Top udalosti

PSOTKOV MEMORIÁL

CVIČENIA PRE ZDRAVIE

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Múzeum kinematografie a fotografie

Putovanie za históriou

Otvorenie ferraty v Priečnom sedle

  • 20.08.2021

Tatranská Lomnica 20.8.2021

Vo štvrtok 19.8.2021 otvorili ferratu v Priečnom sedle vo Vysokých Tatrách. Je to prvá ferrata vo vysokohorskom prostredí našich veľhôr.

Nástup je pod Priečnym sedlom a ferrata vedie súbežne s existujúcim chodníkom. Nástup na ferratu je teda pomerné dlhý, musíte najprv vystúpiť na Téryho chatu a pokračovať ďalej do Rázcestia pod Sedielkom. Preto nezabudnite a vyrazte na ferratu skoro ráno. Spolu s prechodom do Veľkej Studenej doliny je to poriadna celodenná túra a preto neriskujte neskorý návrat či poobedňajšie búrky.

Osobne sme ju ešte nestihli otestovať, ale budeme Vás o tom čoskoro informovať.

ODPORÚČAME:
Využiť ferratový set ako aj prilbu
, hoci ide o ferratu náročnosti A. Ak nemáte vlastný set, využitie požičovne v Starom Smokovci – odporúčame sieť obchodov a požičovní Gálfy.                        (https://www.tatry.sk/intersport-rent-stary-smokovec/)

POISTENIE:
Nezabudnite na poistenie na zásah Horskej záchrannej služby. Upozorňujeme, že ferrata sa radí medzi extrémne športy a preto si overte s Vašou poisťovňou aké poistenie potrebujete. V našich informačných kanceláriách uzatvárame poistenie Generali – a na ferratu odporúčame verziu Extrém.

Poznámka:

Ferrata v Priečnom sedle je náhradné riešenie za pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline, ktoré nebolo schválené z dôvodu druhovej ochrany prírody (migračná trasa chránených živočíchov). Ferrata bola práve v Priečnom sedle navrhnutá kvôli tomu, že existujúci turistický chodník do sedla vedie náročným terénom a vybudovaním zaistenej cesty via ferrata sa stal bezpečnejším a rýchlejším. Vybudoval ju Klub slovenských turistov v rámci Interreg projektu s Hory bez hraníc.

AKTUALIZÁCIA: Viac fotiek aj popis nájdete na našej stránke.

Spracovanie. ZCR VT

Zdroj: KST

Foto: Jozef Kubáni, Facebook