Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Tatry sa ešte viac otvárajú a čakajú na návštevníkov

  • 27.05.2021

27.5.2021, Tatranská Lomnica 

I keď minulé týždne priniesli do Vysokých Tatier určité uvoľnenia opatrení, spustili sa lanovky, mohli sme sa ubytovať v hoteli, či najesť sa von na terase, kvôli chladnému počasiu toto riešenie nebolo pre návštevníkov ideálne. Od pondelka 31.5. nás však aj vo Vysokých Tatrách čaká ďalšie uvoľňovanie protipandemických opatrení a okres Poprad postupuje  do oranžovej farby, čo znamená takmer návrat do normálneho života. Väčšina hotelov, reštaurácií i atrakcií je otvorená a nedočkavo čaká na svojich návštevníkov. Nie je problém dobre sa najesť, ubytovať sa, či sa kultúrne vyžiť.

Z kultúrnych inštitúcií sú otvorené napríklad: MÚZEUM TANAP-u, Botanická záhrada, Galéria Dobrá hračka, Poliankovo, Tricklandia, ÚĽUV, Galéria tatranský šperk, Múzeum kinematografie a fotografie, Pedal Planet , Belianska jaskyňa a iné.

Najesť sa môžete napríklad v reštaurácii Slowenska, Dobré časy, Central restaurant „Starý Šmakovec“ , v bistre IBA-TU, či Kolibe Kamzík v  Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici v reštaurácii Slnečný dom,  Salus pub , v reštaurácii hotela Tatry Simi, v reštaurácii Lomnička či  Olivia Restaurant , Olivia Restaurant nájdete aj  v Novom Smokovci. Na Štrbskom Plese napríklad v Zubačka reštaurácii a bare v hoteli Crocus.

Väčšina hotelov je už tiež otvorená, niektoré väčšie prevádzky otvárajú svoje brány až v priebehu mesiaca jún.

Prehľad otvorených prevádzok nájdete TU. 

Čo to znamená pre návštevníkov Vysokých Tatier?

 

😷 RÚŠKA A RESPIRÁTORY

V  interiéroch bude povolené nosiť namiesto respirátora rúško. Ľudia okrem rúška môžu použiť aj šál alebo šatku.

🛏 UBYTOVANIE V HOTELOCH ČI PENZIÓNOCH

Kapacita izieb nie je obmedzená. Zostáva podmienka spĺňať hygienické odporúčania (zvýšená frekvencia upratovania a dezinfekcie dotykových plôch, tekuté mydlo, papierové utierky).

🥗 REŠTAURÁCIE A KAVIARNE

V reštauráciách a v kaviarňach je povolené interiérové sedenie a konzumácia. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne 4 osoby, alebo osoby z jednej domácnosti. Medzi stolmi musí byť odstup 2 metreStále platí povinnosť mať nasadené rúško, ak zákazníci práve nekonzumujú.

🚠 KABÍNKOVÉ LANOVKY

Kabínkové lanovky s kapacitou do 10 osôb bude možné obsadzovať iba členmi jednej domácnosti. Kabínkové lanovky s kapacitou nad 10 osôb bude možné obsadzovať maximálne do 50% kapacity alebo členmi jednej domácnosti.

🛀 WELLNES (sauny, vírivky, kúpele, zábaly, akvaparky)

Wellness prevádzky môžu byť naplnené na  maximálne 30% kapacity sektoru alebo maximálny počet zákazníkov je 500. Podmienkou pre interiérové služby pre vstup je negatívny antigénový test, nie starší ako 24 hodín, alebo RT -PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín, nepotrebujú ho  deti do 10 rokov, prípadne potvrdenie o očkovaní či prekonaní COVID.

🎭 DIVADELNÉ, HUDOBNÉ, FILMOVÉ A INÉ umelecké prevádzky

– pre sedenie max. 50 % kapacity, ale najviac 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri, pre státie max. 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri,
– konzumácia jedál a nápojov je možná  aj v interiéri – max. 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti pri jednom stole.

🏊‍♀️ UMELÉ KÚPALISKÁ

– max. 30% kapacity. Podmienka pre interiérové služby akvaparkov:
– očkovanie (14 dní po 2. dávke mRNA, 4 týždne po 1. dávke vektorovej v., 14 dní po 1. dávke ak osoba prekonala za posledných 180 dní COVID-19)  alebo testovanie (najviac 72 hodinový PCR/LAMP test alebo najviac 24 hodinový AG test).

🏋️‍♂️ FITNESS CENTRÁ

– 20 zákazníkov alebo 1 zákazník na 15 m2.

👩‍🎤 Divadelné, hudobné, filmové a iné UMELECKÉ HROMADNÉ PODUJATIA

– prekrytie úst a nosa počas celého podujatia,
– evidovať 2 týždne po predstavení telefonický alebo emailový kontakt na každého účastníka,
– maximálna kapacita 50 % sediacich zákazníkov, maximálne však do počtu 500 zákazníkov v exteriéri alebo 250 zákazníkov v interiéri,
– minimálne 1 voľné miesto medzi zákazníkmi,
– státie zákazníkov- maximálna kapacita do 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri,
– konzumácia jedla v kinosálach je zakázaná,
– konzumácia jedla a nápojov v iných priestoroch – max 4 osoby pri stole, rozostupy medzi stolmi 2 m.

👰 SVADOBNÉ HOSTINY, kary, oslavy, večierky a podobné podujatia v prevádzkach spoločného stravovania

– interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb. Pri vstupe na podujatie je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Ag testu nie starší ako 24 hodín, respektíve doklad o prekonaní ochorenia (pred nie viac ako 180 dňami v okamihu vstupu) alebo očkovaní (14 dní po 2. dávke mRNA vakcíny, 4 týždne po 1. dávke vektorovej vakcíny, 14 dní po 1. dávke vakcíny ktoréhokoľvek typu, ak osoba prekonala za posledných 180 dní COVID-19.

CESTOVATEĽSKÝ SEMAFOR

Vláda  schválila aj cestovateľský semafor, ktorý by mal platiť od pondelka 31.5.2021. Mali by sa tým otvoriť konečne možnosti pre turistov, ktorí chcú prísť do Tatier zo zahraničia. Stále platí povinnosť nahlásiť sa na https://korona.gov.sk/ehranica/

 

Krajiny sú v ňom rozdelené z hľadiska rizikovosti na:

Tešíme sa na Vás aj my v Tatranských informačných kanceláriách, navštívte nás napríklad aj na Deň detí, kedy od nás každé dieťa dostane malý darček . Stále však samozrejme platí, že musíme vo zvýšenej miere dodržiavať všetky hygienické pravidlá (R.O.R) a platné opatrenia.

 

Zdroj : Ministerstvo zdravotnáctva SR, spracovanie Tatranská informačná kancelária