Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Nosičské múzeum sa môže aj vďaka vám rozšíriť

  • 12.04.2022

Podporte projekt rozšírenia múzea vo Švajčiarskom dome!

Švajčiarsky dom sa rozhodol zapojiť sa do projektu rozšírenia nosičského mini-múzea o ďalšiu miestnosť. Zapojili sa do výzvy Participatívny rozpočet 2022, ktorú realizuje Prešovský samosprávny kraj a jeho projekt cez dotačnú schému, kde ľudia SMS hlasovaním rozhodnú, ktorý projekt PSK podporí.

Tatranská rarita

Nosiči zásobujú mnoho tatranských chát a na svojich chrbtoch na jedenkrát unesú aj okolo 100 kilogramov. O jedinečnosti horského nosenia svedčí aj zápis do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska z roku 2018. Každoročne od roku 1985 sa koná aj pretek Sherpa Rallye, v ktorom si zmerajú sily a popasujú sa s nákladom.

Ideou nosičského múzea je zaznamenať stopu čo najväčšieho počtu ešte činných, ale aj už legendárnych nosičov v tatranských dolinách, popísať ich aktivity a osudy. Súkromné múzeum prevádzkuje Štefan Bačkor, ktorý sám 18 rokov vynášal náklad na vysokohorské chaty. K múzeu patrí i jedinečná Sherpa Caffe s detským kútikom.

sherpa muzeum smokovec tatry
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Čo sa chystá vo Švajčiarskom dome?

V prvej etape je potreba ako stavebnú prípravu vymeniť podlahu, radiátory, osvetlenie, dvere a vybudovať zádverie. V druhej etape by sa nainštalovala projekčná technika so SMART technológiou a konektivitou – profesionálne monitory na premietanie fotiek a krátkych videí, textov, to všetko doplnené dobrým ozvučením – a všetko navzájom prepojené do slučky a modifikovateľné.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Ako hlasovať?

Hlasovať je možné už len do 15.04.2022, teda do piatku. Stačí poslať SMS na č. 0902 025 502 s textom PSK8. SMS hlasovanie je bezplatné, z jedného mobilného čísla je možné hlasovať len raz.

Po ukončení hlasovania sa zverejní zoznam žiadateľov podľa jednotlivých okresov Prešovského samosprávneho kraja s počtom SMS hlasov na webovom sídle PSK.

Podporené budú projekty s najvyšším počtom získaných SMS hlasov v rámci jednotlivých okresov PSK, a to v plnej výške požadovanej dotácie.

Každý hlasujúci bude zaradený do žrebovania o ceny, ktoré do súťaže venovali kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Spomedzi všetkých hlasujúcich budú vyžrebovaní traja výhercovia. Odovzdanie cien prebehne po vyhlásení výsledkov SMS hlasovania.

Ceny pre výhercov: voľná vstupenka pre dve osoby do Ľubovnianskeho múzea – hrad v Starej Ľubovni na rok 2022, voľná vstupenka pre dve osoby do Múzea v Kežmarku na rok 2022, voľná vstupenka pre dve osoby na predstavenie z produkcie Divadla Jonáša Záborského okrem premiér na rok 2022.

Pomôžte tatranskému mini-múzeu aj vy a zapojte sa do súťaže!

Galéria

Video

Zdroj: Švajčiarsky dom, ZCR VT

Foto: ZCR VT, Švajčiarsky dom, Martin Maličký, OOCR VT