Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Príbeh tatranského penziónu

penzion vesna novy smokovec historia
  • 17.03.2021

Penzión Vesna sídliaci v Novom Smokovci pod štítmi Vysokých Tatier sa odjakživa prezentuje jednoduchým heslom – TRADÍCIA + ATMOSFÉRA = POHODA. Nejde však len o vhodne zvolené slová, ale o skutočne zaujímavý príbeh jedného tatranského penziónu, ktorý funguje už dlhé roky.

,,Penzión vybudovala a začala prevádzkovať moja stará mama už v roku 1938. Vtedy sa jednalo o jeden z prvých penziónov na území Smokovcov. Moderne zariadené ubytovanie, výborná kuchyňa a milý personál od počiatku lákala početnú klientelu, ktorá sa sem rada vracala,“ spomína na penzión súčasná majiteľka Jela.

Ako to však býva, nie vždy je všetko tak, ako by sme si priali a i túto idylku poznačila vojna a po nej znárodnenie majetkov v roku 1950. Penzión tak fungoval iba 12 rokov kým sa z neho stala ubytovňa pre susedný liečebný ústav. Druhá etapa ťažkých časov sa ale skončila reštitúciou a vrátením majetku pôvodným majiteľom. ,,S veľkým nadšením, spomienkami na zašlú slávu a veľkým úverom sme sa pustili do obnovy rodinného podniku,“ opisuje ťažké začiatky Jela.

Penzión sa podarilo postaviť na nohy a od roku 1992 funguje naplno. Majitelia doň nevkladajú len všetok svoj čas, úsilie a nápady, ale hlavne i svoje veľké srdce. Odvtedy tento objekt navštívilo i niekoľko známych osobností ako napríklad známy spevák Karel Gott či šéfkuchár Gabo Kocák. Dnes tu nájdeme štvorpodlažný objekt, sedem útulných apartmánov, rokovaciu miestnosť, malú saunu, súkromné parkovisko, ohnisko, prístrešok a konajú sa tu i rôzne letné či zimné záhadné akcie i najznámejší hudobný festival Tatra music Fest.

Bohatá rodinná história, základy podnikania znásobené skúsenosťami spomínanej starej mamy a dobrá adresa na úpätí Slávkovského štítu zaväzuje Penzión Vesna skvelými službami v rámci ubytovania vo Vysokých Tatrách.


Aktuálna pandemická situácia ale opäť zastavila prevádzku, navodila neistotu a mnoho otázok v rámci neistej budúcnosti. ,,Najviac zväzujúci je fakt, že nevieme, kedy sa táto situácia skončí a umožní nám návrat k našim aktivitám,“ zhrnula majiteľka, ktorá sa spoločne s penziónom nedávno zapojila i do kampane BOJUJEME O PREŽITIE.


Text: ZCR VT, Penzión Vesna

Foto: Penzión Vesna