Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

TATRY ART

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Tricklandia prináša svetový unikát

tricklandia stary smokovec galeria
  • 29.06.2020

Galéria Tricklandia je známa svojou zážitkovou expozíciou založenou na trick-arte a optických ilúziách. Jednotlivé diela sú inšpirované slovenskými ľudovými povesťami, rozprávkami, ale aj reáliami obcí a zámkov Slovenska. Túto sezónu prichádza galéria s unikátnou novinkou, ktorá opäť spája moderné technológie s ľudovou kultúrou, vďaka čomu približuje slovenský folklór aj mladším ročníkom.

Tvorcovia Tricklandie oslovili slovenského výtvarníka, žiaka Albína Brunovského, Miroslava Matuščina, ktorý zasvätil 14 rokov ľudovej architektúre. Tejto problematike sa venuje v zbierke „expedícia TRAGARE“, ktorá pozostáva z 210 originálnych kresieb. Pán Matuščin spoluprácu prijal a jeho tvorba sa stala inšpiráciou pre vznik „Tajuplnej expozície“.

„Myšlienka priniesť niečo nové tu bola už dlhšie. Chceli sme vytvoriť niečo, čo bude mať hodnotu nielen zážitkovú, ale aj umeleckú. Sme radi, že sa nám podarilo osloviť práve pána Matuščina. Myslím si, že pán Matuščin je „obrazový“ Svetozár Stračina, keďže sa snaží zachovať pôvodnú ľudovú architektúru vo svojich nenapodobiteľných kresbách aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Marián Aštáry, jeden zo zakladateľov Tricklandie.

A v čom je tajuplná expozícia jedinečná? Príbeh obrazu sa mení priamo pred očami diváka v závislosti od svetla, ktoré dielo osvetľuje. Kúzlo spočíva vo využití dvojitej expozície. Ten istý obraz vidíte inak pod červeným a inak pod modrým svetlom.

V súčasnosti sú diela s dvojitou expozíciou populárne najmä v street – art-e. Tricklandia ako prvá galéria na svete využíva metódu dvojitej expozície v spojení s trick – art-om. Tajuplná expozícia tak spája technológiu červeno – modrého svietenia s obrazom slovenskej ľudovej kultúry inšpirovaným rozprávkovou tvorbou Miroslava Matuščina.

Na tvorbe novej expozície sa pracovalo viac ako dva mesiace. Tvorcovia tak využili čas, kedy museli prevádzku prerušiť z dôvodu pandémie Koronavírusu. Vynovenú galériu otvorili opäť 20.5.2020, čo je symbolicky presne po 4 rokoch od otvorenia Tricklandie.

Okrem Tajuplnej expozície čakajú na návštevníkov ďalšie dve maľby vo veľkosti 40 m². Maľba Tajuplnej expozície zaberá cca 120 m². Spolu sa teda návštevníci môžu tešiť na 160 m² noviniek.

Tvorcovia:

Marián Bizub – tvorca myšlienky, spoluzakladateľ Tricklandie
Marián Aštáry – návrh Tajuplnej expozície, spoluzakladateľ Tricklandie
Ľuboš Bukovinský – umelecký sprejer, tvorca Tajuplnej expozície
Miroslav Matuščin – slovenský umelec, výtvarník, inšpirácia pre vznik Tajuplnej expozície  

Na výstavbu bolo použitých 6m3 dreva a 9600 šruobov/vrutov, na obrazy sa spotrebovalo takmer 2000 sprejov, v zrkadlovom kráľovstve sa nachádzajú zrkadlá s plochou viac ako 200m2, na celom projekte sa pracovalo presne rok a odpracovalo sa spolu 9600 hodín.

Tricklandia je otvorená denne od 10:00 hod do 18.00 hod. a je potrebné si rezervovať lístky online na www.tricklandia.sk.

Adresa: Tricklandia , ul. Cesta Slobody 4, Starý Smokovec, Slovensko