Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

TATRY ART

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Výstup onkologických pacientiek na Gerlach

  • 20.09.2023

Vysoké Tatry, 20.09.2023

Viete si predstaviť, ako vystúpite na majestátny Gerlach? S plnou silou, v dobrej kondícii – natrénujete, naberte odvahu a s pomocou vysokohorského vodcu sa do toho pustíte. Viete si však predstaviť, že na Gerlach vystúpia onkologické pacientky, ktoré majú za sebou ťažkú diagnózu a náročnú liečbu? A to ešte s mnohými vedľajšími účinkami, ktorých sa už väčšinou nezbavia (bolesti kĺbov, nespavosť, stála únava, neuropatia, depresie,a i.). Napriek veľkému nepohodliu sú onkologické pacientky silnejšie ako kedykoľvek predtým, a výstup na najvyšší slovenský štít toho bude krásnym dôkazom.

Šesť Amazoniek – žien, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prsníka, vystúpi 25. septembra 2023 na Gerlachovský štít. Tento nezabudnuteľný zážitok bude realizovaný najmä vďaka spoločnosti Galfy.sk, ktorá zabezpečí výstup Amazoniek v sprievode dvoch špičkových horských vodcov: Róberta Gálfyho – tatranskej horskej legendy a majiteľa spoločnosti Galfy.sk a Denisy Šulcovej, prvej a jedinej slovenskej horskej vodkyne.

V spoločnosti Galfy.sk sme nesmierne hrdí na možnosť podporiť túto úžasnú iniciatívu a sprevádzať Amazonky na ich výstupe na Gerlachovský štít. Sme presvedčení , že odhodlanie a sila týchto žien sú inšpiráciou pre nás všetkých. My samy chceme podporovať a inšpirovať pohyb v horách, a tento výstup je jedným z najlepších príkladov, ako môžeme spolu dosiahnuť niečo výnimočné“. Hovorí Zuzana Gálfyová, organizátorka podujatia.

Prihlásilo sa mnoho žien z nášho združenia, a 6 z nich dostalo túto príležitosť. Vyberali sme ich na základe motivácie a predošlých skúseností s turistikou. „Na Gerlachu som nebola a bol to vždy môj veľký sen. Po liečbe som 6 rokov. Pohyb ma dal opäť do života. Turistika v mojom živote nie je krátko. Žijem ňou celý život odmalička. Milujem výšky a pohľad zo štítov hôr.“ – napísala Amazonka Katka.

Občianske združenie Amazonky spája ženy všetkých vekových skupín, ktoré sa liečili alebo liečia na karcinóm prsníka. Ročne je na Slovensku diagnostikovaných približne 3 500 nových prípadov rakoviny prsníka, ktorej podľahne okolo 900 žien. „Práve naše združenie je pre mnohé pacientky veľkou nádejou a pomocou, pretože každá novo diagnostikovaná pacientka najviac potrebuje stretnúť inú ženu, ktorá si týmto ochorením už prešla a prevedie ju tak náročnými otázkami, pochybnosťami a nasmeruje ju tak, aby bol život po diagnóze ľahšie zvládnuteľný. Amazonky sú si vzájomne veľkou podporou a dodávajú si nádej, ktorú viete prijať len od niekoho, kto si prešiel podobnou skúsenosťou.“, hovorí predsedníčka združenia, Dominika Kormanová.

Na záver ešte úryvok z prihlasovacieho listu Amazonky Lenky :„Turistika je pre mňa príjemná psychohygiena a zároveň niečo čo ma odpúta od bežných starostí, pracovných povinností a najmä od myšlienok na moju chorobu, jej štádium a všetkého čo ma zrejme jedného dňa neminie. ísť na Gerlach je pre mňa čosi nedosiahnuteľné, čosi čo by som chcela absolvovať ale úprimne, sama by som si na to netrúfla, no s podporou Amazoniek budem šťastný zemepán ak sa to podarí. A ako hovorila jedna z nás: „Život nie čakanie kým búrka prehrmí – je o tom aby sme sa naučili tancovať v daždi.“ Ďakujem za každý jeden deň.“

Zdroj: OZ Amazonky