Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Vysoké Tatry sú najzaujímavejšou európskou destináciou roku 2019

 • 21.05.2019

Lomnický štít, 21. mája 2019

Známy cestovateľský sprievodca Lonely Planet vyhlásil Vysoké Tatry za najvýznamnejšiu letnú európsku destináciu. V rebríčku miest, ktoré sa tento rok určite oplatí navštíviť, Tatry predbehli aj známe cestovateľské ciele.

Vysoké Tatry, najvyššie pohorie Karpatského oblúka, kraľujú rebríčku v kategórii Best in Europe 2019. Známy cestovateľský sprievodca Lonely Planet zostavil aj tento rok zoznam 10 najlákavejších európskych destinácií, ktoré odporúča cestovateľom navštíviť. Tatry sú na jeho prvom mieste.

„Na Vysokých Tatrách je niečo mýtické“, hovorí Joe Reville, generálny manažér Lonely Planet pre strednú Európu, ktorý osobne prišiel odovzdať ocenenie Best in Europe 2019 predstaviteľom Vysokých Tatier. „Návštevníci tohto regiónu budú očarení vznešenou ríšou krivolakých vrchov a majestátnych vodopádov, ako aj vynikajúcou šancou pozorovať medvede hnedé, ktoré už v mnohých častiach Európy vyhynuli,“ dodal.

Spolu s ďalšími skúsenými cestovateľmi z celého sveta ocenili na Vysokých Tatrách aj možnosť vystúpiť na Gerlachovský štít, najvyšší vrch Tatier, pokojné člnkovanie na čírej hladine Štrbského Plesa a tradičnú pohostinnosť na vysokohorských chatách.

Tom Hall, viceprezident pre zážitky Lonely Planet povedal o Vysokých Tatrách: „Vysoké Tatry sú rajom dobrodruhov. Ponúkajú vodopády, vysokohorské lúky a viac ako 100 ultramarínových jazier. Pozorovanie divokej zvery, medveďov hnedých, rysa a kamzíka tatranského je vďaka rastúcemu počtu cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú aj takéto zážitky, ľahšie ako kedykoľvek predtým.“

Joe Reville, generálny manažér Lonely Planet pre strednú Európu, odovzdal ocenenie Best in Europe 2019 symbolicky na Lomnickom štíte zástupcovi mesta Vysoké Tatry – prednostovi Eugenovi KnotekoviMichalovi Sýkorovi, predsedovi predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu pre región Vysoké Tatry.

Rebríček Best in Europe 2019

Rebríček Best in Europe 2019 zostavili skúsení cestovatelia Lonely Planet, ktorí už viac ako 45 rokov hľadajú po celom svete nové zážitky z ciest.

V rebríčku sa podelili o svoje tajné tipy na najlepšie miesta na kontinente – od destinácií, o ktorých sa v poslednom čase rozpráva čoraz viac, až po prehliadané miesta, ktoré sú pripravené na to, aby ich cestovatelia zaradili do svojich itinerárov v roku 2019. Rebríček Best in Europe 2019 vychádza po siedmykrát a obsahuje 10 najzaujímavejších destinácií na našom kontinente pre návštevu v lete – od lesov obývaných medveďmi po mestá s nádhernými vinohradmi.

„Rebríček Best in Europe 2019 predstavuje európske destinácie, ktoré stojí za to navštíviť. Na celom kontinente môžete teraz zažiť množstvo zážitkov – od krátkych návštev historických miest až po úchvatnú prírodnú scenériu. Prinášame tipy na výlety za gastronómiou, či na miesta, ktoré oceníte, keď potrebujete utiecť pred davmi,“ vysvetľuje Joe Reville.

Rebríček Best in Europe 2019

 1. Vysoké Tatry, Slovensko: Mýtická krajina, kde „sneh prikryje zem a v lesoch hliadkujú hrôzostrašné šelmy“.
 2. Madrid, Španielsko: „Nočný život v tomto meste patril vždy medzi najlepšie v Európe a sa stále zlepšuje – Calle de Ponzano, ulica plná reštaurácií a barov, kde podávajú tapas a minimalistické kokteily, je teraz jednou z najlepších nočných destinácii na kontinente.“ Okrem toho „snaha o trvalo udržateľné životné prostredie viedla k zlepšeniu podmienok pre peších a cyklistov, pribudli cyklistické trasy, rozšírili sa chodníky, čo spolu s novými opatreniami na kontrolu emisií mení mesto.“
 3. Arktické pobrežie, Island:Island je preslávený úžasnými prírodnými zázrakmi – búrlivými vodopádmi, kolosálnymi ľadovcami, pariacimi fumalorami – a nekonečnými možnosťami pre snehové športy, pozorovanie divej zveri a dobrodružstvá v divočine… Tu nájdete to najlepšie z Islandu mínus davy.“
 4. Hercegovina, Bosna a Hercegovina: Túlajte sa stredovekými ulicami Počitelj, skúmajte krasové veterné tunely Vjetrenica, urobte si výlet do tradičnej horskej dedinky Lukomir alebo výlet po cyklotrase CIRO a získate úplne nový pohľad na tento nádherný región.
 5. Bari, Taliansko „vkročilo do jari. Obnovené staré mesto udáva tón, zadebnené obchody nahradili rodinné reštaurácie, znovu sa otvárajú kultúrne priestory – od zdobeného divadla Teatro Piccinni až po historické hotely ako Oriente.”
 6. Shetlandy, Škótsko: Dobrodruhovia, ktorí navštívia najsevernejší bod Veľkej Británie budú očarení „úžasnými pobrežnými chodníkmi, z ktorých môžu pozorovať vydry a kosatky z útesov na úbočí. Vychutnať si budú môcť „legendárne fish and chips, a silný dúšok whisky “ od niektorého z hrdých, ale priateľských miestnych obyvateľov.
 7. Lyon, Francúzsko: Mesto sa stalo novým francúzskym miláčikom medzinárodných cestovateľov. Do celosvetového centra pozornosti vstúpi v júli, kedy sa tu bude konať finále Svetového pohára žien FIFA. „Krásne“ a „kultivované“ mesto „s výbornou kuchyňou“ tiež nedávno ocenila Európska únia za jeho úsilie o zlepšenie a udržateľnosť cestovného ruchu.
 8. Lichtenštajnsko: Prejdite sa celou krajinou za víkend Lichtenštajnským chodníkom. Táto scénická 75 km dlhá turistická trasa bola vybudovaná ako súčasť osláv 300. výročia nezávslosti Lichtenštajnska.
 9. Vevey, Švajčiarsko: Vevey pritiahne milovníkov vín počas trojtýždňového vínneho festivalu Fête des Vignerons, ktorý sa koná len raz za dvadsať rokov. Návštevníci môžu potešiť svoje žalúdky v jednej z množstva kvalitných reštaurácií v starom meste, ktoré ponúkajú jedlo od 20-chodových ochutnávkových ponúk až po lacné a veselé fondue.
 10. Istria, Chorvátsko: Ponúka históriu (impozantný rímsky amfiteáter v Pule a mozaiky v Poreči, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO), pláže, gurmánske cyklotúry na jar, hudobné festivaly v lete a výlety za hľuzovkami na jeseň. Vďaka rozšíreniu európskych letových spojení je tento polostrov v tvare srdca dosiahnuteľný ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Zdroj:
Petra Liptajová | PR consultant Key Communications
[email protected]
+421 948 636 393