Lyžiarske túry (skialp)

Lyžiarske túry spájajú vysokohorskú turistiku a lyžovanie, patria vo Vysokých Tatrách k veľmi obľúbeným a čoraz častejším športom. Svoje si tu nájdu všetci – od rekreačných turistov na lyžiach až po pretekárov.

Výstupy po zjazdovkách

Pre začiatočníkov sú ideálnym štartom k tomuto športu výlety na upravených zjazdovkách, kde je nutné dodržiavať Biely kódex. Výstup prevádzajte vždy za hranicou zjazdovky označenej prenosným tyčovým značením alebo po vytýčenej výstupovej trase. Od zimy 2020/2021 platia na zjazdovkách vo Vysokých Tatrách nové pravidlá a to vo forme vyhradeného času pre skialpinistov od 13:00 do 16:00. Výstupové trasy nájdete naznačené žltou na mapkách stredísk.

Počas aktuálne platných protipandemických opatrení v čase od 1.1. 2021 do ich ukončenia kedy sú všetky lyžiarske strediská zatvorené, spoločnosť prevádzkujúca lyžiarske areály v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese pristúpila k veľmi ústretovému kroku a rozhodla  sa sprístupniť otvorené a upravené zjazdovky pre všetkých individuálnych športovcov a návštevníkov, vrátane skialpinistov bez obmedzení od 8:30 do 16:00.

Veľmi obľúbené sú aj výšľapy na Popradské pleso, Hrebienok či Sliezsky dom po prístupových cestách, kde je nutné brať ohľad na peších turistov a ich bezpečnosť.

Jazda v neupravenom snehu

Pred prvými túrami vo voľnom teréne odporúčame natrénovať jazdu v neupravenom snehu. Najlepšie podmienky nájdete väčšinou vo freeride zóne povedľa zjazdovky v Lomnickom sedle alebo otestujte starú zjazdovku na Hrebienku.

Túry v dolinách

Lyžiarske túry pre nadšencov je vhodné konzultovať s horským vodcom. Medzi vyhradené areály vo Vysokých Tatrách patrí oblasť Soliskového sedla a prechod cez Priečne a Baranie sedlo, teda oblasť Malej a Veľkej Studenej doliny či Zmrzlej doliny. Viac informácií o návštevnom poriadku a vyhradených miestach nájdete na tejto mape. Skialpinistická sezóna v Tatrách trvá podľa aktuálne platných pravidiel od 15. decembra do 15. apríla.

Lyžiarska túra Veľkou Studenou dolinou

Veľmi obľúbená dolina na lyžiarske túry pre skúsenejších s občerstvením na Zbojníckej chate. Z Hrebienka sa vydajte po magistrále, za rázcestím nad Rainerovou chatou sa držte zimnej trasy, ktorá vedie popod značkovaný chodník, bližšie k potoku a miestni to volajú Húpačky. Prečo zistíte pri jazde dole. Pri výstupe z lesa sa vrátite na značkovaný chodník a […]

Lyžiarsky prechod cez Baranie a Priečne sedlo

Klasický prechod cez dve vysokohorské tatranské sedlá, ktorý spája Chatu pri Zelenom plese s Téryho a Zbojníckou chatou. Možné rozdeliť na dva dni s prenocovaním na jednej z chát ale často je to túra na jeden deň. Záleží len od podmienok a Vašej kondície. Od Zeleného plesa sa stúpa strmým zrázom – Fľaškou cez Veľkú Zmrzlú dolinu do Baranieho sedla. […]

Pre skúsenejších Tatry ponúkajú túry v dolinách, kde môžete zažiť nezabudnuteľný zjazd v panenskom snehu alebo výstup na štíty s nádherným výhľadom. Tieto túry vedú väčšinou mimo vyhradených trás, a je možné robiť ich len v sprievode horského vodcu.

Lavínová problematika

Samozrejmosťou je nutná znalosť lavínovej problematiky a používania kompletnej lavínovej výbavy (pipák, sonda, lopata, poprípade airbag batoh), overenie aktuálnych podmienok a výstrah na stránkach Horskej záchrannej služby www.hzs.sk alebo v Tatranských informačných kanceláriách. Ak nemáte skúsenosti, absolvujte najprv lavínový či skialpinistický kurz alebo choďte v sprievode horského vodcu.

Práve na  kontrolu lavínového vyhľadávača  pribudli priamo v teréne tabule, tzv. checkpointy, kde si skialpinista urobí diagnostiku svojho prístroja. Veľmi rýchlo podajú informáciu, či je prístroj v poriadku alebo vykazuje nejakú chybu.

Ako to funguje?

Skialpinista príde s lavínovým vyhľadávačom (akejkoľvek značky, nielen Pieps) k tabuli a  stlačí tlačidlo CHECK. Následne sa rozsvieti jedno z troch svetielok, ktoré oznámi výsledok diagnostiky:
Červená: STOP – vysielač je zlý! (slabá batéria, porucha a i.).
Oranžová: kontrolný panel nevie prijatý signál vyhodnotiť. Pravdepodobne je niekto blízko vás a miešajú sa frekvencie (ďalšia osoba musí stáť 5 metrov od tabule) / ak sa v okolí nikto ďalší nenachádza – máte zastaranú technológiu.
Zelená: všetko je v poriadku, môžete pokračovať.

Ako na skialpy?

4 tipy na skialp od Roba Gálfyho

  1. Nabrúsené hrany – odporúčam sa aj počas sezóny starať o lyže – mať nabrúsené hrany, ošetrenú sklznicu
  2. Haršajzne (mačky na lyže) – v tvrdom, zľadovatelom teréne ušetria mnoho síl a pomôžu sa vyhnúť problémom
  3. Impregnácia na pásy – máločo vie tak znechutiť výšľap ako hromada snehu nabaleného pod lyžami.
  4. Ľahkosť = rýchlosť – vyberajte si ľahké vybavenie, z gramov sú kilogramy a načo nosiť zbytočnú záťaž.

Skialp výbavu spolu s dobrou radou dostanete na týchto miestach:

INTERSPORT RENT – Horný Smokovec

Predajňa s najdlhšou firemnou tradíciou zameraná na outdoor turistiku, luxusnú módu a zjazdové lyžovanie. Nájdete tu prémiové značky oblečenia ako Colmar, Sportalm, Bogner, Salewa, Dynafit a mnoho iných. Zároveň tu nájdete aj plne vybavenú letnú aj zimnú požičovňu. Otváracie hodiny: otvorené od 19.4.2021 (potrebný negatívny test) Pondelok – Nedeľa: 9:00 – 12:00 a 13:00 – […]

INTERSPORT RENT – Starý Smokovec

Špeciálna ponuka pre nadšencov skialpinizmu, horolezectva a vysokohorskej turistiky. Nájdete tu prémiové značky ako Montura, Dynafit, La Sportiva a mnoho ďalších. Zároveň tu nájdete aj letnú outdoor a zimnú skialp požičovňu. Otváracie hodiny: OTVORENÉ! (potrebný negatívny test) Pondelok: 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 Utorok: 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 Streda: 9:00 […]

INTERSPORT RENT – Tatranská Lomnica

V Tatranskej Lomnici nájdete pestrú ponuku športového oblečenia, obuvi a outdoor vybavenia na letnú aj zimnú sezónu. V požičovni sa viete vystrojiť aj vybavením na turistiku, skialp či lyžovanie. Otváracie hodiny: otvorené od 19.4.2021 (potrebný negatívny test) Pondelok – Nedeľa: 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 https://www.galfy.sk/kontakt Naposledy overené 14.05. 2021

INTERSPORT RENT – Štrbské Pleso

Predajňa ponúka široké spektrum športového oblečenia, outdoor vybavenia aj štýlovej módy. Zároveň tu nájdete aj letnú outdoor a zimnú požičovňu lyží, skialpu a bežiek. Otváracie hodiny: otvorené od 19.4.2021 (potrebný negatívny test) Pondelok – Nedeľa: 9:15 – 12:00 a 13:00 – 17:15 https://www.galfy.sk/kontakt Naposledy overené 14.05. 2021

 


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR