Top udalosti

PSOTKOV MEMORIÁL

CVIČENIA PRE ZDRAVIE

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Múzeum kinematografie a fotografie

Putovanie za históriou

Prvé zážitky letnej sezóny na dosah

  • 11.06.2020

Vysoké Tatry, 10.6.2020

I napriek neľahkému obdobiu uplynulých mesiacov, ktoré poznačila pandémia koronavírusu, vysokotatranský región ponúkne návštevníkom aj toto leto nemálo možností, ako si plnými dúškami vychutnať voľný čas a spríjemniť si tak nadchádzajúce dovolenkové obdobie. Malebné prírodné scenérie, horská turistika, kvalitné služby, kultúrne či športové vyžitie – to všetko sú Vysoké Tatry. Úvodný víkend tatranskej letnej sezóny 2020 sa ponesie v znamení histórie a prírody.

Historické električky opäť v pohybe

Sériu víkendových programov odštartuje prvá spanilá letná jazda dvoch tatranských ikon – Trojčaťa a Kométy, ktoré kedysi boli neodmysliteľnou súčasťou tatranského koloritu a dodnes sú zástupcami všetkých vekových kategórií jednou z najviac vyhľadávaných tunajších atrakcií. „Všetci nadšenci starých mašiniek budú môcť aj toto leto zažiť jazdu naprieč Vysokými Tatrami so starodávnymi električkami. Pripravené sú pre vás zelená Kométa z roku 1913 a červené Trojča z roku 1969, ktoré vás prenesú o desiatky rokov späť do histórie,“ uviedla Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry. Úvodná jazda sa uskutoční v nedeľu 14. júna. Z popradského depa – kde sa o ne počas celého roka vzorne starajú členovia o. z. Veterán klub železníc Poprad – zamieria do tatranských osád spolu so sprievodcami v dobových uniformách a verklikárom na palube.

Otváranie turistických chodníkov

V pondelok 15. júna na Hrebienku je na programe otváranie vysokohorských chodníkov – okamih, na ktorý po každoročnej sezónnej uzávere čakajú všetci turisti, milovníci tatranskej prírody a športuchtivci. Viac ako 330 kilometrov vysokotatranských chodníkov je v správe Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u. Ako poznamenal ich pracovník Peter Spitzkopf: „Otváranie chodníkov je vždy slávnostnejšou udalosťou, vďaka ktorej sa dostane ľuďom do povedomia, že sa začala letná turistická sezóna a môžu sa vybrať do hôr.“ Kým počas zimnej uzávery boli turistom prístupné chodníky po vysokohorské chaty, s výnimkou Chaty pod Rysmi, ktorá je ako jediná v zime zatvorená, otvorením chodníkov sa pre návštevníkov Tatier sprístupní aj vysokohorské prostredie nad chatami – sedlá, štíty aj spomínaná Chata pod Rysmi. Symbolický akt sprístupnenia tatranských chodníkov v bezprostrednej blízkosti majestátneho Slavkovského štítu má začiatok o 10.00 hodine.

Tatry na fotografiách

Trojicu úvodných akcií uzavrie utorková vernisáž výstavy nesúca názov Simple_of_Nature, ktorou poodhalí svoj pohľad na prírodné krásy talentovaný fotograf Jaroslav Vyhnička. Autor sa netají svojím blízkym vzťahom k prírode, ku ktorej ho viedli rodičia a starí rodičia už od útleho veku, učili ho úcte a rešpektu. Fotografovaniu sa venuje tretí rok a ako sám hovorí, je súčasťou jeho každodenného života. Okrem zaznamenávania prírodných divov a krás sa svojou tvorbou snaží poukazovať tiež na ekologické problémy a environmentálne témy. „Sme radi, že po trojmesačnej pauze sa pre návštevníkov opäť otvoria dvere výstavnej siene vo Vile Flóra v Starom Smokovci. Nová expozícia Vyhničkových fotiek bude verejnosti prístupná najbližších šesť týždňov, a to do 23. júla. Všetci sú srdečne vítaní,“ vyslovil sa Ján Bendík, vedúci oddelenia kultúry a športu Mestského úradu vo Vysokých Tatrách, ktoré v súčinnosti s Tatranskou galériou v Poprade stojí za realizáciou výstavy.

Tatranské kultúrne leto „komorne“

Pätnásty ročník seriálu letných kultúrnych programov vo Vysokých Tatrách sa tentoraz uskutoční v komornejšom duchu. Mestský park v Tatranskej Lomnici vždy v piatok po zotmení (so začiatkom od 3. júla) privíta priaznivcov dobrých filmov. Tatranské letné kino ponúkne dokopy až deväť premietaní. Sobotné popoludnia na rovnakom mieste budú venované deťom – tie sa vždy o 16.00 hodine môžu tešiť na divadelné predstavenia (so začiatkom od 11. júla). A letné nedele sa ponesú v znamení Príbehov z Tatier, v rámci ktorých si vždy od 15.00 hodiny v rôznych prírodných zákutiach tatranských osád budú môcť návštevníci vychutnať čítania povestí, bájí či rozprávok o Tatrách, no chýbať nebudú ani hudobní hostia. Pripravené sú príjemné akcie komorného charakteru, ktoré sa budú konať každý víkend, vrá­tane piatka. Verím, že to bude zaujímavé trávenie voľného času pre ľudí, ktorí sa budú nachádzať v Tatrách počas letných víken­dov,“ uzavrel J. Bendík.

Z väčších akcií sú prichystané: zraz automobilových veteránov Tatranský Oldimer (4.7.), medzinárodný futbalový turnaj mládeže Pohár Vysokých Tatier (29.7.–2.8.) či mestský beh v prírodnom prostredí City Trail Vysoké Tatry (8.8.). Ako sa zdá, o kultúrno-športové vyžitie nebude ani toto leto núdza.