Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

SvetIZMOV v slovenskom a európskom umení v rámci Hry s umením 2020

Svet izmov
  • 16.07.2020

Poprad, 16.7.2020

Tatranská galéria v Poprade prichádza opäť s rozsiahlym výstavno – edukatívno – umeleckým podujatím v rámci projektu Hry s umením 2020, a to pod názvom svetIZMOV. Moderné umenie prelomu 19. a 20. storočia sa programovo odpútalo od vysokého akademického štýlu a aktívne reflektovalo na človeka ako subjekt, na jeho pocity, životné dilemy, rozpory medzi všednou realitou a snom. Týkalo sa to všetkých žánrov umenia výtvarného, literatúry, hudby, divadla, tanca. Projektom svetIZMOV s podtitulom umenie neodísť, chceme predstaviť umelecké výpovede umelcov rôznych generácií, ktorí upozorňujú na svoj talent dnes, ale aj tých, ktorí na seba upozornili „včera“ a neodchádzajú napriek tomu, že mnohí tu dnes už, žiaľ, nie sú.

Umelcova výpoveď sa i dnes stáva terapiou pre tých, čo dielo pochopia. V súčasnej dobe virtuálnej reality a multimediálnej komunikácie však ľuďom a najmä deťom a mládeži nestačí na vyvolanie emócií už len pohľad, je potrebný zážitok. Projekt je dramaturgicky vystavaný práve na vyvolanie umeleckých zážitkov, ale aj poznania z výstav, komentovaných koncertov, predstavení divadelných a tanečných, besied s autormi a vedcami v oblasti umenia. To všetko spája svetIZMOV a počas takmer 4 mesiacov uvidíte a zažijete:

1. Výstavy: Slovenskí a európski umelci 20.storočia z depozitov galérií, inšpirovaní svetom IZMOV (A.Hudeček, J. Collinásy, M.Tillner…), Interaktívna výstava IZMY a IZBY v spolupráci s Bibianou v Bratislave, Paul Gauguin Drevoryty a drevorezy zo zbierok ŠG v Prešove, ukážky tvorby Dalího, Dufyho…

2. Koncert hudobného skladateľa Clauda Debussyho (1862 – 1918): Skice Debussyho Hry vĺn, interpréti Trio Sen Tegmento

3. Divadelné predstavenie: Samuel Beckett Sólo, Divadlo Kontra Spišská Nová Ves

4. Literatúra: beseda o knihe Guillaume Apollinaire Nechce sa mi pracovať za účasti prekladateľa a básnika Ľubomíra Feldeka

5.Prednáška prof. prof.Vladimír Šlapeta FA ČVUT Brno (IZMY v európskom výtvarnom umení)

6. Celoslovenská súťaž stredných škôl Módne inšpirácie s tematikou svetIZMOV

Ich cieľom je, aby tento projekt navštevovali rodiny s deťmi, skupiny žiakov a študentov, pre ktorých pripravujú zaujímavé workshopy, premietania filmov, komentované prehliadky, prednášky, besedy…a strávili tak hravé a poučné chvíle. O konkrétnych termínoch jednotlivých podujatí Vás budeme postupne informovať, začíname vernisážou výstav 22.júla 2020 o 17.00.