Top udalosti

Kurz Zelenej karty

zelena karta

Fakultatívne výlety s CK Morava

ck moraca vysoke tatry vylet podujatie maj

Keď ste si ma upiekli

Igor Cvacho -Na úteku k anjelom

Tatranský ľadový dóm

Symbolický cintorín

S myšlienkou vytvoriť pietne miesto obetiam Vysokých Tatier prišiel český maliar Otakar Štáfl. Jeho vízie pomáhal živiť aj Václav Fiška, s ktorým neskôr chatárčil pri Popradskom plese. Pridal sa k nim aj tajomník Klubu československých turistov Alojz Lutonský. Hoci prvá dušičková slávnosť bola na Symbolickom cintoríne už 1. novembra 1936, dokončili ho a oficiálne otvorili 11. augusta 1940.

V centrálnej časti cintorína je kaplnka s malým oltárom, nad ktorým vraj kedysi bola Šáflova olejomaľba Znášanie raneného horolezca, a zvonom s ústredným mottom “Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu” . V limbovom háji pod Ostrvou, ktorého súčasťou sú aj detvianske vyrezávané kríže z dielne Jozefa Fekiača – Šumného, je dnes 313 tabuliek s 448 menami obetí hôr.

Prístup – Najpohodlnejšia cesta je peši od zastávky Popradské pleso po asfaltovej ceste necelých 5 km a za necelú hodinu ste v areáli Symbolického cintorína. Od Popradského plesa sa dostanete po žltej značke za 20. min. Po červenej značke od stanice zo Štrbského plesa za 1 hod 25min.

Poloha – Nachádza sa pod Popradským plesom v nadmorskej výške 1525 m.n.m.


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR