Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Nelegálnych zberačov pribúda

  • 08.09.2022

Tatranská Lomnica, 8. septembra 2022

Správa TANAP-u žiada o pomoc pri identifikácii porušovateľov zákona, ktorí na území Tatranského národného parku zbierajú lesné plody. Jedna takáto osoba z chráneného územia bežne odnáša desiatky litrov brusníc či čučoriedok. Namiesto toho, aby plody nasýtili pôvodných obyvateľov tatranského lesa, skončia vo výkupe alebo v predaji popri ceste.

Len pred pár dňami prichytili členovia stráže ochrany prírody zberačov v národnej prírodnej rezervácii Furkotská dolina. Keďže porušovateľov bolo viac, na pomoc dorazila aj policajná hliadka. Vinníci pri sebe nemali žiadnu hotovosť na zaplatenie pokuty, preto prišli o náradie i nazbierané brusnice, ktoré museli vysypať a, žiaľ, strážcovia boli povinní plodiny rozšliapať. Zberač ochudobní za pár hodín národný park o desiatky litrov plodov, jediná skupinka dokáže lokalitu „očesať“ napríklad aj o tristo litrov čučoriedok či malín, na ktorých sú existenčne závislé mnohé živočíchy. 

Strážna činnosť ohľadom zberu je v ostatnej dobe oveľa zložitejšia ako kedysi. Správa TANAP-u preto žiada o pomoc a prosí turistov, aby nahlásili potenciálnych nelegálnych zberačov na našej pohotovostnej linke,“ vyzýva Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Návštevníci národného parku, ktorí natrafili na podozrivé osoby, môžu volať na telefónne číslo +421 911 485 280. Ochranári následne preveria, či ide naozaj o porušovanie zákona.

Čučoriedky, maliny, brusnice či huby tvoria významnú zložku jedálnička mnohých živočíchov, preto je ich zber podľa zákona o ochrane prírody a krajiny zakázaný na územiach, kde platí tretí až piaty stupeň ochrany (Zákon č. 543/2002 Z. z.§ 14, ods. 1, písm. h). Ak by sme chceli literu zákona skutočne naplniť, v TANAP-e by ste si nemali pri turistickom chodníku odtrhnúť ani jedinú čučoriedku, drobnú ochutnávku však členovia stráže prírody riešiť nebudú. Úplne inak sa strážcovia pozerajú na nelegálnych zberačov lesných plodov, ktorí svojou vynaliezavosťou dokážu pracovať mimoriadne rýchlo, ticho a nenápadne. Detaily Správa TANAP-u nebude zverejňovať, aby neposkytla inšpiráciu ďalším ľuďom s podobnými úmyslami. Zberači navyše v snahe získať čo najviac plodov v čo najkratšom čase používajú hrebene a ďalšie pomôcky, ktorými v rýchlosti poškodzujú i samotné rastliny. Okrem toho sa dopúšťajú aj ďalšieho priestupku, keď sa pohybujú mimo turisticky značených chodníkov, čo neraz súvisí i s rizikom lesných požiarov.

Galéria:

Zdroj:

Jana Tomalová, redaktorka časopisu Tatry

Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, Tatranská Lomnica 66, 059 60  Vysoké Tatry