Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Najviac stromov vietor vyvrátil v oblasti Podspádov a Habovky

Visit Tatry
  • 12.03.2019

Tatranská Lomnica, 12. marca 2019

Silný vietor, ktorý sa v noci z nedele na pondelok prehnal Slovenskom, poškodil aj lesné porasty v Tatranskom národnom parku. Na území v správe Štátnych lesov TANAP-u vyvrátil a polámal vyše päťtisíc stromov, čo predstavuje približne 4 000 m3 drevnej hmoty. Najväčšie škody prírodný živel napáchal  v ochranných obvodoch Podspády a Habovka.

Podobne ako vlani na jeseň, aj tentokrát vietor po sebe zanechal najväčšie škody na Orave. Najviac zasiahnutý bol ochranný obvod Habovka, kde mu podľa odhadov lesníkov padlo za obeť do 1 000 m3 drevnej hmoty, Zverovka hlásila zhruba 600 m3 prevažne roztrúsenej vetrovej kalamity, vyvrátené stromy poškodili zábradlie na mostíku v Roháčskej doline aj závoru pri vstupe do doliny. V Oraviciach zatiaľ evidujú zhruba 300 m3 poškodenej drevnej hmoty, následky vyčíňania vetra však lesníci ešte stále mapujú.

Na zvyšnom území Tatranského národného parku, ktoré majú vo svojej správe Štátne lesy TANAP-u, vietor spôsobil najväčšie škody v oblasti Podspádov, odkiaľ hlásili kalamitu v rozsahu približne 1 000 m3. V oblasti Tatranskej Javoriny živel zničil zhruba 800 m3 drevnej hmoty.

Najlepšie obišla centrálna časť Tatier, v ochranných obvodoch Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Smokovce a Tatranské Matliare zaregistrovali len minimálne škody na lesných porastoch. Keďže vo vyšších polohách stále fúka vietor, situácia sa môže v priebehu najbližších hodín ešte zmeniť.

Škody zaznamenali aj lesníci v Pieninách. Z ochranného obvodu Červený Kláštor hlásili vetrovú kalamitu v rozsahu približne 100 m3 . Kameňmi a spadnutými stromami zatarasený chodník v Prielome Dunajca sa podarilo spriechodniť už včera, v odstraňovaní prekážok z ďalších zavalených úsekov turistických trás pokračovali aj dnes.

V teréne sú i pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u, ktorí si postupne prechádzajú turistické chodníky a prípadné vývraty priebežne odstraňujú. Aj preto Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku žiadajú návštevníkov, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe po turistických chodníkoch a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí pracujú na ich spriechodnení.

Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: [email protected]

www.lesytanap.sk