Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Vo Vysokých Tatrách pribudli nové horolezecké cesty

  • 07.09.2021

Vysoké Tatry, 07.09.2021

Začalo babie leto. Riziko búrok sa znížilo na minimum, ale na severe je už vo vysokých polohách sneh. Na horolezecké výstupy je lepšie hľadať slnkom vyhriatu skalu. Presne takú, akú ponúkajú nové, bezpečnejšie horolezecké cesty, ktoré vznikli v rámci Horolezeckého manifestu Ta33. Túto sezónu sa podarilo dokončiť dva unikátne projekty.

Prvým je Anjelský hang v Mlynickej doline a cesta cez vodopád Skok. Jedinečné miesto vzdialené chôdzou len hodinu a pol od Štrbského Plesa ponúka dvanásť nových ciest. Všetky vedú mimoriadne krásne tvarovanou a pevnou žulou. Osem z nich je jednodĺžkových v stupni III až V+, čo ich robí ideálnymi aj pre deti a začiatočníkov. Ďalšie štyri sú v stene vysokej 90 metrov a s obtiažnosťou medzi stupňami V+ až VI+ potešia najmä tých skúsenejších.

Horolezeckým unikátom je cesta Protiprúd, kl. III vedúca priamo medzi dvomi vetvami vodopádu Skok. S výškou viac ako sto metrov je výzvou pre tých, ktorí si chcú horolezectvo vyskúšať, deti, mládež alebo lezcov lezúcich pre radosť najmä najľahšie cesty.

Druhým projektom je cesta Človečina vedúca na hrebeň Popradských zubov. Práve tu sa dá zažiť drobnosť ľudskej existencie v porovnaní s majestátnymi horami. Výstup má celkové prevýšenie 1 100 metrov. Prístup k nemu vedie málo navštevovanou, ale o to čarovnejšou Dračou dolinkou. Horolezcov čaká deväť lanových dĺžok v obrovských platniach východnej steny v stupni V+ a následne zubatý hrebeň, ktorý ich dovedie až do Dolinky pod Váhou. Takáto komplexná veľhorská túra s prechodom hrebeňa, celá odistená vŕtanými skobami, je vo Vysokých Tatrách prvá a jediná svojho druhu.

Viac o Anjelskom hangu nájdete napríklad na webstránkach:

https://kamnahory.sk/Blog/Anjelsky-hang.html

https://www.zagurami.eu/anjelsky-hang/

Viac o Horolezeckom manifeste Ta33 sa dozviete napríklad na:

https://horolezectvo.vetroplachmagazin.sk/maly-horolezecky-manifest-ta33-2114

Zdroj a foto: Martin Murár – inštruktor horolezectva a skialpinizmu