Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Tatry sa otvárajú!

  • 15.04.2021

Vysoké Tatry, 15.04.2021

Celé Slovensko prejde od 19. apríla z čiernej do bordovej fázy. Otvoriť sa budú môcť obchody a služby, múzeá, knižnice, hotely a penzióny, na každú osobu bude vyhradených 15 m2 a test bude stále povinný. Reštaurácie aj terasy ostávajú zatvorené, povolený bude predaj cez okienko a donáška. Je nutné podotknúť, že vo všetkých vnútorných priestoroch je povinné mať správne nasadený respirátor FFP2.

Mnoho menších ubytovacích zariadení (penzióny a apartmány) a služieb vo Vysokých Tatráchpotvrdilo svoje otvorenie. Nechýbajú tu ani Tatranské informačné kancelárie v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici, ktoré spravuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry. Väčšie hotely zatiaľ ešte váhajú, nakoľko obmedzenia doplnkových služieb (reštaurácie, wellness) sú značné a nie sú do detailov zverejnené a nevedia na čo sa pripraviť.

„Prevádzky majú doteraz k dispozícii len stručné pravidlá, ktoré sú zverejnené v forme schváleného COVID automatu, no chýbajú vyhlášky, ktoré by presne definovali detaily. Chýba nám akýkoľvek záväzný právny predpis, o ktorý by sme sa mohli oprieť a pripraviť sa na prevádzku. Mediálne komunikované uvoľnenie má oporu len v COVID automate, no netušíme ako bude upravený zákaz vychádzania. Napriek tomu sú niektoré prevádzky pripravené otvoriť a prispôsobiť sa podmienkam. Je nám ľúto, že ani po roku pandémie nemáme 4 dni pred zmenou opatrení k dispozícii vyhlášku. Veríme, že skutočné opatrenia sa nebudú veľmi líšiť od nášho chápania COVID automatu,“ približuje výkonná riaditeľka ZCR VT, Lenka Rusnáková.

Čo sa týka turistiky vo Vysokých Tatrách, pohyb v prírode by mal byť povolený s negatívnym testom, či už pre obyvateľov popradského okresu alebo iných okresov.

Verejná hromadná doprava, predovšetkým autobusy, rušia prázdninový režim, a budú spoje prevádzkovať podľa bežného cestovného poriadku.

V najvyššie položených horských strediskách na Slovensku je vďaka priaznivým podmienkam ešte stále dostatok snehu. Keďže COVID automat od budúceho týždňa umožňuje prevádzku lyžiarskych stredísk s výnimkou kabínkových lanoviek, pripravujú v Jasnej a vo Vysokých Tatrách obnovenie prevádzky. „Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso otvoríme od 22. do 25.apríla 2021. Na lyžovanie bude podľa COVID automatu potrebný negatívny test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín, prekrytie dýchacích ciest a dodržiavanie všetkých základných preventívnych pravidiel. Lyžiarske strediská budú podľa záujmu a vhodných podmienok otvorené aj počas ďalšieho víkendu. V prípade ideálneho vývoja okolností dokonca nie je vylúčené ani sprevádzkovanie najvyššie položenej zjazdovky na Slovensku – v Lomnickom sedle,“ prezradil Matej Hulej, manažér obchodu a marketingu TMR na Slovensku.

Na našej Covid stránke sme pre vás pripravili novú kolónku „Otvorenie zatiaľ avizovali“, kde postupne dopĺňame prevádzky, ktoré budú mať od pondelka otvorené. Veríme, že budú postupne pribúdať. Stránku vám odporúčame priebežne sledovať. Veľká aktualizácia stránky prebehne v pondelok.

Zdroj: ZCR VT, TMR