Top udalosti

Webinár Učenie v prírode

Skialpinizmus Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso

Lavínové kurzy

Tatranský ľadový dóm zatvorený

Kalvária na Peknú vyhliadku

ROK 2020 – Ako nápadito prežili rok 2020 podnikatelia?

  • 29.01.2021

Kríza spojená s pandémiou v roku 2020 rozhodne postihla najmä podnikateľov, ktorí boli na základe stále meniacich sa hygienických opatrení neodkladne nútení na dlhé mesiace zatvoriť svoje prevádzky. Našli sa však i takí, ktorí zakaždým našli riešenie pre možnosť predaja a stretu so zákazníkom. My vyberáme niekoľko z nich na povzbudenie či inšpiráciu a veríme, že čoskoro budú celé Vysoké Tatry riadne otvorené a začne tu prúdiť zastavený život nakoľko nie všetci, si riešenia pre aspoň čiastočné otvorenie prevádzky, mohli nájsť.


Kopec piva v tanku máme, zdarma Vám ho radi dáme

Reštaurácia Central ,,Starý Šmakovec v Starom Smokovci sa medzi prvými od marcového lockdownu prispôsobovala aktuálnym nariadeniam. Výdaj cez okienko obohatili pivom zdarma ku každému jedlu čo malo aj praktický charakter, nakoľko pivo v 500 litrových tankoch by bolo časom znehodnotené. ,,Do 3 litrov každému, kto sľúbi, že ho vypije doma, prinesie si fľaše a kúpi si k nemu burger!“ ohlasovali na svojich sociálnych sieťach. Keďže ľudia prichádzali a vždy so sebou doniesli i nejaké tie nevšedné nádoby na pivo, reštaurácia vyhlásila i súťaž o tú najlepšiu. Medzi výberom sa tak ocitli plechové nádoby na mlieko, sklenené fľaše od uhoriek alebo medu, plastová bandaska od tekutiny do ostrekovačov či obedár.


tatranska mineralka smokovec bio sirupTatranský sirup

V októbri sa Tatranská minerálka zo Starého Smokovca rozhodla rozšíriť svoje produkty o ovocné 100% BIO sirupy. ,,Výroba poctivého sirupu je náročná na čas a vyžaduje poctivú ručnú prácu. Pri príprave nápojov použite TATRANSKÚ MINERÁLKU v pomere 1:10, čím dosiahnete neopakovateľnú lahodnú chuť osviežujúceho, sladkého a zdravého nápoja,“ lákali na nové, kvalitné mňamky nových i starých zákazníkov.


iba tu bistro kvasok gastro pernik chliebKváskové prekvapenie

,,Ku každej objednávke vám balíme sladkú bodu,“ znel status IBA.TU Bistra zo Starého Smokovca sociálnymi sieťami so sladkou fotkou parádnych kváskových perníkov, ktoré balili ku každej objednávke. IBA.TU Bistro si totižto pečie i vlastný kváskový chlieb a preto pre nich výroba sladkostí nebola prekážkou. Objednať si tu jedlo je možné cez donášku i výdajné okienko, ktoré časom strážil i parádny snehuliak.


dobre casy kultura smokovecKultúra neumrela

Každý sa obával, ako prebehne leto počas roka postihnutého pandémiou. Vo Vysokých Tatrách to však aspoň na pár letných týždňov ožilo rôznymi menšími podujatiami, ktoré organizovalo Mesto Vysoké Tatry i osobitne podnikatelia vo svojich zariadeniach podobne, ako v Dobrých Časoch v Starom Smokovci. ,,30. augusta 2020 sme pri príležitosti našich prvých narodenín, usporiadali narodeninovú oslavu s pestrým programom pre deti aj dospelých. Pripravili sme tiež niekoľko špeciálnych unikátnych, nielen gastronomických sezónnych ponúk – BURČIAK FEST, KAČACIE HODY, SMOKOVECKÝ PIVNÝ FESTIVAL a pravidelne sme pre našich zákazníkov pripravili letný večer so živou hudbou,“ doplnili zamestnanci novej reštaurácie podrobnosti. Okrem bohatého letného programu to i v zimných mesiacoch v Dobrých Časoch žije, nakoľko sa hneď vedľa reštaurácie, nachádza umelo-chladené klzisko.


Najkrajšie výdajné, vianočné okienko

APLEND Reštaurácie Olívia v Tatranskej Lomnici a Novom Smokovci, ako mnoho iných gastro prevádzok, otvorili počas roka terasy i výdajné okienka na jedlá so sebou. Cez vianočné sviatky sa však rozhodli tieto okienka i nádherne vyzdobiť vianočnými dekoráciami čo v každom zákazníkovi určite vyvolalo krásny pocit bez pomyslenia na pandémiu. ,,Prvotriedne suroviny a špičková príprava jedál, podávaná v prostredí s nezabudnuteľnou atmosférou,“ opisovali svoje podmienky na Facebooku.


hotel panorama akcia ubytovanie strbske plesoPredĺžený víkend v Tatrách

Množstvo hotelov a ubytovacích zariadení počas roka 2020 trpelo a rok 2021 tiež nezačal veľmi priaznivo pre cestovný ruch. V čase, keď aspoň obmedzené ubytovania boli povolené, prevádzky neváhali a ponúkali pobyty v tatranskom prostredí za znížené ceny, väčšinou za kompenzáciu zatvorených wellnessov. ,,AKCIA: 3 noci za cenu 2 alebo 4 noci za cenu 3,“ avizoval napríklad jednu zo svojich akcií aj krásny Hotel Panorama Resort**** na Štrbskom Plese.

wellness hotel borovica zlavy golfZľavy, zľavy, zľavy

I vo Wellness Hotel Borovica****, rovnako na Štrbskom Plese, neváhali a snažil sa čo najviac záujemcov o pobyt vo Vysokých Tatrách prilákať množstvom zliav. ,,Ponúkali sme zľavy 30%, 20% a 10% z ubytovania, 20% zľavu z ponuky Spa menu (masáže, terapie a procedúry) či 20% zľavu z golfového trenažéra, ktorý je v Tatrách jedinečný. Momentálne ponúkame zľavy vo výške až 20% na ďalší pobyt v našom hoteli v roku 2021,“ prezradila riaditeľka hotela Miriam.


sliezsky dom skialp bod snehPo náročnom výšľape aj oddýchnuť si treba

Vo Vysokých Tatrách nájdeme 13 vysokohorských chát z toho niektoré, hlavne v prvej vlne, ostali zatvorené. Po možnosti otvorenia výdajných okienok začalo niekoľko z nich fungovať na tomto princípe čo umožňuje turistom po pešom a teraz i skialpovom výšľape načerpať nové sily. Podobne to urobili aj v Horskom hoteli Sliezsky dom, ktorý z princípu ubytovacieho zariadenia najprv zatvoril svoje brány no hneď otvoril tzv. TOURIST POINT – výdajné okienko so závetrím, ktoré hlavne počas zimných fujavíc padne vhod každému uzimenému návštevníkovi.


hotel villa siesta smokovec zamestnanci covidŠťastný zamestnanec – najlepší zamestnanec

Počas kritických mesiacov však bolo okrem zákazníkov potrebné myslieť i na pohodu zamestnancov. Šťastný zamestnanec je totižto polovica úspechu a v Hoteli Villa Siesta v Novom Smokovci to dobre vedia! ,,Dnes balíčky plné zdravia pre našich zamestnancov, ktoré každému roznesiem. Ďakujem Vám, že stojíte pri nás!“ úprimne ďakovala majiteľka zariadenia Katka na Facebooku.


Veríme, že cestovný ruch sa opäť rozbehne a vy budete môcť tieto snahy podnikateľov oplatiť Vašou návštevou, dobrými recenziami a úprimným úsmevom. Držíme si všetci palce a dúfame, že i keď sú všetky vyššie spomenuté riešenia fascinujúce, nebude potrebné už nikdy ich používať v rámci COVID-19, lockdownou a pandémie.


Text: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Foto: spomenuté prevádzky


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR