Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Podnikatelia v gastro žiadajú o zníženie sadzby DPH z daňovo-odvodovej reformy

  • 27.01.2022

Bratislava, 27.01. 2022

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska spolu so Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry vyzýva Vládu SR, aby sa čo najskôr zaoberala návrhom na zníženie sadzby DPH pre gastro prevádzky, ktorý bol predstavený ako súčasť daňovo – odvodovej reformy.

Podnikatelia v gastro sektore uvítali otvorenie prevádzok začiatkom tohto roka, a to aj napriek dočasným obmedzeniam a opatreniam v súvislosti s variantom Covidu omikron. Napriek otvoreniu je však situácia v gastro a cestovnom ruchu stále kritická. Chýbajú zahraniční turisti, ktorí v tomto období navštevovali naše zimné strediská cestovného ruchu. Výrazný pokles návštevníkov a tržieb, v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou, aj naďalej pociťujú gastro prevádzky po celom Slovensku. Podnikatelia tak okrem dlhov z posledných dvoch rokov, počas ktorých boli prevažnú časť zatvorení alebo výrazne obmedzení, čelia aj prudkému rastu nákladov na energie, rastu cien nakupovaných potravín a nápojov a požiadavke zamestnancov na zvýšenie mzdy. Toto sa nevyhnutne prejaví na raste cien obedových menu a všetkých jedál i nápojov v ponuke. Nárast cien tak určite spôsobí ďalší pokles návštevnosti v gastro a nižšie tržby.

„Zníženie sadzby DPH pre gastro prevádzky je systémový nástroj a predstavuje výraznú pomoc pre podnikateľov, ktorú ju potrebujú práve v čase, kedy majú otvorené prevádzky, no čelia výraznému poklesu návštevnosti. Zníženie sadzby DPH prispeje k zmierneniu nárastu cien v reštauráciách, čo spôsobí vyššiu návštevnosť a vyššiu spotrebu a vytvorí priestor pre prilákanie zamestnancov vyššími mzdami“, uviedol Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Výrazné problémy sú najmä v prihraničných oblastiach Slovenska, kde si klienti môžu vybrať, v ktorej krajine budú relaxovať a Slovensko je z tohto pohľadu nevýhodnou destináciou.
„Prevádzkovatelia v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách čelia okrem výrazného poklesu turistov a návštevníkov aj tvrdej cenovej konkurencii na poľskej strane Tatier a nielen tam. Znížená sadzba DPH na gastro služby by bola pre nás začiatkom obnovy po dvoch extrémne náročných rokoch.“ uviedol Martin Novotný, predseda Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Zástupcovia asociácie i regionálnych združení sú pripravení pokračovať v odbornej diskusii k prijímaniu opatrení na pomoc podnikateľom v tomto odvetví. Obrátili sa opäť na predsedu vlády Eduarda Hegera s požiadavkou o stretnutie a pokračovanie rokovania, ktoré zvolal samotný predseda vlády v závere decembra 2021, za účasti ministrov a štátnych tajomníkov príslušných rezortov k riešeniu kritickej situácie.

Zdroj: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Foto: Hotel Slovan, Tatranská Lomnica