Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Organizované cvičenia naplno obhájili heslo TATRY AKO LIEK

joga leto tatry 2021
  • 31.08.2021

Organizované cvičenia pod holým nebom, priamo v lone tatranskej prírody v rámci kampane TATRY AKO LIEK, spríjemňovali aktívnym záujemcom záver týždňa od 1.júla až do konca augusta. Každý štvrtok sme sa mohli tešiť na DÝCHACIE CVIČENIA, každý piatok na JOGU a každú sobotu na aktívny NORDIC WALKING. Ak sa cvičilo, tak na zelenej, trávnatej lúke medzi stromami pod ihriskom pri TEŽ Sibír (Nový Smokovec) a ak sa chodilo s paličkami, tak so štartom spred Kúpeľov Nový Smokovec.

Pohodové dýchacie cvičenia

Počas deviatich letných týždňov sa štvrtkové dýchacie cvičenia zaradili medzi vyhľadávané, obľúbené podujatie, počas ktorého vždy skúsená fyzioterapeutka oboznámila prítomných s dychovou gymnastikou na čerstvom vzduchu. Výhodou, najmä pre starších, boli viac-menej statické cvičenia s dychom, ktoré sa však vždy prispôsobovali fyzickým silám aktuálnej zostavy. Pri týchto cvičeniach bolo možné okolitú prírodu vstrebávať nie len nádychom, ale i sluchom či dotykom bosých nôh na mäkkom machu. Každé cvičenie, aj vďaka meniacim sa inštruktorkám, bolo teda rozmanité, nové a neuveriteľne príjemne čo si spolu budeme môcť pripomenúť i v reportáži Televízna Regina RTVS.

Aktívna joga

Joga na farebných karimatkách bola najpopulárnejším cvičením zo série. Pravidelne prichádzali nie len domáci, ale i miestni podnikatelia či turisti z ubytovacích zariadení. Nadšencov pritom neodradila ani vzdialenosť a len kvôli tatranskej joge prišli i zo Štrbského Plesa, Ždiaru či Popradu. Naozajstné uvoľnenie pod vysokými stromami v prekrásnom prostredí, upokojenie mysle a spomalenie myšlienok prítomným prinášali počas leta dvaja skúsení jogíni. Pózy boli tiež vždy citlivo prispôsobené aktuálne cvičiacej skupine a párkrát boli k dispozícií i stoličky na usadenie, ktoré umožňovali precvičovať ľahšie varianty daných polôh. Pod šumením ihličnatých vetvičiek sa úspešne získavala energia a tatranská sila každý piatok.

Kondičný Nordic Walking

Severská chôdza počas sobôt pod vedením inštruktorov z Kúpeľov Nový Smokovec prekvapila účinnosťou nejedného záujemcu. Chôdza s paličkami totižto podnecuje k vzpriamenému postaveniu tela, na čo veľa ľudí nie je zvyknutých. Na trase z Nového Smokovca až po neďalekú Tatranskú Polianku si podporili elasticitu ciev, zvýšili okysličenie mozgu či zlepšilo kondíciu niekoľko nadšencov. Jednu krásnu sobotu sa cvičenia dokonca zúčastnil i pár zo Sabinova, ktorý do Vysokých Tatier prišiel len kvôli Nordic Walking-u na základe pozvánky v rádiu. 

Okrem usmievavých účastníkov, cvičeniam prialo i počasie. Z celkových dvadsiatich siedmich odcvičených dní svietilo slnko počas siedmich dní, počas šestnástich dní bolo slnko schované za mrakom a dážď padal iba počas dvoch dní, z ktorých sa 5.8.2021 premiestnili dýchacie cvičenia a 27.8.2021 joga do priestorov telocvične  Hotela Villa Siesta v Novom Smokovci. Celkovo sa cvičení zúčastnilo takmer 150 spokojných ľudí, z ktorých sa niektorí za aktivitou vracali pravidelne zo svojich domovov či ubytovacích zariadení. Niekoľkí záujemcovia sa na cvičenia tešili už doma pred nástupom na pobyt vo Vysokých Tatrách. O tom, že Tatry sú naozaj liekom pre telo i dušu sa teda presvedčili naozaj všetci.

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ako organizátor verí, že podobné aktivity sa podarí zorganizovať aj v budúcnosti keďže Vysoké Tatry k tomu poskytujú všetko potrebné – čistý vzduch, krásnu prírodu, vysokohorskú klímu, pokoj, ticho a atmosféru.


Projekt realizovaný v rámci kampane TATRY AKO LIEK pod hlavičkou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry a s finančnou podporou Ministerstva dopravy a Slovenskej republiky.

Foto: Dominika Štefková – ZCR VT, Lenka Rusnáková – ZCR VT