Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Plesnivec VERTICAL run

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku – jubilejný ročník s výnimočnou stavbou

tatransky ladovy dom 2022 2023 hrebienok
  • 18.11.2022

Vo Vysokých Tatrách vyrástol po 10-krát Tatranský ľadový dóm. Jubilejný ročník najnavštevovanejšej tatranskej zimnej atrakcie prináša nielen unikátnu stavbu ale premiérovo pre návštevníkov aj jeden výnimočný zážitok navyše.

Zima vo Vysokých Tatrách sa blíži. Jej predzvesťou je v posledných rokoch už tradične slávnostné otvorenie Tatranského ľadového dómu. Témou jubilejného 10.ročníka tejto tatranskej atrakcie sa stala unikátna sakrálna stavba – Bazilika Božieho hrobu v Jeruzaleme.

Vďaka šikovným rukám umelcov pod vedením Adama Bakoša vznikla stavba, ktorá v sebe ukrýva veľa symboliky. Je symbolom cesty bolesti, ktorú na krížovej ceste prešiel Ježiš, symbolom mieru stvárnenom kaplnkami rôznych svetových náboženstiev a zároveň symbolom odvahy návštevníkov, pretože po prvýkrát v doterajšej histórii Tatranského ľadového domu vstupujú medzi ľadové múry stavby,“ uviedol Lukáš Brodanský, manažér horského strediska Vysoké Tatry a zároveň Tatranského ľadového dómu.

Tatranský ľadový dóm postavený z 225 ton ľadu bude pre verejnosť otvorený od 17. novembra. „Vo Vysokých Tatrách je to pre nás zároveň symbolické otvorenie zimnej turistickej sezóny. Aj keď cestovný ruch to v posledných rokoch vôbec nemá jednoduché, všetci veríme, že zima nám prinesie nielen viac radosti a ale aj turistov. Urobili sme všetko preto, aby do Tatier prišli lyžovať a relaxovať nielen hostia zo Slovenska, ale aj ďalších tradičných krajín ako sú Česko, Poľsko, Maďarsko či Pobaltie,“ informovala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. Otvorenie TĽD prichádza zároveň v čase spustenia predpredaja skipasov do lyžiarskych stredísk vo Vysokých Tatrách na celú zimnú sezónu 2022/23.

Tatranský ľadový dóm vyrástol na Hrebienku po 10-ty krát. V predchádzajúcich ročníkoch mohli návštevníci Hrebienka obdivovať ľadové podoby svetoznámych stavieb z celého sveta, medzi ktorými nechýbali – Katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela, Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrála Notre Dame v Paríži, Sagrada Familia v Barcelone, Bazilika sv. Petra v Ríme, Berniniho kolonáda, a ďalšie.

Na Hrebienok je možné dopraviť sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo pešo po turistickej trase. Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do Veľkonočných sviatkov (16. 4. 2022). Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov opäť bezplatný. Tatranský ľadový dóm vznikol aj v tomto roku s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


Zdroj: OOCR RVT

Fotky: ZCR VT