Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Vieme, ako budú vyzerať nové tatranské zubačky

  • 09.05.2019

Štrbské pleso, 9.5. 2019

V marci vyhlásila ZSSK súťaž na grafický návrh nových zubačiek. Prihlásilo sa 13 návrhov, a do finále postúpilo 5. Odborná porota vybrala 8.5.2019 víťazný návrh, ktorý vytvoril Jakub Rusnák inšpirovaný piatimi výnimočnými vrcholmi Vysokých Tatier. Bradavica, Kostolík, Stredohrot, Ganek a Vysoká tak budú onedlho brázdiť trate v našich slovenských veľhorách.

Jakub Rusnák opisuje svoj návrh takto:

„Návrh je reprezentovaný piatimi výnimočnými vrcholmi Vysokých Tatier. Zvolené sú vrcholy, ktoré nie sú tie najznámejšie, nakoľko veríme, že Vysoké Tatry sú hodné hlbšieho poznania a bádania. O Gerlachu, Lomničáku či Kriváni počul hádam každý. Všetky tieto vrcholy je možné obdivovať z turisticky prístupných chodníkov, no výstup na ne je možný len horolezcom alebo s horským vodcom.

Grafické spracovanie využíva stredovú časť vozidla na znázornenie vrcholu a výstupovej cesty. Piktogramy odkazujú na náročnosť a nutnú výstroj. Časová náročnosť je približná a zohľadňuje prístup od najbližšej zastávky električky. Názov vrcholu spolu s nadmorskou výškou vypĺňa priestor pod oknami, môže slúžiť aj ako označenie názvu vozidla.

VYSOKÁ, 2560 m
V našom výbere asi ten najznámejší vrchol, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou panorámy od Štrbského plesa.

STREDOHROT, 2441 m
Stredhrot alebo Prostredný hrot oddeľuje svojím masívom dve veľmi navštevované tatranské doliny – Malú a Veľkú studenú.

BRADAVICA, 2476 m
Táto netypická bašta so štyrmi vrcholmi si zaslúži vystúpiť z tieňa populárnejších vrcholov. Tatranskí znalci považujú výstup na Bradavicu za jeden z najkrajších, aj keď orientačne veľmi náročných.

GANEK, 2462 m
Ganek je medzi horolezcami veľmi dobre známy najmä svojou skoro 300 metrov vysokou kolmou severozápadnou stenou, v hornej časti previsnutou.

KOSTOLÍK, 2262 m
Štít s originálnou formou kužeľa, ktorý nie je napojený na okolité hrebene a vystupuje priamo z Batizovskej doliny. Táto osamotená skalná veža (tzv. Nunatak) za svoj tvar vďačí ľadovcu, ktorý ho obklopoval a formoval.“

Zdroj: Facebook ZSSK