Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Lyžiarske túry (skialp)

Lyžiarske túry spájajú vysokohorskú turistiku a lyžovanie, patria vo Vysokých Tatrách k veľmi obľúbeným a čoraz častejším športom. Svoje si tu nájdu všetci – od rekreačných turistov na lyžiach až po pretekárov.

Výstupy po zjazdovkách – skitouring

Pre začiatočníkov sú ideálnym štartom k tomuto športu výlety na upravených zjazdovkách, kde je nutné dodržiavať Biely kódex. Výstup prevádzajte vždy za hranicou zjazdovky označenej prenosným tyčovým značením alebo po vytýčenej výstupovej trase.  Výstupové trasy nájdete naznačené žltou na mapkách stredísk.

V snahe minimalizovať kolízne situácie bude pre výstup skialpinistov po zjazdovkách v Tatranskej Lomnici vyhradený čas 13:00 – 16:00 hod, na Štrbskom Plese v čase od 8:30 – 20:00 (posledný výstup o 19:00).

Pôvodnú, relatívne komplikovanú výstupovú trasu pre skialpinistov na Štrbskom Plese nahradila zjednodušená línia z Esíčka priamo na Solisko, ktorá bude zároveň jedinou oficiálnou trasou na výstup smerom hore. „Skialpinisti budú šliapať po ľavej strane Esíčka smerom k zjazdovke Solisko a odtiaľ po pravej strane až hore. Táto trasa bude vyznačená tyčovým značením a bránami tak, aby sa minimalizovali kolízne situácie s ostatnými lyžiarmi. Pre zjazd dole bude k dispozícii tá istá trasa – teda zjazdovky Solisko a Esíčko. Viac informácii o zmenách nájdete v našej dennej správe.

Prevádzkovateľ strediska zároveň apeluje na dodržiavanie pravidiel bezpečného pohybu skialpinistov po zjazdovkách vrátane výstupových trás.

Veľmi obľúbené sú aj výšľapy na Popradské pleso, Hrebienok či Sliezsky dom po prístupových cestách, kde je nutné brať ohľad na peších turistov a ich bezpečnosť.

Pokyny pre bezpečný skialpinizmus:

Jazda v neupravenom snehu

Pred prvými túrami vo voľnom teréne odporúčame natrénovať jazdu v neupravenom snehu. Najlepšie podmienky nájdete väčšinou vo freeride zóne povedľa zjazdovky v Lomnickom sedle alebo otestujte starú zjazdovku na Hrebienku.

Túry v dolinách

Lyžiarske túry pre nadšencov je vhodné konzultovať s horským vodcom. Medzi vyhradené areály vo Vysokých Tatrách patrí oblasť Soliskového sedla a prechod cez Priečne a Baranie sedlo, teda oblasť Malej a Veľkej Studenej doliny či Zmrzlej doliny. Viac informácií o návštevnom poriadku a vyhradených miestach nájdete na tejto mape. Skialpinistická sezóna v Tatrách trvá podľa aktuálne platných pravidiel od 15. decembra do 15. apríla.

Lyžiarsky prechod cez Baranie a Priečne sedlo

Klasický prechod cez dve vysokohorské tatranské sedlá, ktorý spája Chatu pri Zelenom plese s Téryho a Zbojníckou chatou. Možné rozdeliť na dva dni s prenocovaním na jednej z chát ale často je to túra na jeden deň. Záleží len od podmienok a Vašej kondície. Od Zeleného plesa sa stúpa strmým zrázom – Fľaškou cez Veľkú Zmrzlú dolinu do Baranieho sedla. […]

Lyžiarska túra Veľkou Studenou dolinou

Veľmi obľúbená dolina na lyžiarske túry pre skúsenejších s občerstvením na Zbojníckej chate. Z Hrebienka sa vydajte po magistrále, za rázcestím nad Rainerovou chatou sa držte zimnej trasy, ktorá vedie popod značkovaný chodník, bližšie k potoku a miestni to volajú Húpačky. Prečo zistíte pri jazde dole. Pri výstupe z lesa sa vrátite na značkovaný chodník a […]

Pre skúsenejších Tatry ponúkajú túry v dolinách, kde môžete zažiť nezabudnuteľný zjazd v panenskom snehu alebo výstup na štíty s nádherným výhľadom. Tieto túry vedú väčšinou mimo vyhradených trás, a je možné robiť ich len v sprievode horského vodcu.

Poznámka ku 1. obrázku: Došlo k zmene času vyhradeného pre skialpinistov na Štrbskom plese: 8:00 – 20:00 s tým, že posledný možný výšľap je o 19:00.

Lavínová problematika

Samozrejmosťou je nutná znalosť lavínovej problematiky a používania kompletnej lavínovej výbavy (pipák, sonda, lopata, poprípade airbag batoh), overenie aktuálnych podmienok a výstrah na stránkach Horskej záchrannej služby www.hzs.sk alebo v Tatranských informačných kanceláriách. Ak nemáte skúsenosti, absolvujte najprv lavínový či skialpinistický kurz alebo choďte v sprievode horského vodcu.

Práve na  kontrolu lavínového vyhľadávača  pribudli priamo v teréne tabule, tzv. checkpointy, kde si skialpinista urobí diagnostiku svojho prístroja. Veľmi rýchlo podajú informáciu, či je prístroj v poriadku alebo vykazuje nejakú chybu.

Ako to funguje?

Skialpinista príde s lavínovým vyhľadávačom (akejkoľvek značky, nielen Pieps) k tabuli a  stlačí tlačidlo CHECK. Následne sa rozsvieti jedno z troch svetielok, ktoré oznámi výsledok diagnostiky:
Červená: STOP – vysielač je zlý! (slabá batéria, porucha a i.).
Oranžová: kontrolný panel nevie prijatý signál vyhodnotiť. Pravdepodobne je niekto blízko vás a miešajú sa frekvencie (ďalšia osoba musí stáť 5 metrov od tabule) / ak sa v okolí nikto ďalší nenachádza – máte zastaranú technológiu.
Zelená: všetko je v poriadku, môžete pokračovať.

Ako na skialpy?

4 tipy na skialp od Roba Gálfyho

  1. Nabrúsené hrany – odporúčam sa aj počas sezóny starať o lyže – mať nabrúsené hrany, ošetrenú sklznicu
  2. Haršajzne (mačky na lyže) – v tvrdom, zľadovatelom teréne ušetria mnoho síl a pomôžu sa vyhnúť problémom
  3. Impregnácia na pásy – máločo vie tak znechutiť výšľap ako hromada snehu nabaleného pod lyžami.
  4. Ľahkosť = rýchlosť – vyberajte si ľahké vybavenie, z gramov sú kilogramy a načo nosiť zbytočnú záťaž.

Skialp výbavu spolu s dobrou radou dostanete na týchto miestach:

INTERSPORT RENT – Starý Smokovec

Špeciálna ponuka pre nadšencov skialpinizmu, horolezectva a vysokohorskej turistiky. Nájdete tu prémiové značky ako Montura, Dynafit, La Sportiva a mnoho ďalších. Zároveň tu nájdete aj letnú požičovňu bicyklov či e-bikov a outdoor výstroje. V zime sa môžete pohodlne vystrojiť na skialp túru. Otváracie hodiny: TU https://www.galfy.sk/kontakt  

INTERSPORT RENT – Tatranská Lomnica

V Tatranskej Lomnici nájdete pestrú ponuku športového oblečenia, obuvi a outdoor vybavenia na letnú aj zimnú sezónu. V požičovni sa viete vystrojiť na skialp a bežky, či požičať si mtb alebo e-bike. Otváracie hodiny: TU https://www.galfy.sk/kontakt  

INTERSPORT RENT – Štrbské Pleso

Predajňa ponúka široké spektrum športového oblečenia, outdoor vybavenia aj štýlovej módy. Zároveň tu nájdete aj letnú outdoor a bike požičovňu a zimnú požičovňu lyží, skialpu a bežiek. Otváracie hodiny: TU https://www.galfy.sk/kontakt  

INTERSPORT RENT – Horný Smokovec

Predajňa s najdlhšou firemnou tradíciou zameraná na outdoor turistiku, luxusnú módu a zjazdové lyžovanie. Nájdete tu prémiové značky oblečenia ako Colmar, Sportalm, Salewa, Mammut, Patagonia a mnoho iných. Práve tu nájdete aj našu najväčšiu požičovňu lyží, skialpu ale aj bicyklov, elektrobicyklov či outdoor výstroje. Otváracie hodiny: TU https://www.galfy.sk/kontakt