Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

V Tatrách vybehali vyše 40 tisíc porcií jedla pre chudobné deti vo svete

  • 30.09.2019

Tatranská Lomnica, 28.september 2019

V sobotu vo Vysokých Tatrách 160 bežcov vybehalo viac ako 40 tisíc porcií jedla pre deti žijúce v extrémnej chudobe na historicky prvom charitatívnom behu medzinárodného projektu Mary’s Meals na Slovensku.

„Každý bežec svojím štartovným 15,60 EUR uhradil 100% nákladov na školské stravovanie jedného dieťaťa počas celého školského roka. Dostať jedlo každý deň a mať možnosť chodiť do školy  je pre naše deti samozrejmosťou – dnešným behom sme chceli pomôcť tým, ktorí také šťastie nemajú“, hovorí jeden z organizátorov behu Viktor Porubský. „Keďže jedna porcia jedla pre deti podávaná Mary’s Meals stojí len 7 centov, bežci dnes svojím štartovným a dodatočnými príspevkami do pokladničky spolu v celkovej výške viac ako 3.000 EUR zabezpečili jedlo pre 196 detí na celý školský rok. To predstavuje až neuveriteľných 43 tisíc porcií jedla“, dodáva.

Charitatívny projekt Mary’s Meals pomáha posielať chudobné deti do školy tam, kde im chudoba a hlad bránia v prístupe k vzdelaniu. Projekt podporený pápežom Františkom či ocenený anglickou kráľovnou Alžbetou II sýti už 1,5 milióna detí v 18 krajinách sveta (vrátane Južného Sudánu, Haiti, Indie, Malawi, Kene či Kambodže). „Viac ako 80 tisíc miestnych dobrovoľníkov tam varí deťom z lokálnych surovín jedno výživné jedlo denne priamo v ich škole, aby nemuseli od mala pracovať alebo žobrať“, vysvetľuje ďalej Porubský. Mary’s Meals je založené na rešpekte a spája ľudí všetkých vierovyznaní i ateistov.

K podpore projektu sa pridali aj bežci v Tatranskej Lomnici, ktorí si po behu mohli vychutnať koncert speváčky a hudobníčky Jany Andevskej, nominovanej na prestížne ocenenie Grammy. „Dobrá energia z ľudí naokolo, krásna príroda, skvelá hudba, ale hlavne radosť z dobrého skutku – to ma hnalo dopredu“, opísal svoje pocity v cieli účastník behu Tomáš.

Celý výťažok z tatranskej akcie poputuje na financovanie projektu Mary’s Meals. Ako vysvetlil Porubský, „V Mary’s Meals Slovensko robíme všetko ako dobrovoľníci, takže zo zbierky u nás neostáva ani cent, to platí pre všetky naše akcie a celú verejnú zbierku, ktorou ľudia na Slovensku môžu podporiť charitatívny projekt Mary’s Meals “. Viac informácií o projekte a o rôznych formách pomoci je možné nájsť na www.marysmeals.sk.

 

Fotogaléria:

Flickr galéria: Mary’s Meals Charity Run