Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Zberateľská 0-eurová bankovka prvýkrát v predaji už aj na Sliezskom dome!

 • 11.07.2020

Košice, 10. júla 2020

V nedeľu 12. júla 2020 sa v horskom hoteli Sliezsky dom začne predaj historicky prvých slovenských zberateľských bankoviek MemoEuro od nemeckej spoločnosti Euroscope. Okrem nich budú vydané aj zberateľské bankovky Synagógy v Nových Zámkoch a historického námestia v Kremnici.

MemoEuro suveníry sa konečne dočkali slovenských motívov. Nulové bankovky nemeckej spoločnosti Euroscope sa od roku 2018 tešia obrovskej popularite najmä v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku či Taliansku. Celkovo už vyrobili viac ako 130 rôznych edícií, no prvé slovenské vznikajú až teraz. Na krásnych zberateľských kúskoch sa už v minulosti objavili tie najvýznamnejšie Európske kultúrne a historické pamiatky ale aj osobnosti. Bankovky sú vyhľadávaným artiklom zberateľov a turistov na celom svete, pričom každá z nich je očíslovaná a tým pádom aj originálna. Navyše sú vydané vždy v  limitovanej edícii. „Tešíme sa, že spoločnosť Euroscope našla na mape aj naše malé Slovensko, ktoré vďaka týmto suvenírom dokážeme zviditeľniť na celom svete. Prvé tri sú pripravené skutočne v špičkovej kvalite. Sme radi, že dokážeme i naďalej nachádzať na Slovensku originálne miesta, ktoré sa stávajú motívom našich zberateľských predmetov.“, hovorí vydavateľ Robert Kopaj. 

Synagóga, horský hotel Sliezsky dom, historické námestie v Kremnici

Jedným z podkladov pre slovenské MemoEuro suveníry sa stalo aj umelecké dielo významného slovenského grafika Rudolfa Cigánika, ktorého mnohí poznajú ako autora súťažne oceňovaných poštových známok. Výtvarník a rytec Rudolf Cigánik o svojom prínose k nulovým bankovkám hovorí: „Vždy som inklinoval k jedinečnej technike oceľorytiny, ktorá je jedným z krycích prvkov originality a nefalšovateľnosti aj pri výrobe akýchkoľvek bankoviek na svete. Táto príležitosť je pre mňa jedinečná v tom, že mám možnosť pracovať od výtvarného návrhu až k formálnemu ryteckému prepisu. Teším sa na spoluprácu s týmto tímom ľudí, ktorí sú vskutku zapálení pre dobrú vec.“ Na týchto bankovkách sa tak ocitnú postupne viaceré slovenské kultúrne pamiatky a dôležité turistické destinácie. Grafika MemoEuro sa pripravuje vždy na základe rozhovorov a s podporou lokálnej komunity a to tak, aby suveníry odrážali čo najvýstižnejšie historický, kultúrny či turistický význam či neopakovateľnosť konkrétneho miesta. V prvej sérii bude predstavená Synagóga v Nových Zámkoch, ktorá je iba jednou zo štyroch funkčných synagóg na Slovensku a určite si zaslúžila pozornosť. Témou druhej suvenírovej bankovky v rade je historické námestie v Kremnici ako symbol razenia mincí na Slovensku. Motívom poslednej bankovky je náš najvyššie položený horský hotel Sliezsky dom (1670 m n. m.) a zároveň náš najvyšší vrch – Gerlachovský štít (2655 m n. m.).

Kvalita je ich prioritou

Všetky suveníry sú vyrobené zo 100% bavlneného papiera, ktorý sa používa pri výrobe najkvalitnejších papierových platidiel na celom svete. Bankovky obsahujú viacero ochranných prvkov akými sú UV vlákna, aktívny atrament, ochranný prúžok, mikrotexty, razbu a podobne. Vytlačené sú v limitovanom náklade 5 tisíc kusov, pričom každý kus má iné výrobné číslo. 

Kde a kedy ich nájdete

 • MemoEuro Synagóga Nové Zámky, od 10. júla 2020, predaj TIK a kníhkupectvo Artforum

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

 • MemoEuro historické námestie Kremnica, od 11. júla 2020, predaj Kultúrne a informačné centrum v Kremnici

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

 • MemoEuro horský hotel Sliezsky Dom, od 12. júla 2020, predaj na recepcii hotela

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

Zdroj: memoeuro.sk