Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Výzva AiCES na darovanie krvi. Pomáhajme si navzájom

 • 25.03.2020

Pomôžme spolu chorým pacientom, ktorí naďalej potrebujú krv k svojej liečbe

Asociácia informačných centier Slovenska vyzýva zdravých a vhodných darcov, aby pomohli tou najvzácnejšou tekutinou ľudom, ktorí ju nevyhnutne potrebujú. Kvôli aktuálnej situácií so šíriacim sa koronavírusom klesol počet darcov krvi a zásoby sa v niektorých nemocniciach míňajú. Príďte darovať krv a pomôžte tak pacientom, ktorí sa bez krvi nezaobídu. Vaša krv poputuje obetiam úrazov a nehôd, ľuďom podstupujúcim operácie, pacientom liečiacim sa na leukémiu, nádorové ochorenia či na ochorenia krvných buniek.

,,Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok,” píše na svojom webovom sídle Národná transfúzna služba Slovenskej republiky (NTSSR).

Odbery krvi sa vykonávajú v sprísnených hygienických podmienkach a so zavedenými preventívnymi opatreniami

Pre darcov krvi v súvislosti s chorobou COVID-19 platia nasledovné kritériá :

 1. Darca, ktorý navštívil mimoeurópsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, nemôže darovať krv 28 dní po opustení krajiny (s ohľadom na možnosť prenosu iných infekcií ako COVID-19, napr. WNV….).
 2. Darca, ktorý navštívil Európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, nemôže darovať krv 14 dní po opustení krajiny.
 3. Darca, ktorý prekonal infekciu spôsobenú týmto koronavírusom alebo prekonal akúkoľvek infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc a nebol testovaný na koronavírus (nemal potvrdenú negativitu koronavírusovej infekcie), nemôže darovať krv 28 dní po kompletnom vyliečení (28 dní bez príznakov a bez liečby).
 4. Darca, ktorý bol v styku s chorým človekom nakazeným týmto koronavírusom, nemôže darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto chorým.
 5. Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.

Opatrenia na transfúziologických pracoviskách v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu a jeho prenosu transfúznymi liekmi:

 • Na pracovisko Národnej transfúznej služby SR nemôže vstúpiť darca, ktorý nespĺňa predchádzajúce kritériá.
 • Darca ktorý príde darovať krv na niektoré z našich pracovísk, môže vstúpiť len s ochranným rúškom na tvári alebo jeho náhradou.
 • Pri vstupe bude darcovi odmeraná teplota.
 • Darca vyplní hárok (Check list) so 4 otázkami týkajúcimi sa anamnézy súvisiacej s chorobou COVID-19.
 • Až keď prejde darca touto „vstupnou kontrolou“, bude sa môcť zaregistrovať a pokračovať v bežnom postupe pri darovaní krvi.

NTSSR pripomína, že v prípade, ak sa u Vás objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37°C v priebehu 14 dní po darovaní krvi alebo jej zložiek, neodkladne to oznámte pracovisku, kde ste krv darovali.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
Pomáhajme si navzájom. Darujme krv

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

Národná transfúzna služba Slovenskej republiky odporúča darcom, aby boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom by ste mali vypiť dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom ešte vypiť aspoň 0,5 l tekutín. Ak holdujte rannej kávičke, tak je tu pre Vás dobrá správa. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju).

Nemusíte sa báť, že by ste museli pred odberom hladovať. Prísť nalačno sa veru neodporúča. Obmedziť by ste mali tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny…) a naopak dopriať si ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem či med.

V prípade, že fajčíte, toto obmedzenie sa Vás bude týkať. Minimálne 6 hodín pred odberom by ste nemali fajčiť. Nepiť pred odberom alkohol považujeme za samozrejmosť. Či? Odporúča sa aspoň 12 – 14 hodín pred odberom nepožívať alkoholické nápoje. Zároveň by ste na odber mali prísť oddýchnutí. Nie utekať z domu či priamo z posilňovne či fyzicky namáhavej práci.

Kde môžete darovať krv?

Ak ste sa už rozhodli pre darovanie krvi a spĺňate všetky podmienky pre odber, príďte na jedno z mnohých pracovísk NTTS po celom Slovensku.

Všetky potrebné informácie o darovaní krvi v tomto období a sprísnených hygienických podmienkach nájdete tu:  Usmernenie pre darcov krvi v súvislosti s pandémiou akútnych ochorení dýchacích ciest a zápalov pľúc (COVID-19) spôsobených novým koronavírusom (2019 – nCoV)

Prečítajte si aj náš ďalší článok zameraný na Opatrenia AiCES v súvislosti so šírením koronavírusu pre prevádzky TIC

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame                                                                             

Váš tím AiCES