Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Plesnivec VERTICAL run

Nová expozícia Tricklandie ponúka zábavu i umenie

tricklandia comics smokovec
  • 09.09.2021

Známa galéria Tricklandia je úžasné miesto, kde sa snúbia Slovenské krásy s umením trick-artu a optických ilúzií. V priestoroch medzi námetmi zo slovenských ľudových povesti či rozprávok na ploche 500m² nájdeme však stále viac noviniek. Medzi tú najväčšiu určite patrí novo otvorená expozícia COMICS, ktorá ponúka množstvo zábavy a čoskoro bude i priamou súčasťou známej iluzívnej galérie i s prvým komixovým obchodom v Tatrách.

Okrem tradičných antigravitačných miestností, farebného zrkadlového bludiska, obrazov, nekonečnej knižnice či kaleidoskopické projekcie je hlavná časť Tricklandie aktuálne doplnená o tieňové obrazy, nové dych-berúce maľby či miestnosť, v ktorej sa obraz mení podľa aktuálneho svetla. Zmenou je však i odstránenie šmýkačky, ktorá musela byť v rámci bezpečnosti odstránená – no čo, keď hravá galéria premení i dôchodcu na šantivé dieťa, ktoré neodolá šmyknutiu.

Medzi najväčšie a najnovšie novinky patrí aj kompletne nová expozícia využívajúca ďalší priestor v budove priamo pod Tricklandiou s názvom COMICS. Priestor v úvode ponúka nádhernú výstavu ilustrácií – TRAGARE od umelca Miroslava Matuščinca, ktorá oslovuje dokonalosťou umeleckého rukopisu a aplikáciou ožíva. Ďalšie miestnosti už nesú výrazné znaky inšpirované komixovou tvorbou – komiksové okienka, popisy s bublinami, textúra malieb a siluety. Ide pritom o maľby vizuálne ladené do čierno-bielych odtieňov, ktoré navrhol jednej z majiteľov – Marián Aštáry a spoločne s umelcom Ľubošom Bukovinským i zvečnil na steny bývalých skladov. Návštevník sa teda, cez objektív fotoaparátu, môže ocitnúť napríklad v roli superhrdinu, tiež môže skúsiť umyť zuby hrochovi alebo visieť na šnúre spolu s vypranou bielizňou. K dobrému nastaveniu slúžia popisy i sprevádzajúci personál. Realizátori pritom mysleli úplne na všetko. Zaujímavým detailom, ktorý iste vyčarí úsmev každému návštevníkovi sú i sprejované nápisy na toaletách.

Expozícia COMICS momentálne využíva oddelený vchod i vstupné. Od októbra 2021 však bude vnútorne spojená s Trickladiou a postupne sa tu objaví i prvý komixový obchod vo Vysokých Tatrách.

Tricklandia je i vďaka novým atrakciám a nápadom jej majiteľov stále vyhľadávanou galériou a to nie len počas zlého počasia. Jej sesterskými prevádzkami, ktoré odzrkadľujú ďalší skvelý, hravý prístup, sú Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici a digitálna galéria Poliankovo s kaviarňou v Tatranskej Polianke.


Text: Dominika Štefková – ZCR VT

Fotky: Tricklandia, Dominika Štefková