Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Vláda zlyháva – cestovný ruch pochováva

  • 09.12.2021

Vysoké Tatry, 09.12.2021

Tento rok je výrazne horší ako prvý rok pandémie. V tomto roku sme z dvanástich mesiacov zatvorení alebo výrazne obmedzení osem mesiacov. Dnes sme na tom tak, že mnohí sme na pokraji krachu. Podniky sú zadĺžené až po uši, tento mesiac už nie je z čoho zamestnancom poslať výplaty.

Vláda stanovila podľa vlastného vyjadrenia jasné pravidlá a spustila Covid automat. Zástupcovia k cestovného ruchu neboli vypočutí ani prizvaní  k rokovaniam k týmto pravidlám, ale aj tak sme ich dodržiavali, mnohokrát aj nad rámec stanoveného, kontrolovali sme OTP režim, testovali sme zamestnancov, starali sa o bezpečnosť klientov a zamestnancov v našich prevádzkach zavedením prísnych hygienických štandardov, čo boli ďalšie náklady navyše.

S meniacimi sa farbami Covid automatu sa tieto pravidlá sprísňovali a cestovný ruch bol opätovne prvý na rane. Naše prevádzky sa zatvorili bez jasného plánu a scenára  budúceho možného fungovania alebo odškodňovania. Tak ako sme rýchlo zareagovali na každú farbu Covid automatu, očakávame rovnaký promptný a aktívny prístup štátu smerom k nám.

Naše požiadavky:

Ani teraz nesedíme so založenými rukami, prebrali sme úlohu štátu, a zobrali do vlastných rúk aj iniciatívu na podporu zdravotníkov a našej nemocnice. Založili sme iniciatívu Pomôžme našej nemocnici, oslovili sme Prešovský samosprávny kraj pre spoluprácu a zorganizovali sme v regióne mobilné očkovanie. Masívne očkovanie vo všetkých obciach v okrese Poprad, prebieha s investíciou vlastného času , energie a vlastných zdrojov desiatok ľudí, ktorým záleží na verejnom zdraví ale rovnako potrebujú prežiť a postarať sa o vlastné rodiny, firmy a zamestnancov.

Táto inciatíva je úspešná, pretože sa vďaka tomu v regióne zaočkovalo 1500 osôb, a pokračujeme ďalej.  Robíme všetko čo je v našich silách, pomáhame ľuďom a štátu, teraz potrebujeme rýchlu a cielenú pomoc my:

  • Naplnenie verejného prísľubu, že vakcína je sloboda a otvorenie všetkých našich prevádzok od 18.12. v režime OP.
  • Záchrana pre cestovný ruch okamžitým navýšením podpory z MINDOP  z 10% na 20% z poklesu tržieb.
  • Obnovenie schémy prvá pomoc „Plus Plus“ od novembra 2021, pre udržanie a záchranu pracovných miest v cestovnom ruchu.
  • Schválenie a zavedenie zníženej sadzby 10% DPH na gastro služby od 1. apríla 2022.

Cestovný ruch nie je možné naštartovať zo dňa na deň. Žiadame aby sa pravidlá nastavili jasne, boli platné dlhodobo a zároveň žiadame, aby zástupcovia cestovného ruchu boli priamo súčasťou rokovaní o návrhoch. Inšpirujme sa zahraničím,  kde sú pravidlá funkčné.  Naši klienti odchádzajú neďaleko za hranice, kde si môžu užívať sľubovanú slobodu a služby.  Cestovný ruch nikdy preukázateľne nezvyšoval čísla nakazených, práve naopak v našich prevádzkach je najväčšia kontrola dodržiavania stanoveného režimu. Cestovný ruch je jediný sektor, ktorý je dlhodobo a najviac obmedzovaný, čo považujeme za diskriminačné.

Zúfalá situácia si vyžaduje zúfalé činy. Dnes už nie je čas na vyčkávanie, preto ak nášmu volaniu o pomoc nepríde odpoveď vo forme návrhu férových riešení od vlády SRdo 16.12.,budeme náš hlas stupňovať. Postupne sa k nám pridávajú aj ďalšie regióny a túto výzvu sme pripravení predniesť  aj osobne so zástupcami nášho segmentu z celého Slovenska,  v Bratislave vo forme otvoreného protestu.

Oficiálny web iniciatívy:

Vláda zlyháva – cestovný ruch pochováva

Vydali: podnikatelia v cestovnom ruchu vrátane gastra z Vysokých Tatier a Popradu, vyhlásenie podporuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry