Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Napriek sezónnej uzávere vysokohorských chodníkov Vám Vysoké Tatry majú stále čo ponúknuť

  • 31.10.2019

Starý Smokovec, 31.10.2019

Prichádza zimné obdobie a spolu s ním aj uzávera vybraných turistických chodníkov. Nemusíte byť však lyžiar alebo horolezec, aby ste si mohli vychutnať zimu v Tatrách. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry ako prevádzkovateľ Tatranských informačných kancelárií pripravilo jednoduchú mapu, ktorá zobrazuje celoročne otvorené chodníky, vhodné aj na zimnú turistiku. Spoločne s Regiónom Vysoké Tatry ju zahrnuli do novo pripravovaného letáku o zimnej turistike, ktorý bude čoskoro k dispozícii v informačných kanceláriách a členských ubytovacích zariadeniach ako aj dostupný na webových stránkach.

„Chceme, aby sa návštevník cítil v Tatrách vítaný počas celého roka a preto sme sa rozhodli pripraviť mapu, ktorá bude turistu motivovať k pohybu v horách aj počas zimy. Väčšinou sa sezónna uzávera komunikuje zákazmi a výpisom zatvorených chodníkov.  My sme zvolili opačný prístup, kedy ukazujeme to, čo je povolené.“ vysvetľuje Lenka Syrovátková, výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Turistika v zime je samozrejme odlišná od letnej,  najmä čo sa týka nárokov na výbavu a aj skúsenosti. Vyberáme najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť:

  • Overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba)
  • Pribaliť si zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie a vedieť ju používať – palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj
  • Uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení, informovať svojich blízkych

Otvorený chodník neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť.

Spoznávajte krásy zimných Tatier spolu s nami. Aj keď ste už vyšli na všetky chaty v lete, počas zimného výstupu prežijete úplne iné dobrodružstvo. Budeme radi ak sa podelíte o svoje zážitky s nami. Odfoťte sa s novým letáčikom pri zimnej turistike a fotku nám pošlite na: facebook.sk/tatry.sk/. My ich uverejníme a najlepšie odmeníme darčekom!

Oficiálna informácia o dôvode sezónnej uzávery:

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Je to obdobie kamzíčej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch a zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov.

Lenka Syrovátková

Výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry

[email protected]

0911 406 800