Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Sedem životov vo Vysokých Tatrách

  • 27.09.2021

Starý Smokovec, 27.09.2021

Včera sa pri príležitosti Kongresu Slovenskej transplantologickej spoločnosti, ktorý sa odohráva vo Vysokých Tatrách v dňoch 26-28. 9.2021, uskutočnila akcia SEDEM ŽIVOTOV. Pri tejto príležitosti ste mohli navštíviť stan SEDEM ŽIVOTOV pri údolnej stanici lanovky na Hrebienok, kde ste si mohli dať zmerať tlak, viscerálny tuk, pulz, váhu a mali ste možnosť porozprávať sa o darcovstve orgánov.

V nedeľu stánok navštívil aj basgitarista hudobnej skupiny Chinaski, Tomi Okres, ktorý tiež transplantácii orgánov vďačí za veľa. Pred štyrmi rokmi mu zlyhali obličky a ocitol sa medzi čakateľmi na jej transplantáciu. Kamarát Roman mu nakoniec zachránil život a daroval mu ju.

V počte transplantácii patrí Slovensko medzi priemer Európskej únie, porazilo však takú vyspelú krajinu akou je Nemecko. V súčasnosti čaká na transplantáciu až 300 pacientov. Minulý rok boli transplantované orgány 181 pacientom.

Kampaň Slovenskej transplantologickej spoločnosti, ktorej cieľom je zvyšovať povedomie o význame darcovstva a transplantácií orgánov sa volá SEDEM ŽIVOTOV z toho dôvodu, že jeden darca dokáže zachrániť život až 7 ľuďom. Informačnú kampaň na podporu odberového a transplantačného programu realizuje Slovenská transplantologická spoločnosť. Cieľom kampane realizovanej pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR je upriamiť pozornosť na problematiku transplantácií a darcovstva orgánov na Slovensku.

Akcia SEDEM ŽIVOTOV prebiehala v termínoch: 25.9. od 10.00 – 16.00 a 26.9. od 10.00 – 14.00. Stan SEDEM ŽIVOTOV navštívili aj slovenskí odborníci na transplantáciu orgánov: MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, Doc. MUDr. Ivana Dedinská, PhD., Doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MPH, MHA a MUDr. Martin Chrastina, PhD., CETC. Spolu s kolektívom Sedem životov informovali verejnosť i médiá o dôležitosti darovania orgánov.

Reportáž o akcii Sedem životov si môžete pozrieť v archíve RTVS (41:36): https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/288706#2496


Zdroj: RTVS, FB Sedem životov

Spracovala: Tatranská informačná kancelária Starý Smokovec ZCR VT