Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Vybudovanie ferraty v Priečnom sedle už toto leto!

  • 12.05.2021

Starý Smokovec, 12.05.2021

Klub slovenských turistov zahájil vo februári verejné obstarávanie na vybudovanie zaistenej turistickej trasy „via-ferraty“ v Priečnom sedle. Podľa rozhodnutia je to náhradné riešenie za pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline, ktoré nebolo schválené z dôvodu druhovej ochrany prírody (migračná trasa chránených živočíchov). Ferrata bola práve v Priečnom sedle navrhnutá kvôli tomu, že existujúci turistický chodník do sedla vedie náročným terénom a vybudovaním zaistenej cesty via ferrata by sa stal bezpečnejším a rýchlejším. Ferrata by mala byť realizovaná v priebehu júna až augusta 2021.

Ferrata bude jednosmerná v smere z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny s približnou dĺžkou 450 metrov a s výškovým rozdielom z Malej Studenej doliny cca. 150 metrov a z Veľkej Studenej doliny s výškovým rozdielom cca. 80 metrov. V smere od Malej Studenej doliny je zaistená cesta v oblasti výstupu do Priečneho sedla navrhovaná paralelne s existujúcim turistickým chodníkom (žltá značka ), z pravej strany po kompaktnej skale. V smere z Veľkej Studenej doliny je zaistená cesta navrhovaná po skale naľavo od turistického chodníka, kadiaľ v minulosti viedol dnes už neexistujúci chodník zabezpečený reťazami. V spodnej časti však nebude zaistená cesta prechádzať žľabom, ale skalou. Istiace lano bude natiahnuté v celej dĺžke zaistenej cesty a materiál na ferratu bude vyvezený pomocou jedného letu vrtuľníkom. Zvyšný i obalový materiál bude odnesený dolu pešo.

Celá trasa bude samozrejme značená turistickými značkami, označená turistickými tabuľami v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku o jednosmernosti trasy a odporúčaní použitia ferratového setu. Celkovo tam budú tri tabule. Keďže ferratový set je iba odporúčaný, do Priečneho sedla sa bude stále dať dostať aj bez neho.

Ferrata sa bude môcť využívať iba od 15. júna do 31. októbra, tak ako to bolo aj pôvodne so žltým turistickým chodníkom na Priečne sedlo.

Zdroj a foto: kst.sk

AKTUALIZÁCIA: Ferrata bola otvorená 19.8. 2021. Popis aj s fotkami nájdete na našej stránke.