Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Výstava Otakar Štáfl – český umelec v Tatrách

otakar stafl vysoke tatry vystava
  • 08.09.2021

Poprad, 6. 9. 2021

Tatranská galéria v Poprade s odstupom času verejnosti opäť predstaví rozsiahlu tvorbu českého umelca Otakara Štáfla. Výstava je súčasťou nového výstavno-edukatívneho cyklu Českí umelci v Tatrách, ktorého úlohou bude podrobnejšie spracovať umelecké i spoločenské pôsobenie českých výtvarníkov v Tatrách.

Pri príležitosti 120. výročia narodenia Otakara Štáfla organizovala Tatranská galéria v Poprade v spolupráci s Múzeom Vysočina v Havlíčkovom Brode už v roku 2004 rozsiahlejšiu výstavu, ktorá bola súčasťou projektu s názvom „Návrat zapomenutého syna“. Jej kurátormi boli českí kolegovia Václav Šplíchal a Pavel Pešek.

Od spomínanej výstavy pred sedemnástimi rokmi Tatranská galéria získala do svojho archívu i zbierkového fondu z tvorby Otakara Štáfla nové prírastky. Expozícia bude teda obohatená o mnohé dobové dokumenty, fotografie, exlibrisy, knižné ilustrácie, známky a v neposlednom rade o viaceré rozmerné maľby. Ako súčasť projektu vydáva Tatranská galéria i komplexnejší katalóg, ktorý mapuje tvorbu autora, jeho pôsobenie vo Vysokých Tatrách ako aj jeho zásluhy pre podtatranský región.

Český maliar, grafik a ilustrátor Otakar Štáfl (1884 – 1945) sa aktívne podieľal na mnohých filantropických, kultúrno-spoločenských projektoch vo vtedajšom Československu. Jeho odkaz je dobrým príkladom spolupráce medzi Čechmi a Slovákmi a môže byť inšpiráciou aj pre budúce generácie. Jeho lásku k prírode zachytávajú mnohé knižné ilustrácie, na ktoré použil techniku kresby, drevoryt i akvarel. Pokiaľ ide o jeho zásluhy a diela týkajúce sa Vysokých Tatier, dlhoročne produkoval akvarely a olejomaľby zachytávajúce krásu Tatier. Jeho motívy vyšli v zbierke 120 akvarelov i na poštových známkach. Okrem iného sa spolu s Alojzom Lutonským zaslúžil o založenie Symbolického cintorína pri Popradskom plese, kde sú umiestnené tabule na pamiatku ľuďom, ktorí zahynuli pri rôznych horských výstupoch. Po rozdelení Československa v roku 1938 musel Tatry opustiť. Zahynul pri bombardovaní Prahy 14. februára 1945 spolu so svojou manželkou Vlastou Štáflovou.

Výstava sa bude konať od 17.9. 2021 do 5.12. 2021 vo Vile Flóra v Starom Smokovci. Otvorenie výstavy prebehne 17.9.2021 o 16.00. Viac informácii o podujatí nájdete TU.

Zdroj: Tatranská galéria v Poprade