Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Tatry čoskoro v relácii Poggyasz (Batožina)

  • 27.01.2022

Vysoké Tatry, 27.01.2022

Krisztián, moderátor cestovateľského magazínu Poggyasz, strávil vďaka pozvaniu Slovenského zahraničného zastúpenia cestovného ruchu v Maďarsku a Oblastnej organizácií cestovného ruchu Región Vysoké Tatry tri dni nabité aktivitami vo Vysokých Tatrách. Už vo februári si budú môcť diváci maďarskej TV2 vychutnať jeho zážitky z najmenších veľhôr na svete. Sledovateľom maďarskej televízie TV2 prostredníctvom relácie Poggyasz (Batožina) predstavíme zimné aktivity, ktoré by si počas zimy vo Vysokých Tatrách rozhodne nemali nechať ujsť. Ako Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry sme mali tú česť ho sprevádzať na turistike a lyžovačke, tak Vám prezradíme čo zažil, ešte pred premiérou v televízii.

Mrazivé dni plné slnka vytvorili nádhernú kulisu pre typické zimné aktivity, ktorými je náš región známy. Bežkovanie v areáli na Štrbskom plese s inštruktorom vystriedal výlet na Hrebienok so zimnou túrou cez Studenovodské vodopády až na Reinerovu chatu. Chatára, pána Petrasa, sme zachytili v plnom pracovnom nasadení a už čoskoro sa môžete tešiť na snehovú sochu nosiča v nadživotnej veľkosti. Na Hrebienku obdivoval nielen Ľadový dóm, ale aj všade prítomné sochy medveďov. Vysoké Tatry sú skutočným národným parkom, kde má divočina svoje miesto. Ktovie, možno sa v lete vrátia kvôli túre spojenej s pozorovaním medveďov vo voľnej prírode, ktorá ho naozaj zaujala. Vysvetlili sme si, že v horách je zvykom zdraviť sa „Ahoj“ a čo to aj o poistení na hory.

Vynikajúce snehové podmienky na sankárskej dráhe sme si nemohli nechať ujsť. Jazda z Hrebienka do Starého Smokovca pri západe slnka je naozaj krásnym, hoci ľadovým zážitkom. Veľký záujem prejavil aj o architektúru hrazdených stavieb – kostolík a Vila Ilona v Starom Smokovci.

Ďalší deň patril lyžovačke v Tatranskej Lomnici, kde okrem krásneho počasia boli aj výborné snehové podmienky vďaka nedávnemu sneženiu. Prírodný sneh je skrátka najlepší. Aj vďaka tomu sa dlhé oblúky na svahu Čučoriedky robili jedna radosť.

Čoraz väčší záujem o skifitness (t.j. skialpinizmus na upravených zjazdovkách) si všimli aj v Maďarsku, tak sme si názorne ukázali základy fungovania takéhoto výstroja a spôsob pohybu do kopca. Prečo však šlapať do kopca keď máme lanovky, že?

K zime, najmä takejto poriadnej, nepochybne patrí oddych a zohriatie sa v teplej vode. Návšteva Aquacity teda nemohla chýbať. Vonkajšie bazény a najmä sauny či wellness padli veľmi vhod. Bez jedla by to samozrejme nešlo, vyskúšal tradičnú slovenskú kuchyňu v modernom poňatí v reštaurácii Slowenska v Starom Smokovci a ako správna apres ski reštaurácia poslúžilo Humno v Tatranskej Lomnici.

Tešíme sa na spracovanie tohto dielu o Tatrách a dúfame, že osloví maďarských turistov aby znovu navštívili Vysoké Tatry na zimnú dovolenku.

Vedeli ste, že?

Bryndzové halušky sa po maďarsky povedia aj Sztrapacska? U nás sú strapačky jedine s kapustou, nie bryndzou.

Návšteva televízneho štábu z Maďarska bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdroj: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Foto: ZCR, Krisztián Kadlescek (Poggyász)