Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Tatranský ľadový dóm zavrie svoje brány 30. mája

  • 26.05.2021

Vysoké Tatry, 26.05.2021

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku bude pre návštevníkov Vysokých Tatier otvorený už len do 30. mája. Obľúbený tatranský unikát bol kvôli preventívnym opatreniam počas zimnej sezóny uzatvorený takmer 4 mesiace.

Majestátny Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vznikol z 225 ton ľadu, ktorý šikovní rezbári pod vedením Adama Bakoša premenili  na veľkolepú stavbu inšpirovanú Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Stavbu chrámu posunuli v tohtoročnej edícii TĽD na ešte vyššiu úroveň a pri výstavbe boli použité nové materiály, ktorým vdýchla život dizajnérska ruka Michaely Bujňákovej. Okrem mnohých iných architektonických skvostov a prepracovaných detailov nezabudli pri stavbe katedrály ani na nádherné sklenené ikony, mozaiky a v neposlednom rade ikonické vežičky.

„Tatranský ľadový dóm sme pre verejnosť otvorili na začiatku zimnej sezóny – ešte 20. novembra 2020 a jeho podoba sa stretla so skvelým ohlasom doma i v zahraničí. O to viac nám bolo ľúto, že sme ho v posledný deň uplynulého roka museli kvôli preventívnym opatreniam uzavrieť,“ vysvetľuje riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. Ani takmer 4 mesiace uzatvorenia chrámu neuškodili, naopak zostal vo výbornej kondícii.

„Sme šťastní, že od 22. apríla môže ľadový dóm opäť robiť radosť návštevníkom Hrebienka. Aktuálna podoba dómu má už síce vplyvom vyšších teplôt viac oblých tvarov, ale stále je to výnimočná stavba, ktorá teraz navyše poukazuje aj na silu prírody, ktorá postupne ľad roztápa,“ informoval manažér horského strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.  

Tatranský ľadový dóm sa nachádza na Hrebienku vo Vysokých Tatrách a pre verejnosť je dostupný zo Starého Smokovca pozemnou lanovkou alebo turistickým chodníkom. Tatranský ľadový dóm uzavrie svoju sezónnu púť v nedeľu 30. mája 2021.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

Foto: Marek Hajkovský