Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Plačekova ihla – 50. výročie prvovýstupu

  • 09.07.2021

Starý Smokovec, 10.07.2021

Tohto roku si pripomíname 50. výročie prvého známeho výstupu na ihlu v Malej Studenej doline, ktorý uskutočnil Popradčan Ján Plaček dňa 10. Júla 1971. Táto magická ihla sa nachádza v masíve Veže Veľkého Kostola.

Horský vodca UIAGM Ivan Mátray hovorí: „Ihlu sme spolu s Janom „objavili“ počas zostupu z Prostredného hrotu do Malej Studenej doliny. Jej úžasný tvar nás zaujal natoľko, že sme sa rozhodli pre pokus o výstup na ňu. Keďže sme boli dvaja, Jano sa do toho pustil sám a ja som ostal dole, aby som to mohol zdokumentovať. Po krátkom pozorovaní a vytýčení možného smeru výstupu, vzal si lano, potrebný materiál a pomaly sa presunul do štrbiny. Odtiaľ začal postupovať priamo hore, zakladal si istenie a počas jeho výstupu som urobil aj niekoľko záberov. Výstup sa nakoniec podaril a Jano po chvíli stál na jej vrchole. Jana som požiadal, aby ešte chvíľu počkal na vrchole, keďže od východu sa približoval obláčik presne na úrovni vrcholu ihly spolu s Janom a chcel som ho zakomponovať do záberu čo sa nakoniec aj podarilo. Bol to posledný a zároveň najkrajší záber filmu. Tento Janov počin ako aj skutočnosť, že už bohužiaľ nie je medzi nami, oprávňuje k tomu, aby táto ihla niesla jeho meno.“

Ján Plaček bol členom horolezeckého oddielu LVS Poprad, podnikal horolezecké výstupy v Tatrách a v Alpách. Jeho vášňou bola hudba a hory. Bol učiteľom hudby, hral na viaceré hudobné nástroje a na rôznych podujatiach v horách dokázal vždy pripraviť dobrú náladu.

Pomenovanie niektorých tatranských geografických objektov podľa vlastných mien má svoju históriu. Tieto pomenovania vznikali podľa mien prvovýstupcov prípadne ich partnerov alebo ich častým používaním medzi horolezcami. Napr: Veža Vlasty, Štít Oľgy, Bartkova veža, Rumanov štít, Bocekova veža Urbanovičov pilier, Pastrnákove zuby, Stillov žľab, Pavúkova veža, Dubkeho lávka, Pfinnova kopa, Kupczykov pilier, Sczepanského veža atď.

Nie je tomu inak, ani v iných horstvách. Ako uvádza horský vodca Alexander Luczy, žijúci vo Švajčiarsku, v oblasti Mont Blancu na slávnom južnom hrebeni Aiguille Noire de Peuterey sú štyri veže pomenované podľa vlastných mien. Dokonca sú medzi nimi cudzinci — Pointe Welzenbach (Nemec), Pointe Brendel (Nemec), Pointe Ottoz (Talian) a Pointe Bich (Talian). To boli ľudia, ktorí sa zapísali do histórie prvého výstupu.

Zdroj: Ivan Mátray, horský vodca UIAGM