Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Prešovský kraj bude v lete prezentovaný ako Kraj kultúrnych pamiatok. Letná turistická sezóna s viacerými novinkami

  • 25.06.2018

PREŠOV, 15. 6. 2018

Počas letnej turistickej sezóny bude Prešovský kraj prezentovaný verejnosti ako Kraj kultúrnych pamiatok. Kampaň pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Cieľom je predstaviť bohatstvo kraja a podporiť jeho návštevnosť prostredníctvom pútavých vizuálov a cieleného marketingu. Rodinám s deťmi je určená súťaž Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok pod záštitou spisovateľky Gabriely Futovej.

Na svojom území má Prešovský kraj takmer 4000 väčších i menších pamiatok, štyri zo siedmich lokalít UNESCO, najviac obnovovaných hradov, 27 unikátnych drevených kostolíkov, kráľovské mestá, skanzeny, múzeá a galérie s rozmanitými expozíciami. Z tohto bohatstva vychádza ústredná letná kampaň Kraj kultúrnych pamiatok, ktorú pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Pamiatky v Prešovskom kraji predstavujú takmer ¼ všetkých pamiatok na Slovensku, ide o najvyšší počet spomedzi slovenských krajov.

Našou snahou je posilniť propagáciu kultúrnych zaujímavostí kraja, ktoré majú skutočne silný turistický potenciál. Návštevníkom ponúkame zážitok, spojenie rôznych tipov na výlety s cieľom pokochať sa nielen prírodnými krásami, ale aj  krásou ľudských výtvorov,“ pozýva do Prešovského kraja Michal Sýkora, predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska..

Krásy Prešovského kraja po celom Slovensku

Súčasťou kampane sú pútavé vizuály, ktoré vychádzajú z tvorby známeho fotografa Jána Štovku (MQEP). Fotografie sú zasadené do rámov starobylých obrazov v štýle nezvyčajnej hradnej galérie. Využité sú aj na billboardoch rozmiestnených po celom Slovensku, vrátane hlavného mesta.

 „Marketingové aktivity sú zostavené tak, aby sme oslovili rôzne cieľové skupiny. Dôraz kladieme na pútavé grafiky a zaujímavý obsah. Verejnosti ponúkneme aj rôzne „pikošky“ a nezvyčajné zaujímavosti, ktoré ozvláštnia každý výlet,“ predstavil zámer Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Bohatstvo Prešovského kraja postupne predstavujú zaujímaví travel blogeri (Cestujemespolu, Cestujsdeťmi, Nie je túra bez Štúra a ďalší). Kampaň bude prebiehať v rôznych magazínoch, printoch a dôraz bude kladený na sociálne siete, vrátane využitia krátkych informačných videí a cinemagraphov.

V turistických informačných centrách a kultúrnych zariadeniach nájdu turisti v letnej sezóne brožúru s 50 tipmi na výlety Krajom kultúrnych pamiatok.  Medzi vybrané pamiatky patria napríklad hrady – Šarišský, Kežmarský, Čičva, Ľubovniansky hrad, Jasenov; Tatranská galéria v Poprade v budove bývalej parnej elektrárne; Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine, Židovská synagóga v Prešove, Múzeum Ždiarsky dom, historické centrum Levoče, pamiatky UNESCO, drevené chrámy, krypta v Osadnom alebo socha kniežaťa Laborec nad Haburou a mnohé ďalšie.

Súťaž pre detských cestovateľov

 Pre rodiny s deťmi a školy je pripravená súťaž Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok. KOCR nadviazala na predošlý úspešný projekt LEGENDARIUM, opätovne chce pokračovať v aktivitách cielených na najmladšiu generáciu.

Úlohou detí je napísať o svojich zážitkoch z cestovania za pamiatkami v Prešovskom kraji a pripojiť aj svoju kresbu alebo fotografiu z výletu. Každé dielko bude zaradené do súťaže o hodnotné ceny. „Pripravenú máme aj špeciálnu cenu od Slovenských opálových baní. Venuje ju obľúbená spisovateľka Gabriela Futová, ktorá prevzala záštitu nad celou súťažou,“ doplnil Janoško. Dielka je potrebné zaslať organizácii do 15. októbra 2018 poštou alebo oscanované mailom. Všetky informácie a zoznam cien nájde verejnosť na www.severovychod.sk.

Turistické noviny a nový web

K novinkám organizácie na nasledujúcu letnú turistickú sezónu patrí prvé vydanie Turistických novín Prešovského kraja. Noviny budú v druhej polovici júna distribuované na približne 80 výdajných miest – do všetkých turistických a mestských informačných kancelárií v kraji a do rôznych zariadení cestovného ruchu (veľké hotely, múzeá, galérie, skanzeny, hrady a pod.). Verejnosť v novinách nájde aktuálne informácie o sezóne leto/jeseň 2018, tipy na výlety, podujatia a zaujímavosti z oblasti cestovného ruchu. Informačné kancelárie dostanú od KOCR aj nové propagačné materiály venované UNESCO pamiatkam a cyklotrasám v kraji.

KOCR Severovýchod Slovenska tiež pripravila novinky na svojom webe www.severovychod.sk. Pribudli tipy na výlety v prehľadných kategóriách, ako aj možnosť verejnosti zasielať tipy na podujatia a zaujímavé miesta v kraji alebo prihlásiť sa na odber noviniek prostredníctvom newslettra. Web bude priebežne dopĺňaný.

Milovníci cyklistiky sa počas leta môžu tešiť na pokračovanie série zábavno-poznávacích pretekov Cyklopátrania Prešovským krajom. Počas leta cyklisti objavia okolie Medzilaboriec (30. 6.), lokalitu Bardejov – Mníchovský potok (21. 7.), Levočské vrchy (18. 8.) a okolie Prešova (8. 9. 2018). Pre fotografov je určený šiesty ročník obľúbenej fotografickej súťaže Choď a foť.

 *****

Podľa údajov Štatistického úradu SR bolo v roku 2017 v Prešovskom kraji zaznamenaných 894 173 návštevníkov ubytovacích zariadení, ktorí v kraji strávili 2 790 308 nocí. Návštevnosť Prešovského kraja medziročne vzrástla o 4,6 %. Priemerná doba pobytu bola tri noci.

Kontakt:

Mgr. Barbora Čechová
marketing/PR  KOCR Severovýchod Slovenska

051/77 545 05, 051/70 81 513
[email protected]

www.severovychod.sk