Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Objavte zaujímavé miesta Vysokých Tatier cez Tatranské unikáty!

tatranske unikaty
  • 28.04.2022

52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka.

Velická dolina s fascinujúcou prírodnou záhradou, Skalnatá dolina so žľabom pre filmárov či Javorová dolina, v ktorej zanechal dych domova knieža Hohenlohe. Tatranské miesta, ktoré sú vďaka svojmu príbehu unikátne si už dnes môžete zaznamenať pri svojej ďalšej trase tatranskými chodníčkami. To všetko s mapou pre dobrodruhov, fotkami pre nadšencov a zaujímavými textami pre zvedavcov tvorí komplex miest, ktoré sa rozhodne oplatí poznať.

Velická dolina od Tatranskej Polianky až po najvyšší vrch Slovenska.

Velická dolina kde ľadovce dosahovali dĺžku približne 7,5 kilometra ponúka množstvo skvostov. Od Tatranskej Polianky, kde nájdeme napríklad Tatranský domov s jazierkom, Wolkerove jazierka či Guhrove sanatórium, cez okolie Horského hotela Sliezsky dom, ktorý obklopujú Velické granáty s polodrahokamami, Večný dážď spoločne s Velickým vodopádom a plesom, na brehu ktorého sa kedysi modlil aj pápež Ján Pavol II. až po nádhernú, botanikov fascinujúcu, Kvetnicu, nenápadný Guľatý kopec, priezračné Dlhé pleso, vrcholy Východnej Vysokej, Bradavice, Poľského hrebeňa i najvyššieho vrchu Vysokých Tatier a Karpát – Gerlachu.

Spoznajte kto je za výstavbou chodníkov, kde stáli prvé vysokohorské chaty, prečo sa jeden žľab volá po krčmárovi, ako jeden mladý český básnik ovplyvnil svojim životom Tatranskú Polianku i omnoho viac.

Unikátov: 21

Mapa: www.mapotic.com/tatranske-unikaty

Skalnatá dolina s lanovkou a túžbou po vede pod Lomnickým štítom.

Skalnatú dolinu formoval ľadovec, ktorý tu pred 10 000 rokmi zanechal tri plesá. Jedno z nich je zaniknuté, druhé vysychá a tretie sa pre istotu schovalo z dohľadu. Filmových milovníkov poteší i výhľad do známeho Filmárskeho žľabu a lyžiarov najstrmšia zjazdovka Lomnického sedla na Slovensku. Unikátnosť Lomnického štítu dotvára Botanická záhrada či Veľvyslanectvo slnka. Skalnatý potok zas v doline vytvára prostredie pre Národnú prírodnú rezerváciu Pramenisko a neďaleko je i najstarší park Vysokých Tatier. Lanovka celej doline pridala na význame a obľúbenosti.

Potešte sa budovou, ktorej názov nesie planéta alebo predstavou, ako asi vyzerala kedysi najväčšia sánkarská dráha Európy či informáciami o zaujímavom vzniku Skalnatej chaty.

Unikátov: 17

Mapa: www.mapotic.com/tatranske-unikaty

Javorová dolina ako domov kniežaťa i významná geologická lokalita.

Javorová dolina nachádzajúca sa v severnej časti Vysokých Tatier ponúka naozaj množstvo prírodných i svetských skvostov. Do rieky Javorinka, s dĺžkou viac ako 19 kilometrov, sa vlieva Meďodolský potok, ktorý tu už viac ako 10 000 rokov formuje dolomitový skok. Neďaleko sa nachádzajú aj lúky s históriou pastierskych vojen, limbové lesy i Zvernica. Tú vybudoval knieža Hohenlohe ako aj Lovecký zámoček či Kostol sv. Anny. Náučné chodníky lokality príjemne obohatia každú turistickú trasu tak, ako kedysi baníkov medené rudy.

Objavte miesta posledného odpočinku významných ľudí, dolinu Zadných Meďodolov či lúky, kde sa chvíľu pásli aj biele jelene dovezené z Anglicka.

Unikátov: 14

Mapa: www.mapotic.com/tatranske-unikaty


Stačí načítať mapu, zbaliť si termosku a vyraziť za poznaním unikátnych miest Vysokých Tatier, ktoré pripravila Oblastná organizácia Región Vysoké Tatry v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, Mestom Vysoké Tatry a Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry na základe odborných textov a konzultácií Ivety Bohušovej.