Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Štátne lesy TANAP-u vsadili na „zelenú energiu“

sliezsky dom doprava bus elektro cesta
  • 17.06.2021

Začiatok letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách priniesol ešte jednu novinku. Štátne lesy TANAP-u vsadili na „zelenú energiu“ a jeden z mikrobusov, ktorými zabezpečujú vývozy z Tatranskej Polianky k Sliezskemu domu vo Velickej doline, nahradili dnes novým, plne elektrickým eVitom.

Na približne osem kilometrov dlhej trase s prevýšením takmer 670 metrov bude elektromobil zatiaľ v testovacej prevádzke. „Potrebujeme predovšetkým porovnať správanie sa a výdrž batérie elektromobilu s klasickým motorovým vozidlom. Nové eVito by sme chceli využívať počas celej letnej sezóny a ak sa služba osvedčí, nevylučujeme, že ju rozšírime aj do iných lokalít. Aj toto je cesta, ako na jednej strane vyjsť v ústrety požiadavkám návštevníkom Tatier a zároveň byť priateľský k tomuto vzácnemu prostrediu. Veď práve elektromobilita je v súčasnosti jeden zo spôsobov, ako možno prispieť k zlepšeniu stavu životného prostredia,“ uviedol Ján Marhefka, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.

Štátne lesy TANAP-u, ako správca štátnych pozemkov v Tatranskom národnom parku môžu eVito Tourer odskúšať vďaka spolupráci s najväčším predajcom vozidiel Mercedes-Benz na Slovensku, spoločnosťou Motor-Car Bratislava. Jej konateľ Matúš Brečka odovzdal ich riaditeľovi vozidlo ešte minulý piatok. „Určite je to skvelá voľba. eVito tak ako aj iné plne elektrické vozidlá od značky Mercedes-Benz ponúkajú prevádzku s nulovými lokálnymi emisiami. Miesto, akým je napríklad Tatranský národný park, si zaslúži, aby sme minimalizovali lokálne emisie a aj hluk,“ vyjadril sa Matúš Brečka, konateľ spoločnosti Motor-Car Bratislava.

Novú službu pre návštevníkov Vysokých Tatier zaviedli Štátne lesy TANAP-u ešte začiatkom júna. Ich zámerom bolo priblížiť tatranské doliny aj ľuďom, ktorým zdravotný či iný hendikep nedovolí absolvovať výstup po vlastných.

Rezervovať prepravu na Sliezsky dom si záujemcovia môžu vopred na webstránke Štátnych lesov TANAP-u www.lesytanap.sk/sk/rezervacia-prepravy/, v prípade voľných kapacít je tak možné urobiť aj priamo u vodiča.


Zdroj: Štátne lesy TANAP-u