Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Klíma Vysokých Tatier – vhodná na regeneráciu po Covide?

  • 04.02.2021

Bratislava, Vysoké Tatry, 3.2. 2021

Ministerstvo zdravotníctva SR by chcelo pacientom po prekonaní ochorenia COVID-19 umožniť čo najskôr tzv. postcovidovú liečbu v kúpeľoch. Takúto informáciu priniesol internetový denník SME. O zámere informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že ak materiál prejde zrýchleným legislatívnym konaním, takáto starostlivosť pre pacientov by mohla byť reálna v praxi už o dva týždne.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Podľa odborníkov môže ochorenie COVID-19 na bývalých pacientoch zanechať dlhodobý negatívny vplyv. Rezort preto rokuje s Asociáciou slovenských kúpeľov a pripravuje legislatívnu zmenu a rieši diagnózy, ktoré by mali byť preplácané zo strany zdravotných poisťovní v kúpeľnej postcovidovej liečbe. Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že je vedená diskusia o tom, pre aký okruh pacientov a s akými konkrétnymi diagnózami by mala byť kúpeľná liečba poskytovaná.

Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura priblížil, že v súčasnosti navrhujú jednu indikáciu, ktorá sa týka problémov s dýchacími cestami. Zároveň vedú odborné diskusie aj o tom, aby sa zoznam rozšíril. Rezort chce zmenu dosiahnuť cez novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorá je aktuálne vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní.

O možnostiach rehabilitácie PostCOVID-19 pacientov bol dokonca usporiadaný aj prvý virtuálny seminár Európskou asociáciou kúpeľov ESPA, na ktorom sa zúčastnila aj Asociácia kúpeľov zo Slovenska.

Experti z celej Európy hovorili na webovom fóre o inováciách a výsledkoch v liečbe pacientov, ktorých koronavírus zasiahol. Zdá sa, že aj keď ide o nové ochorenia, pri rehabilitácii a rekonvalescencii pacientov zaberajú osvedčené metódy, ktoré dobre poznáme z kúpeľov aj na Slovensku. Na seminári sa zúčastnilo množstvo odborníkov z viacerých európskych krajín, kde malo, ako sme spomínali, Slovensko tiež svoje zastúpenie.

Z poskytnutých informácii vyplýva, že Vysoké Tatry by boli práve vhodné na liečbu respiračných ochorení, ktoré koronavírus spôsobil.

Naša webstránka Tatry ako liek poskytuje množstvo informácii o blahodárnom účinku Vysokých Tatier na zdravie a regenaráciu návštevníkov.

Neobyčajná čistota vzduchu, vysoké hodnoty slnečného svitu, presýtenosť tatranského ovzdušia voňavými silicami a mnohé ďalšie aspekty presviedčajú o ozdravných účinkoch tejto destinácie. Vo vyššej nadmorskej výške sa totižto zvyšuje množstvo hemoglobínu ale aj celkové množstvo krvi v tele. Zmenu v organizme spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia či zvýšený atmosférický tlak. Neobyčajne čistý vzduch pozostáva z faktu, že sa Vysoké Tatry nachádzajú nad vrstvou prachovej a dymovej zóny, čím je vzduch takmer bez baktérií a alergénov.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Podstatou klimatického kúpeľného pobytu je klimatoterapia, teda jedinečná kombinácia horskej klímy doplnená pobytom na čerstvom vzduchu. Aktívna klimatoterapia presnejšie teda využíva jednotlivé klimatické faktory ako vietor, slnko a tieň a ich kombináciu s kinezioterapiou (turistikou), športovými a outdoorovými aktivitami a tak pôsobí ako komplexná terapia. Samotná klíma sa vyznačuje pomernou stálosťou a patrí medzi trvalé fyzikálno-geografické črty miesta alebo krajiny. Koža reaguje na teplotné, mechanické, vlhkostné, elektromagnetické podnety. Sliznica dýchacích ciest zas na plynné súčasti, aerosóly a zmyslové orgány, ktoré sprostredkujú čuchové, akustické a zrakové podnety. Pri zmene klímy sa musí organizmus prispôsobiť zmeneným podmienkam, aby si udržal stabilné vnútorné prostredie.

Klimatickou liečbou sa zaoberal i doktor Szontagh, ktorý sa na základe meraní a pozorovania presvedčil, že počas zimných teplotných inverzií je vo vyšších polohách nie len teplejšie, ale je tam aj podstatne viac slnečných dní. Taktiež prichádza k zníženej tenzii kyslíka čo sa vyznačuje nízkym tlakom vzduchu, nižšou priemernou teplotou a presýtenosťou tatranského ovzdušia ozónom.

Vysoké Tatry preto ponúkajú mnoho možností ako tieto výhody spojiť v nejednu krásnu vychádzku s výhľadmi na slovenské štíty v príjemnom lesnom prostredí, ktoré ponúka primeranú vlahu a presýtenosť celého tatranského ovzdušia. Klimatoterapia pôsobí priaznivo najmä vtedy, keď je iná ako podnebie, v ktorom sa človek bežne pohybuje a za výhodné sa považujú lokality s nadmorskou výškou od 600 do 2500 m. n. m.

Zdroje: sme.sk, ask.sk, tatry.sk/tatryakoliek/