Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

TATRY ICE MASTER 2019 pozná svojich víťazov, ľadové sochy ostávajú

  • 15.01.2019

Starý Smokovec, 14.1.2019

Výnimočný víkend, 50 ton ľadu, ľadoví sochári z desiatich krajín sveta, koncert Peter Bič Projekt, Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u, dve ľadovo – ohňové show, množstvo nadšených návštevníkov a ľadové sochy ochránené kupolou – takto vyzeral víkend na Hrebienku počas 7. ročníka podujatia TATRY ICE MASTER.

Už po siedmy krát, 12.-13.1.2019 hostil Hrebienok vo Vysokých Tatrách neoficiálne majstrovstvá vo vyrezávaní ľadových sôch TATRY ICE MASTER 2019, ktorých sa tento rok zúčastnilo 10 tímov zo Slovenska, Ruska, Poľska, Česka, Rakúska ale aj z Walesu, Holandska, Lotyšska, Mongolska, a Japonska.

„Samotné podujatie sa konalo cez víkend, 12.-13.1.2019, ale už v piatok, 11.1.2019 privítal 20 ľadových sochárov z Tatry Ice Master samotný Lomnický štít. V nadmorskej výške 2634 m.n.m. pri teplote -17°C vytesal tím z Japonska z troch ľadových blokov ľadovú sochu vyjadrujúcu lásku muža k žene na druhom najvyššom vrchu Vysokých Tatier.“  uviedla Veronika Littvová, riaditeľka Regiónu Vysoké Tatry.

Japonský tím v zložení umelcov Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura bol vybratý z dôvodu, že Lomnický štít je miesto, kde slnko vychádza ako prvé a Japonsko je známe ako krajina vychádzajúceho slnka. Vzniknutá socha ostáva na Lomnickom štíte kým jej to počasie dovolí.

Samotný víkend už patril návštevníkom, ľadovým sochárom a zábave. Počas dvoch dní sa 50-ton ľadu premenilo na dych berúce ľadové sochy. „Víkend patril umeniu, hrám a súťažiam. Deti sa počas víkendu zabávali s maskotmi Olafom a Yetim, ale mohli si vyskúšať aj tesanie do ľadu. Je možné, že nám aj vďaka tomu vyrastú mladí ľadoví sochári.“ uviedla Veronika Littvová.

Prvý deň, sobota 12.1.2019, patrila téme Gotika. Sochári od 8.30 – 17.00 v svojich dielach zobrazovali gotické prvky a výjavy. Odborná, trojčlenná porota podľa prísnych kritérií ako použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom, či dôraz na detail. Samozrejme dôležitým kritériom bol aj prvý dojem či kreativita a celkový, konečný dojem diela. Výsledkom sobotnej práce s ľadom, je 10 ľadových sôch v téme Gotika, ktoré na Hrebienku zostávajú. Sú umiestnené v exteriéry alebo v chránenej klimatizovanej kupole. Sobotný koncert Peter Bič Projekt, večerné žrebovanie tomboly, atraktívna a dychberúca ľadovo-ohňovú show v podaní tímu z Holandska a nádherné nasvietené sochy len umocnili pozitívne pocity zo sobotného dňa.

Víťazmi sa za 1.súťažný deň (sobota, 12.1.2019) podľa odbornej poroty stali:

1.miesto: Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = chrlič

2.miesto: Japonsko = Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura = chrlič

3.miesto:Slovensko = Miroslav Trnovský, Michal Husár = Gotický oblúk a Madonna od Majstra Pavla z Levoče

Cenu sympatie, o ktorej rozhodovali hlasovaním diváci si odniesol tím z Mongolska. (Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = chrlič)

Súťažné tímy získali vecné ceny a 1.miesto získalo umelecké dielo Achilleas Sdoukosa, sklára a dizajnéra, so slovensko-gréckym pôvodom. Achilleas Sdokous je zároveň autorom rozetových okien v tohto ročnom Tatranskom ľadovom dome, spracovaných technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami.

Druhý deň, nedeľa 13.1.2019, patrila Voľnej téme. Sochári od 8.30 – 17.00 v svojich dielach zobrazovali svoje pocity, dojmy, myšlienky. Odborná, trojčlenná porota podľa prísnych kritérií ako použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom, či dôraz na detail. Samozrejme dôležitým kritériom bol aj prvý dojem či kreativita a celkový, konečný dojem diela. Výsledkom nedeľnej práce s ľadom, je 10 ľadových sôch vo Voľnej téme, ktoré na Hrebienku zostávajú. Sú umiestnené v exteriéry alebo v chránenej klimatizovanej kupole. Nedeľný koncert Billy Barman a dievčat zo SĽUK-u, večerné žrebovanie tomboly, atraktívna a dychberúca ľadovo – ohňová show v podaní tímu z Walesu a nádherné nasvietené sochy, predstavovali krásny záver tohtoročného Tatry Ice Master 2019.

Víťazmi sa za 2.súťažný deň (nedeľa, 13.1.2019) podľa odbornej poroty stali:

1.miesto: Rusko = Andrey Molokov , Sergei Potashew = predátor

2.miesto: Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = vrch – hora

3.miesto:Česká republika = Marián Maršálek , Ondřej Procházka = Dáma

Cenu sympatie, o ktorej rozhodovali hlasovaním diváci si odniesol tím zo Slovenska (Miroslav Trnovský, Michal Husár = štylizovaný anjel)

Súťažné tímy získali vecné ceny a 1.miesto získalo umelecké dielo Achilleas Sdoukosa, sklára a dizajnéra, so slovensko-gréckym pôvodom. Achilleas Sdokous je zároveň autorom rozetových okien v tohto ročnom Tatranskom ľadovom dome, spracovaných technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami.

Obrovský úspech počas podujatia TATRY ICE MASTER vzbudili aj už takmer tradičné ľadové atrakcie ako ľadové kreslo, na ktorom sa návštevníci mohli odfotiť.

„Aj tento rok vznikli nádherné ľadové unikáty, ktoré si návštevníci Tatier budú môcť prísť pozrieť aj v nasledujúcich týždňoch. Všetky sochy sú absolútne unikáty. Vonkajšie sochy sú počas nasledujúcich dvoch týždňov nádherne farebne osvetlené a sú k videniu kým to počasie dovolí. Niektoré sochy sú chránené klimatizovanou kupolou a tie budú vítať návštevníkov až do apríla. Vstup do tejto Tatranskej galérie ľadových majstrov bude možný denne v rovnakom režime, ako je to pri Tatranskom ľadovom dóme a je samozrejme zdarma.“ dodáva na záver Veronika Littvová.

Podujatie si prišlo pozrieť množstvo návštevníkov a turistov, čo len potvrdilo, že sa jedná o turisticky vysoko atraktívnu udalosť. Svedomito sa na ňu všetky zložky dlhodobo pripravovali.

„Vďaka dlhodobej a kvalitnej príprave podujatia organizátormi, spolupráci s mestom Vysoké Tatry a jeho zložkami (pozn. Mestská polícia, VPS), dopravným inšpektorátom, Železnicami SR, miestnymi poskytovateľmi služieb ale aj disciplinovanosti návštevníkov a turistov ani počas víkendu nenastali vážnejšie komplikácie v plynulosti dopravy v rámci Starého Smokovca. Podujatie hodnotíme veľmi pozitívne ako my, tak aj návštevníci.“ dodala na záver Veronika Littvová.

Vstup na podujatie bol/je zdarma. Na Hrebienok turistov pohodlne vyvezie pozemná lanovka zo stanice Starý Smokovec. Lístky na lanovku si môžete komfortne zakúpiť online na gopass.sk

Porota 2019

Jozef Mundier = akademický sochár, venujúci sa voľnej sochárskej tvorbe , reštaurovaniu sakrálnych pamiatok aj pedagogickej činnosti. Pri tvorbe používa techniku z obdobia stredoveku.

Tomáš Bosambo = od roku 1990 sa profesionálne venuje výtvarníctvu a sochárstvu, pri ktorých využíva všetky dostupné materiály. Jeho snom, je používať aj nedostupné materiály.

Adam Bakoš = slovenský sochár, kt. pracuje s drevom, pieskom, ľadom. Tvorca Tatranského ľadového dómu.

Súťažiace tímy 2019:

1. NETHERLAND Thomas Weijenberg, Niels Brouwers

2. CZECH REPUBLIC Marián Maršálek , Ondřej Procházka

3. MONGOLIA BAATAR DORJNAMJIL, Khashbaatar Solongo

4. SLOVAKIA Miroslav Trnovský, Michal Husár

5. LATVIA Anatolijs Kirillovs, Sanita Ravina

6. WALES Danny Thomas, James Tottle

7. POLAND Bartsz Chylewski a Stanislaw Nowodworski

8. AUSTRIA Marina Hatzl, Kilian van der Velden

9. RUSSIA Andrey Molokov , Sergei Potashew

10. JAPAN Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura

Program Tatry Ice Master

sobota, 12.1.2019

8:30 – 17:00 Práca sochárov na téme Gothic

13.00 – 15.30 Súťaže a aktivity s moderátorkou podujatia – Tatianou Šúrovou.

17.00 – 17.50 Koncert Peter Bič Projekt

17:50 – 18:10 Vyhodnotenie porotou z prvého súťažného dňa

18.10 – 18.20 Žrebovanie tomboly

18.20 – 18.30 Ľadovo-ohňová show

18.30 – 20.00 Výstava ľadovej tvorby s podsvietením v podvečernej atmosfére

nedeľa 13.1.2019

8:30 – 17:00 Práca sochárov na voľnej téme

13.00 – 15.30 Súťaže a aktivity s moderátorkou podujatia – Tatianou Šúrovou

17.00 – 18.00 Koncert Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u

18.10 – 18.20 Vyhodnotenie porotou z druhého súťažného dňa

18.20 – 18.30 Žrebovanie tomboly

18.30 – 18.40 Ľadovo-ohňová show

18.40 – 20.00 Výstava ľadovej tvorby s podsvietením v podvečernej atmosfére

Pre viac informácií

www.regiontatry.sk, www.vt.sk

Organizátor podujatia:

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.