Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Vláda zlyháva, cestovný ruch pochováva – symbolický protest v Bratislave

  • 22.12.2021

Vysoké Tatry, 21.12. 2021

V pondelok 20. 12. 2021 na obed sa v hlavnom meste zišli stovky áut ľudí z celého Slovenska, ktorí prišli upozorniť na zúfalú situáciu v prevádzkach a podnikoch v sektore cestovného ruchu a gastra. Pridali sa aj bratislavské podniky. Odvetvie gastra a cestovného ruchu čelilo zatvoreniu alebo výraznému obmedzeniu takmer 8 mesiacov, pričom najdlhšie sú zatvorené prevádzky na východe republiky, ktoré sa dostali už v októbri do čiernej farby a doteraz sa nedočkali efektívnej štátnej pomoci. Podnikatelia podľa svojich slov prišli po niekoľkých výzvach osobne upozorniť na svoje už existenčné problémy a poukázať na to, že netušia aký vývoj môžu ďalej očakávať.

Včerajšie podujatie bolo symbolickým protestom, kedy účastníci označenými autami krúžili po Bratislave, a následne osobne odovzdávali otvorený list premiérovi a členom vlády, na úrade vlády. Symbolickou minútou ticha vyjadrili svoju spolupatričnosť a sústrasť s umierajúcim slovenským gastrom.

Zdá sa však, že po týždňoch mlčania si hlasy podnikateľov vládni predstavitelia nakoniec všimli, delegáciu z rôznych regiónov najprv prijal minister dopravy Andrej Doležal, ktorý vyjadril podporu a pripravenosť pri presadzovaní pomoci postihnutému gastru a cestovnému ruchu. Minister Doležal potvrdil, že najväčšou pomocou je skoré otvorenie podnikov za dodržiavania predpísaných opatrení.

Podnikateľov prijal aj predseda parlamentu Boris Kollár, ktorý rovnako vidí ako najefektívnejšiu pomoc skoré otváranie. Vyjadril rovnako svoju podporu a pripravenosť pomôcť tomuto sektoru. Otvorenie reštaurácií ako akceptovateľný krok potvrdila pri telefonickom rozhovore s predsedom NR SR aj pani ministerka Veronika Remišová. Požiadavky podnikateľov na otvorenie a navýšenie intenzity štátnej pomoci podporil na následnom stretnutí aj minister hospodárstva Richard Sulík a potvrdil, že prvým trom požiadavkám sa bude ministerstvo venovať okamžite.

Podnikatelia a ministri sa zhodli v téme, že pandémiu nie je možné poprieť a dôležitosť bezpečnosti klientov a dodržiavanie kontroly opatrení je nevyhnutnou súčasťou tohto procesu. Podnikatelia najmä spod Tatier poukázali na dôležitý fakt, že evidujú na hraniciach veľký pohyb domácich aj zahraničných hostí, ktorí pred prichádzajúcimi sviatkami masovo navštevujú susedné krajiny za účelom rekreácie, nákupov a zábavy, čo popiera obmedzenie mobility, ktoré bolo na Slovensku zavedené kvôli ochrane zdravia obyvateľov. Poukázali na to, že je v záujme všetkých motivovať ľudí tráviť dovolenku doma na Slovensku, čo má najväčší význam ako pre štát, tak pre zdecimovaných podnikateľov.

K tomuto problému sa nevyjadril premiér Eduard Heger, ktorý na záver pracovného dňa prijal zástupcov gastra a cestovného ruchu. Dvojhodinové rokovanie ukázalo, že predseda vlády nie je vôbec naklonený otázke otvárania v súčasnej situácii najmä z obáv pred omikronom. Návrh na vytvorenie medzirezortnej skupiny, ktorá bude pripravovať riešenia a konzultovať ďalšie postupy za účasti podnikateľov v gastre a cestovnom ruchu bola prijatá veľmi pozitívne. Prvé stretnutia tejto skupiny sa očakávajú už v najbližších dňoch (stredu, 22.12.2021).

Pondelňajšie odovzdávanie otvoreného listu v Bratislave ukázalo, že poukazovať na problémy slušne a za dodržania všetkých pandemických opatrení má zmysel. Zároveň potvrdilo nevyhnutnosť riešiť požiadavky a dôsledky pandémie efektívnou komunikáciou.

Podniky sú však stále ešte zavreté a účinná pomoc je iba v rovine prísľubu, preto červené svetlo v prevádzkach nevypíname, krvácanie sa stále nezastavilo. Očakávame preto, že verejné prísľuby politikov sa pretavia do jasných opatrení na otváranie prevádzok a zvýšenej pomoci. Pondelok dal všetkým nádej, že existuje cesta, ako túto neľahkú a neúnosnú situáciu spoločne začať konečne riešiť. Blížiace sa Vianoce nebudú pre cestovný ruch a gastro sektor ani pokojné ani šťastné, ale môžu priniesť nádej a malé svetlo na konci tohto tmavého tunela.

Zdroj: Iniciatíva Vláda zlyháva, cestovný ruch pochováva