Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Kam sa môžete po 1.11.2020 vybrať vo Vysokých Tatrách na túru

  • 30.10.2020

V prvom rade samozrejme záleží na tom, či pre Vás bude platiť zákaz vychádzania alebo budete mať vďake negatívnemu testu výnimku a budete si môcť vybrať miesto pobytu v prírode aj mimo Vášho okresu. Okrem týchto komplikovaných obmedzení nás všetkých od 1.11.2020 čaká sezónna uzávera vybratej časti vysokohorských chodníkov. Kam sa teda smie?

Vďaka našej mape o zimnej turistike, ktorá zobrazuje celoročne otvorené chodníky vo Vysokých Tatrách, to budete ľahko vedieť. Chceme Vám ukazovať kam sa smie, nie komunikovať komplikované zákazy. Mapa je dostupná na webe ako aj vo forme letáku v našich Tatranských informačných kanceláriách, ktoré dúfame, že čoskoro pre Vás otvoríme, ako aj vo vybraných hoteloch a penziónoch.

Turistika v zime je samozrejme odlišná od letnej,  najmä čo sa týka nárokov na výbavu a aj skúsenosti. Vyberáme najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť:

  • Overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba)
  • Pribaliť si zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie a vedieť ju používať – palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj
  • Uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení, informovať svojich blízkych

Otvorený chodník neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť.

Ak Vás zaujímajú detailnejšie pravidlá pohybu v Tatranskom národnom parku všeobecne, dovoľujeme si Vám predstaviť súkromný projekt Návštevný poriadok vizuálne, ktorý zobrazuje na prehľadnej mape rôzne druhy aktivít a oblasti, v ktorých sa môžu vykonávať v závislosti od dátumu. Táto online mapa sa venuje aj Západným Tatrám ako aj poľskej časti.

Spoznávajte krásy zimných Tatier spolu s nami. Aj keď ste už vyšli na všetky chaty v lete, počas zimného výstupu prežijete úplne iné dobrodružstvo. Budeme radi ak sa podelíte o svoje zážitky s nami. Odfoťte sa s novým letáčikom pri zimnej turistike a fotku nám pošlite na: facebook.sk/tatry.sk/. My ich uverejníme a najlepšie odmeníme darčekom!

Nezabudnite, pri ubytovaní sa na území mesta Vysoké Tatry ste automaticky hromadne poistení na zásah Horskej záchrannej služby. Viac o možnostiach poistení na hory nájdete tu.

Oficiálna informácia o dôvode sezónnej uzávery:

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Je to obdobie kamzíčej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch a zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov. Plné znenie aktuálne platnej vyhlášky nájdete na stránke Správy TANAPu.

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Prevádzkovateľ Tatranských informačných kancelárií Starý Smokovec a Tatranská Lomnica

Fotografie: Martin Maličký, Hanka Burcevová (FB)