Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Plesnivec VERTICAL run

Strechu kaplnky na Symbolickom cintoríne obnovili podľa fotografie z roku 1949

  • 12.11.2021

Tatranská Lomnica, 11. novembra 2021

Mohlo by sa zdať, že ide o nepodstatný detail. No práve zašpicatený koniec šindľa prinavrátil koncom októbra národnej kultúrnej pamiatke pod Ostrvou pôvodný ráz zo štyridsiatych rokov.

Medzi 25. a 28. októbrom sa kaplnka na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou dočkala obnovy strešnej krytiny. Zámerom bolo dodržať pôvodný tvar strechy so zašpicatenými koncami šindľov. Počas následných úprav sa totiž spodný, starý šindeľ jednoducho prekryl novým a špecifický prvok sa vytratil. „Predlohou nám bola aj historická fotografia z roku 1949, takže teraz majú návštevníci po 80 rokoch možnosť vidieť kaplnku v pôvodnej kráse,“ hovorí Igor Cpin, vedúci ochranného obvodu Vyšné Hágy. Nová krytina je z dreva červeného smreku, zatiaľ čo predtým sa zvykli používať šindle zo smreku obyčajného. Podľa Ivety Bujnovej, vedúcej Krajského pamiatkového úradu Prešov, Pracovisko Poprad, sa predpokladá, že kvalita rezaného šindľa bude dobrá a dlhšie vydrží tvrdé tatranské podmienky aj bez základnej údržby a náteru.  Práce realizovala spoločnosť Tatranský šindeľ. V portfóliu má aj pokládky na Oravskom hrade či Drevenom moste v Kluknave, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kaplnka na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou má ihlanovú strechu s dreveným šindľom a malou vežičkou s cibuľovitým zastrešením. Vo vežičke sa nachádza pôvodný malý zvon s mottom Symbolického cintorína: „Mŕtvym na pamiatku – živým pre výstrahu“. Na vrchole vežičky je umiestnený drevený kríž.

Symbolický cintorín bol slávnostne otvorený v rámci programu Tatranských slávností Klubu slovenských turistov a lyžiarov, ktoré sa konali 10. a 11. augusta 1940. Do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok bol pod číslom 3849 zapísaný 30. októbra 1963. V súčasnosti sa v limbovom háji pod Ostrvou nachádza 398 tabuliek s 535 menami obetí hôr. Za ostatný rok pribudlo sedem tabuliek s ôsmimi menami. Správcom Symbolického cintorína sú Štátne lesy TANAP-u. Na pietne miesto sa vzťahuje sezónna uzávera od 1. novembra do 14. júna.

Za vonkajšiu komunikáciu Štátnych lesov TANAP-u spracovala Mgr. Jana Tomalová

Tel.: +421 945 448 602, e-mail: [email protected]

www.lesytanap.sk