Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Obec Štrba vyzvala turistov, aby v súčasnosti obmedzili návštevy Štrbského Plesa

  • 27.03.2020

Obecný úrad v Štrbe, 25. 3. 2020

Od utorka 23. marca 2020 Obec Štrba verejne požiadala všetkých návštevníkov a turistov, aby v súčasnej mimoriadnej situácii z dôvodu šírenia pandémie COVID-19 obmedzili návštevy Štrbského Plesa. Je to v záujme ochrany zdravia nás všetkých – aj turistov, návštevníkov, ako aj ľudí žijúcich, či dočasne bývajúcich alebo pracujúcich na Štrbskom Plese. Samospráva obce zároveň vyzvala, aby aj na Štrbskom Plese všetci nosili dnes už povinné ochranné rúška.

Obec Štrba sa rozhodla takto konať na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 12. 3. 2020 a ako aj opatrení prijatých v ostatných dňoch Ústredným krízovým štábom SR. Išlo o opatrenia týkajúce sa zatvorenia všetkých športových a rekreačných areálov, ako aj opatrenia týkajúce sa zákazu zhromažďovania väčšieho počtu ľudí. Napriek týmto, štátom nariadeným opatreniam počas posledných dní (najmä víkendu) bol zaznamenaný väčší pohyb turistov na Štrbskom Plese, čoho dôkazom bola obsadenosť verejných parkovísk osobnými vozidlami s ŠPZ z celého Slovenska.

Napriek vyznačenému zákazu používania športového areálu a bežeckých tratí, niektorí ľudia to nerešpektovali a chodili si zabehať na lyžiach, pritom bežecký areál musel byť a aj bol uzavretý pre verejnosť. Každý deň sme všetci vyzývaní, aby sme sa vyhýbali spoločným stretnutiam, čiže väčšej koncentrácii ľudí a čo najviac sa zdržiavali doma. A napriek tomu najmä počas uplynulého víkendu bolo na parkoviskách na Štrbskom Plese veľa áut s evidenčnými číslami z celého Slovenska, ako by takéto opatrenia neboli vôbec nariadené“, uviedol Michal Sýkora, starosta obce Štrba.

Na sociálnych sieťach sa objavovali fotografie aj z týchto lokalít a miestna samospráva dostávala otázky, čo v tomto čase robia ľudia na Štrbskom Plese. Priebežný monitoring tohto územia obecnou políciou potvrdil aj ďalší fakt, že počas uplynulého týždňa veľká časť turistov sa po Štrbskom Plese pohybovala bez ochranných rúšok. Ak teda nepomáhajú verejné výzvy v médiách, ak nepomáhajú upozornenia ostatných ľudí, tak je potrebné prijať ďalšie opatrenia. V súčasnej situácii už nejde len o ochranu zdrania, ale o ochranu samotného života každého z nás.

Touto situáciou sa v pondelok 23. marca zaoberal aj krízový štáb obce a dospel k záveru, že je potrebné verejne upozorniť turistov a návštevníkov z celého Slovenska, aby počas trvania mimoriadnej situácie nenavštevovali Štrbské Pleso za účelom trávenia svojho voľného času a tak sa koncentrovali na tomto území. V prípade pohybu po tomto území ich má samospráva verejne vyzvať, aby sa správali zodpovedne a predovšetkým, aby nosili ochranné rúška.

Štrbské Pleso nie je uzavreté pre koronavírus, či z dôvodu, že sú v štátnom účelovom zariadení ministerstva vnútra umiestnení repatriovaní občania v povinnej karanténe, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Uvedené upozornenie obce v žiadnom prípade neznamená ani zákaz pohybu po Štrbskom Plese. Cieľom nebolo nič zakázať, len požiadať ľudí z celého Slovenska, aby netrávili v tejto dobe svoj voľný čas návštevou Štrbského Plesa, čo znamená, aby obmedzili návštevnosť tohto územia“, dodal starosta obce.

Verím, že táto situácia aj vďaka rešpektovaniu takýchto obmedzení čoskoro pominie a opätovne sa v Tatrách stretneme. Ale teraz musíme vydržať, byť k sebe maximálne ohľaduplní a zodpovední. Držme si palce!“, konštatuje na záver starosta obce.