Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Pravidlá pre cestovanie na Slovensko sa menia. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry radí ubytovateľom a záujemcom o pobyt v Tatrách

 • 06.07.2021

Starý Smokovec, 6.7.2021

Najnovšia vyhláška Úradu verejného zdravotníctva č.226 zásadne mení pravidlá pre prechod hraníc – nebude už záležať od toho z akej krajiny človek prichádza, ale či je zaočkovaný. Začína platiť od 9.7.2021 s tým, že do 9.8.2021 budú platiť prechodné pravidlá a následne sa očakáva ich úplné vymáhanie. Platí to nielen pre Slovákov vracajúcich sa z dovoleniek, ale aj pre občanov všetkých krajín, ktorí chcú zavítať na Slovensko, napr. stráviť tu dovolenku.

Upozorňujeme, že ubytovacie zariadenia nemajú za povinnosť (a ani nemôžu) kontrolovať svojich hostí, či spĺňajú podmienky na príjazd do krajiny. Je na zodpovednosti každého cestujúceho, aby splnil všetky potrebné formality na prechod hraníc. Ubytovacie zariadenia ako aj naše informačné kancelárie sa samozrejme snažia poskytnúť čo najviac informácií a konzultácií a naviesť návštevníkov na potrebné pravidlá. Aj pre nás sú to nové a komplikované veci, ale robíme všetko preto aby sme návštevníkom pomohli. Ďakujeme za pochopenie.

PODMIENKY VSTUPU NA SLOVENSKO

 

V skratke – výhody majú zaočkovaní občania, ak je návštevník zaočkovaný, stačí sa mu registrovať cez E-hranicu a môže bez obáv prísť stráviť dovolenku do Vysokých Tatier. Zmyslom týchto opatrení je ochrana verejného zdravia a motivácia k očkovaniu. Očkovanie je jedinou cestou návratu do normálu, je to najefektívnejší spôsob ochrany pred vírusom a najnovšie bude aj najjednoduchší spôsob ako v lete cestovať.

 Základné body, ktorým treba venovať pozornosť:

 • Registrácia cez formulár https://korona.gov.sk/ehranica/ – táto povinnosť bola aj doteraz, no veľmi sa nevyužívala. Začne sa jej masívnejšie kontrolovanie, aj priamo na hranici.
  • pre očkované osoby stačí registrácia raz za pol roka
  • pre neočkované osoby je nutná registrácia pre každý vstup cez hranicu

NÁŠ TIP – formulár Ehranica nie je úplne zrozumiteľný, bude po Vás vyžadovať adresu absolvovania domácej izolácie aj keď budete mať výnimku z karantény. Túto adresu je však nutné vyplniť, inakšie Vás formulár nepustí ďalej. Odporúčame teda vyplniť adresu, napr. adresu ubytovacieho zariadenia. Následne zaškrtnúť, že spĺňate výnimku z povinnej karantény. Dúfajme, že formulár bude v blízkej dobe zrozumiteľnejší.

 • Karanténa bude povinná pre všetkých. Vyhnú sa jej len zaočkované osoby či výnimky. Medzi výnimky patria aj ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkovaní ( je potrebné potvrdenie od lekára) či pendleri. Tí sa však   musia preukázať PCR testom nie starším ako 72 h.  Na všetko je nutné mať papier.

Karanténa trvá 14 dní, pričom sa dá skrátiť  tým, že najskôr v 5. deň pôjde na PCR test. Takýto test je indikovaný a hradený, je však nutné o neho požiadať cez korona.gov.sk.

 • Definícia zaočkovanej osoby sa mení.

Za plne zaočkovaného sa považuje ten, kto je aspoň 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny či 21 dní po jednodávkovej vakcíne či 14 dní po prvej dávke dvojdávkovej vakcíny a táto bola podaná  v intervale do 180 dní od prekonania COVID-19

PRECHODNÉ OBDOBIE do 9.8.2021 – stačí byť „rozočkovaní“ jednou dávkou (platí ihneď po podaní dávky)

 • Deti do 12 rokov

Riadia sa rovnakými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia. Karanténa sa deťom konči vtedy, keď rodičom. Ak sú rodičia zaočkovaní, nejdú do karantény ani oni ani ich deti.

 • Deti od 12 do 18 rokov

Očkovanie je tiež nevyhnutné, bude sa vyžadovať po skončení prechodného obdobia (po 9.8.2021)

 • Pre cestujúcich lietadlom

Osobitné pravidlá, je nutné vyplniť ďalší formulár mindop.sk/covid/ a pri prílete z krajín, ktoré nie sú na zozname bezpečných štátov bude potrebný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín aj pre zaočkovaných ľudí. Štát považuje cestovanie lietadlom za zvýšené epidemiologické riziko.

 • Čím je nutné sa preukázať?
  • Potvrdením o očkovaní – GreenPass alebo Národným očkovacím certifikátom
  • Registráciou do Ehranice

Okrem toho Polícia Slovenskej republiky prechádza na svoj Alert systém a keďže sa tento týždeň nachádzajú v oranžovej fáze, tak z toho vyplývajú zvýšené kontroly na hraniciach a s tým súvisiace zatvorenie vybraných hraničných prechodov (uzatvoria sa menšie, menej dôležité hraničné prechody).

UZATVORENÉ HRANIČNÉ PRECHODY (podľa sme.sk)

Na hranici s Rakúskom: Bratislava (Kopčianska ulica) – Kittsee

Na hranici s Maďarskom: Veľký Kamenec – Pácin, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely, Skároš – Holloháza, Domica – Aggtelek, Tachty – Cered a Kalonda – Ipolytarnóc

Na hranici s Poľskom: Palota – Radoszyce, Nižná Polianka – Ožena, Becherov – Konieczna, Kurov – Muszynka, Čirč – Leluchów, Lysá nad Dunajcom – Niedzica, Tatranská Javorina – Lysa Poľana, Suchá Hora – Chocholów, Bobrov – Winiarczykówka, Novoť – Ujsoly

Na hranici s Českom: Čadca – Milošová – Šance, Červený Kameň – Nedašova Lhota, Horné Srnie – Brumov – Bylnice, Nová Bošáca – Březová, Moravské Lieskové – Strání, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Skalica – Sudoměřice, Brodské – Lanžhot, cestné prejazdy Kohútka, Drietoma – časť Liešna, Stará Myjava, Kykula, Predpoloma a Javorina.

Pravidlá sa síce komplikujú, ale stále ostáva možnosť ako si vychutnať letnú dovolenkovú sezónu. Zariadenia cestovného ruchu ostávajú otvorené a veria, že sa vďaka očkovaniu vrátime čím skôr do normálu.

Spracovalo Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Zdroje: vyhláška Úradu verejného zdravotníctva č.226, sme.sk,