30. Ostatné linky začnú premávať od 26.12.2022 a medzi zastávkami pribudne Nová Polianka a Tatranská Polianka (na znamenie). Aktualizované propagačné materiály budú do hotelov a informačných kancelárií v regióne distribuované počas decembra a februára.

Rovnako ani OOCR RVT nezaháľa a už teraz sa pripravuje na množstvo kampaní ohľadom zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, ktoré budú/sú zamerané na Slovensko, Poľsko, Rumunsko a Pobaltie. Pani riaditeľka tiež oznámila aktívne rokovania s Letiskom Poprad a snahu prilákať pod Tatry aj nové letecké linky.


ENJOY TATRAS

V úvode bol prezentovaný cieľ cestovnej kancelárie – pritiahnutie nových klientov do Tatier aj zo vzdialenejších trhov ako napríklad Pobaltie, Rumunsko, Nemecko, Izrael, UK Benelux či Škandinávia. Webová stránka kancelárie rovnako sprostredkúva množstvo ubytovacích zariadení v regióne no okrem toho aj novinky, atrakcie, múzeá a galérie. V roku 2023 sa kancelária plánuje zúčastniť na rôznych veľtrhoch v Holandsku, Fínsku, Lotyšsku, Izraeli, Nemecku, Veľkej Británii a Rumunsku.

A čo najviac príjemne prekvapuje oslovených klientov? Určite slovenská gastronómia, wellness, termálne pramene, istota snehu i moderná infraštruktúra.


TATRY MOUNTAIN RESORTS

Lyžovačka bude! Krásny začiatok prezentácie TMR. Začína sa už 10.12.2022 na Štrbskom Plese. V Tatranskej Lomnici sa lyžovanie spustí 17.12.2022 a na Jakubkovej lúke v Novom Smokovci počas Vianoc. S lyžovačkou bude v Tatranskej Lomnici spustená aj opravená kabínková lanová dráha pre peších turistov, ktorá bla počas leta odstavená. Vo všetkých strediskách budú opäť platiť flexi ceny s najvýhodnejšou cenou vždy na gopass.travel. Pre peších návštevníkov budú lístky nahradené za jednoduché QR kódy (tlačené, v mobiloch), skipassy naďalej ostávajú na plastových kartách z dôvodu praktickosti. Čo sa týka stále viac obľúbeného skialpinizmu, mysleli aj na to. V Tatranskej Lomnici bude možný od 13:00  do 16:00 (z dôvodu preplnených svahov) v Starom Smokovci bez obmedzení a na Štrbskom Plese od 8:30 do 20:00. Na všetkých tratiach je pohyb možný bez poplatku len po vyznačených tratiach.

Tradičný krásny a honosný Tatranský ľadový dóm je otvorený od 17.11.2022 do 16.4.2023 denne a okrem koncertov priamo v dóme TMR pripravuje aj ďalšie obľúbené podujatia: Tatry Ice Master (20. – 21.1.2023), Snežné psy (11. – 12.2.2023), Hero Season Trophy Tour (Štrbské Pleso 11.3.2023, Tatranská Lomnica (17.2.2023), Veselá Veľká noc (9.4.2023). Pozvánka pre širokú verejnosť platí aj na silvestrovské zábavy na Hrebienku alebo v Humne Tatry.


MESTO VYSOKÉ TATRY

Mesto Vysoké Tatry oboznámilo o predĺžení výstavy Ferdinand Katona vo Vile Flóra až do 30.1.2023 s otváracími hodinami: PIA/SOB/NED: 12:00-16:00 a spomenuté boli aj krásne vianočné podujatia prebiehajúce až do 18.12.20.2022 zavŕšené koncertom Janais. Na všetky podujatia je vstup bezplatný. Lístky na vianočný koncert si je možné vyzdvihnúť aj v Tatranských informačných kanceláriách do 17.12.2022/12:00. Bežkárske trasy budú upravované podľa aktuálnej snehovej situácie ako minulý rok (Tatranská Lomnica, Dolný Smokovec, Nový Smokovec-Vyšné Hágy, Vyšné Hágy, Tatranská Polianka, Nová Polianka).

Mesto tiež upozornilo na možnosť využívania aplikácie Virtuálne či SMS hlásnik. K novinkám počas roka 2022 patrí aj cyklotrasa z Tatranskej Lomnice do Tatranskej Kotlina, modernizácia chodníka z Nového Smokovca do Tatranských Zrubov, modernizované multifunkčné ihrisko Sibír, nákup kníh do knižníc a mnoho ďalšieho. Prítomný bol nový primátor Mesta Vysoké Tatry a dvaja poslanci.


OBEC ŠTRBA

V obľúbenom lyžiarskom bežeckom areáli na Štrbskom Plese bude aj tento rok k dispozícií až 19,3 km bežeckých tratí. Areál bude otvorený od 9:00 do zotmenia. Večerné bežkovanie nebude. Z dôvodu ohlasovanej krízy budú verejné toalety pod mostíkmi spoplatnené od 15.1.2023 a uvažuje sa aj o spoplatnení bežkárskych tratí.

Aj s Obcou Štrba sa návštevníci počas Silvestra zabavia. Na Štrbskom Plese – Námestie MS 1970 od 11:00 bude prítomných baviť zábavný Drišľak. V priebehu roka je pripravených ale i veľa športových podujatí ako napríklad Tatranský pohár, Štrbské bežky či Majstrovstvá SR v behu na lyžiach.


PREŠOVSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ

Našli sa peniaze a preto Cestu Slobody čaká do konca roka 2023 kompletná rekonštrukcia na všetkých úsekoch. Novú informáciu ohľadom Projektu Vysoké Tatry prezradili zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja. Cesta od Podbanského až po Tatranské Matliare zahŕňa aj vybudovanie odpočívadiel (orol, medveď, rys, kamzík) s kamerami, parkovacími miestami, detskými ihriskami, smetnými košmi, toaletami a informačnými tabuľami. Rovnako bude vybudovaná meteo-stanica a zrekonštruované všetky mosty a múry.

Prešovský samosprávny kraj žiada všetkých o trpezlivosť pri obmedzeniach s touto rekonštrukciou.


VISIT POPRAD

Pani riaditeľka Mestskej informačnej kancelárie pozvala všetkých do Popradu. Séria vianočných podujatí – Popradské Vianoce je už v plnom prúde až do 31.12.2022. Obľúbené vianočné trhy sa po dvoch rokoch tiež opäť vracajú na Námestie sv. Egídia a konané budú od 14.12.2022 do 17.12.2022. Kino Tatran nezaostáva a ponúka rôznorodé filmové premietania aj tematické večery (Dámsky večer). Všetky podujatia nájdete na www.visitpoprad.sk/podujatia.

V prípade záujmu si je možné Popradský magazín vyzdvihnúť v informačnej kancelárií alebo na Mestskom úrade v Poprade.


TATRANSKÝ NÁRODNÝ PARK

Zástupca za TANAP informoval o novom návštevnom poriadku, ktorý je momentálne v riešení  i o nových expozíciách v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici. To je počas sviatkov zároveň zatvorené od 19.12.2022 do 25.12.2022 a od 31.12.2022 do 1.1.2023. Botanická záhrada je zatvorená do mája 2023. Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov trvá od 1.11.2022 do 15.6.2023 no netreba zúfať, množstvo turistických chodníkov a chát je stále otvorených.


HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Riaditeľ Horskej záchrannej služby v Starom Smokovci, ktorá sídli aj s Tatranskou informačnou kanceláriu v úvode svojho výstupu zdôraznil informácie o lavínach, ich sledovanie a prípadné odpaľovanie (laviny.sk). V úzadí neostáva ani neustála potreba informovať návštevníkov ohľadom zimnej turistiky, výstroje, počasia a turistických chodníkov. Pred výstupom je viac než vhodné sledovať výstrahy a dôležité informácie cez web www.hzs.sk.

Okrem tiesňovej linky 18 300 by mal každý návštevník poznať aj Aplikáciu HZS, ktorá pomáha pri informovaní v prípade núdze, lokalizácii a predovšetkým uľahčuje prácu a zvýšenú efektivitu nájdenia osôb v teréne.


SPOLOK HORSKÝCH VODCOV

Známy horský vodca Pavol Rajtár sa pripojil k informáciám a prezradil, že Spolok horských vodcov s bohatou históriou bude v roku 2023 oslavovať svoje 150. výročie. Rovnako odprezentoval ponuku horských vodcov aj počas zimy – lezenie ľadopádov, výlety na snežniciach, výstupy na tradičné obľúbené vrcholy.


VPS VYSOKÉ TATRY

Na zimu sú pripravené aj VPS Vysoké Tatry. V závere stretnutia pribudla informácia ohľadom nových parkoviskách v správe VSP za rok 2022: Starý Smokovec – zdravotné stredisko, Tatranská Lomnica – Sintra, Teniscentrum. Cena parkovania sa nemení, ostáva 10 eur / deň.

Zamestnanci VPS Vysoké Tatry sú rovnako ochotní pomáhať aj v núdzi. Pri naštartovaní alebo zapadnutí vozidla vyhľadajte kontakt na www.vpstatry.sk.


Všetkým prezentujúcim i podnikateľom ďakujeme za účasť. Prajeme si opäť krásnu, na sneh bohatú a veľkolepú zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách.


Stretnutie realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Spracovanie: ZCR VT